Satın alınan Kuşadası Tariş arazisi üzerinde söz verilen yeşil alan projesinin hayata geçirilmeyeceği bildirildi.

Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan ve Aydın Büyükşehir Belediyesinin Tariş’ten aldığı arazi için referandum yapılmış, halkın isteği doğrultusunda yeşil alan olacağı açıklanmıştı. Ancak arazi üzerine 5 katlı belediye hizmet binası, restoran, kafe ve ticari birimler yapılacağı belirtildi.

ÖNCE MANGALDA KÜL BIRAKMADI

Kuşadası’nda 1994 yılından bu yana pek çok kez satışa çıkartılan 9 bin 958 dönümlük arazi, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında 24 milyon 200 bin liraya satın alınmıştı. İçerisindeki koruma altında bulunan tesis ve arazinin ne şekilde değerlendirileceğine yönelik olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından referandum yapılarak halkın fikri sorulmuştu. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, satın alınan arazi ile ilgili olarak o dönemde yaptığı değerlendirmede, Kuşadası’na soluk aldıracak bir mekan kazandırmak istediklerini söylemişti. “Tariş arazisinin tapusu artık Kuşadası halkı ve Aydınlıların” diyerek içinde bulunan binaların restorasyonunun yapılacağını, yer altındaki bölümün otopark olarak değerlendirileceğini ifade etmişti. Ayrıca Çerçioğlu, Kuşadası’nın bir kent meydanına ihtiyacı olduğunu dile getirerek, “İlçedeki konserler, törenler hep sahil bandından yayalar için ayrılan bölümde yapılıyor. Kentler meydanları ile anılır. Kuşadası’nın bir kent meydanı yok. Bakın her yer bina yığını. Tek boş kalan arazi burası” demiş ve alanın kent meydanı olarak değerlendirileceğini ifade etmişti.

Çerçioğlu, referandum sırasında sandığa ilk oyu atıp tercihini yeşil alan yönünde kullanmış, “O sandıktan ne çıkarsa onu yapacağıma şimdiden söz veriyorum. Burada bina, çok katlı apartman olmayacak, sizin istediğiniz olacak. Artık herkes sandığa alışsın. Herkes saygı duysun. Ben biliyorum o sandıktan yeşil alan çıkacak. Gençlerimizin spor yapacağı, çok düşük rakamlara çay ve kahvesini içebileceği mekanlar çıkacak” ifadelerini kullanmıştı. Çerçioğlu, bununla da yetinmeyip kendisini ziyaret eden Mimarlar Odası başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasilere arazinin yeşil alan olacağını taahhüt etmişti.

BİRİNCİ DERECE SİTTEN, 5 KATLI BİNAYA!

Tüm bunlara rağmen Büyükşehir Belediyesi araziye ilişkin imar plan değişikliğini askıya çıkardı. Alanda 5 katlı belediye hizmet binası, restoran, kafe ve ticari birimler yapılacağı ortaya çıktı. Bu durum Kuşadası’ndaki sivil toplum örgütleri ve vatandaşların ayaklanmasına neden oldu. Kent imar planında 1. derece turizm imarlı olarak belirtilen arazinin imarının yeşil alan olarak değiştirilmesi beklenirken, ticari alan olarak değiştirilmek istenmesi, ilçede büyük yankı uyandırdı. Büyükşehir’in 21 Haziran’da askıya çıkardığı imar değişikliği duyurusunda, arazinin 1. derece turizm alanından, ticaret alanına dönüştürüldüğü belirtildi. Plan notlarının 13. maddesinde, “Bu alanda sosyo-kültürel tesis alanları, belediye hizmet binası, restoran, kafe, ticari birimler, teknik altyapı ve otopark kullanımları yer alacaktır.” ifadeleri yer aldı.

VATANDAŞIN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA YALAN SÖYLEMİŞ!

Kuşadası Tariş Dayanışması, Mimarlar Odası Temsilciliği, bazı sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar imar planına itiraz için kolları sıvadı. Mimarlar Odası Temsilcisi Ümit Acar, Çerçioğlu’nu samimiyetsizlikle suçladı. Acar, “Geçtiğimiz yıl ve aylarda Özlem Hanım’la her görüşmemizde Tariş arazisi ile ilgili STK ve halkın görüşleri doğrultusunda hareket edeceğini ifade etti. Hatta kendi fikri alta otopark, üstte mevcut binaların restorasyonu ve kalan alanın yeşil alan olması doğrultusundaydı. Mimarlar Odası olarak biz de yakın görüşte olduğumuzu, doğru işlemin Tariş arazisi ile futbol sahasının, sahil bütününün de düşünülüp planlanması gerektiğini belirtip, sahildeki trafik yoğunluğunu azaltacak önerilerde bulunmuştuk. Bu görüşmeler ve görüşler ışığında böyle bir yoğun imarın çıkması samimiyetsizliği gösterir. Samimi olsaydı, Kuşadası’nın kamu yararını düşünseydi emsal 0.10, yükseklik iki kat olmalıydı. Sahil bütününde tek yeşil alan Kasım Yaman Parkı kalmıştır. Tariş arazisini Belediyenin alması, kamuya ait olduğu anlamındadır. Yıllarca rant uygulamalarıyla bozulan kentimize bir darbe de yerel yönetimden gelmiştir. Yıllarca kentimize yapılan uygulamalarda yasa ve yetkilerimiz çerçevesinde elimizden geleni yaptık. Fakat merkezi iktidarın da tanımadığı odamızın gücü yetersiz. Az kalan bu ve benzeri değerlerimize tüm kurum kuruluş ve kent yaşayanları olarak sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı. Acar, değişikliğe itiraz edeceklerini ve yargıya başvuracaklarını belirtirken, tüm kurum ve kuruluş hatta bireylerin itiraz hakkını kullanmasını istedi.

Kaynak: Ses gazetesi
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…