CHP Bilecik milletvekili Yaşar Tüzün ile CHP PM üyesi Gaye Usluer’den olağanüstü kurultay sürecine ilişkin açıklama geldi.

Notere onaylatılan belge sayısının 559 olduğunu söyleyen Tüzün, “‘Beyanımı bizzat elden getirmek istiyorum, ayrıca kargoyla gönderdim ama benim beyanım burada’ diyen 69 delege arkadaşımız var. 69 arkadaşımız belgenin fotoğrafını ulaştırmıştır” dedi. Tüzün, olağanüstü kurultay için toplanan imza sayısının toplamda 628’i bulduğunu, pazartesi günü ise 700’ü geçeceğini belirtti.

Tüzün şöyle konuştu: Gelinen noktayı şeffaf bir biçimde açıklayıp bilgilendirme amacı ile buradayız. Tüzüğümüz gereği imza kampanyasının başlamasından sonra 30 Temmuz saat 17.30’da imza verme süresi sona eriyor. Delegelerimiz saat 17.30’a kadar imzalarını verebilirler. İmza süreci kapandıktan sonra bu imzalar CHP Genel Merkezi’ne teslim edilecektir.

Milletvekili arkadaşlarımız dün bir bildiri yayınladılar, bu bildiride 129 arkadaşımızın ismi geçti, bakın ismi geçti diyorum, imzası değil. Ben aranmadım, benim gibi aranmayan birçok arkadaşımız var. Onların şahsi fikirlerine saygı duyuyoruz ancak 129 imzanın olduğunu düşünmüyoruz.

“ÇIKAN HABERLER BİZİ BU AÇIKLAMAYI YAPMAYA İTTİ”

Kurultay talepleriyle ilgili medyada çıkan haberler üzerine açıklama yaptıklarını belirten Gaye Usluer “İmzaların tamamlandığı yönünde açıklamamızı yapmıştık. Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar imzaların toplanmaya devam edeceğini duyurmuştuk. Ancak medyada çok farklı haberlerin dolaşıyor olması, dün de 81 ili temsil etmeyen, yarısı kurultay delegesi olmayan il başkanlarımızın Ankara’da toplanmaları, ardından 129 milletvekilinin beyanının açıklanması bizi bu açıklamayı yapmaya itti” dedi.

Bir önceki kurultayda dile getirdikleri taleplerin arkasında olduklarını belirten Usluer, şunları söyledi: Mesele Genel Başkanlık meselesi değil, mesele o koltukta kim oturacak meselesi değil. 9-10 Mart’ta yapılan tüzük kurultayında neye karşı çıktıysak, hepsini demokrasi anlayışıyla yerine getirelim diye karşı çıktık. 9-10 Mart’ta oradaki önergelerimiz kabul edilmiş olsaydı, bizden umut bekleyen herkesin içi rahat olacaktı. Biz tüzük kurultayında ne değişsin istediysek, bu isteğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz. Yoldaşlık hukukunun temeli sevgi ve saygıdır. Ama en önemlisi ‘ortak ideoloji’ye inanmaktır. Bunu hep birlikte tesis edeceğiz. Bunu bu ülkede demokrasi isteyen herkesle birlikte başaracağız.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…