‘Kurukafa’ asteroit, Dünya’nın yanından geçecek. Gök cismi, dünya için tehlikeli oluşturuyor.

Kurukafa şeklindeki bir asteroit, Dünya’nın 38 milyon kilometre yakınından geçecek.

Üç yıl önce 31 Ekim’deki Cadılar Bayramı’nda Dünya’ya 482 bin kilometre (Ay’la Dünya arasındaki mesafenin 1.3 katı) yaklaşan gök cismi, korku yaratmış ve “Cadılar Bayramı Ölüm Kuyruklu Yıldızı” adını almıştı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın “Büyük Balkabağı” olarak adlandırdığı ancak resmi adı TB145 olan gök cismi, üç yıl önce Güneş’e çok yakın geçtiği için çıplak gözle görülememişti.

‘DÜNYA İÇİN TEHLİKE TAŞIYOR’

TB145 bu kez 11 Kasım’da Dünya’ya teğet geçerken teleskopla görülebilecek. Amerikan Uzay Derneği, 500 metre çapındaki ölüm yıldızını, “Dünya için tehlike riski taşıyan bir asteroit” olarak niteliyor.

Derneğin 2015’te yayımladığı bir raporda 350-700 metre çapındaki bir gök cisminin Dünya’ya çarpması halinde en az 12 kilometrelik bir krater oluşturabileceği, okyanuslarda tsunamilere neden olabileceği ve bir eyalet büyüklüğündeki alanı imha edebileceği ifade ediliyor. Ancak gök bilimciler, yörüngesine bakarak TB145’in yakın bir gelecekte Dünya’ya çarpma ihtimalinin bulunmadığını söylüyor.

TB145’in nasıl oluştuğu bilinmiyor. Ancak yaygın teori, TB145’in buz kütlesinin çoğunu kaybettiği için kuyruğu ve kuyruklu yıldız püskülleri olmayan “ölü bir kuyruklu yıldız” olduğu şeklinde. (Kaynak: BBC Türkçe)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…