“Kürtlerle Türk devletini savaştırıp iki tarafı da hizmetlerine sokmak istiyorlar”

Türkiye’yi Kürtlerle çatıştırarak kendi hizmetlerine sokmak isteyen uluslararası güçlerin bir komplosu ile karşı karşıya olunduğunu söyleyen Bayık, Kürt direnişçilerin de uluslararası açıklamalara aldanmaması gerektiğini belirterek direnişi sürdürme çağrısı yaptı

Cemil Bayık: “Kürtlerle Türk devletini savaştırıp iki tarafı da hizmetlerine sokmak istiyorlar”

PKK liderlerinden Cemil Bayık, ANF’ye verdiği söyleşide Suriye’nin kuzeydoğusunda süren operasyonun amacının Kürt hareketini tasfiye etmek, Türkiye-Suriye sınırını Kürtlerden arındırmak ve Suriye’de rejim değişikliği isteyen güçleri bu topraklara yerleştirmek olduğunu söyledi.

Türkiye’yi Kürtlerle çatıştırarak kendi hizmetlerine sokmak isteyen uluslararası güçlerin bir komplosu ile karşı karşıya olunduğunu söyleyen Bayık, Kürt direnişçilerin de uluslararası açıklamalara aldanmaması gerektiğini belirterek direnişi sürdürme çağrısı yaptı.

“Uluslararası komplo”

Askeri müdahalenin başladığı 9 Ekim tarihinin Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışının yıldönümü olduğunu hatırlatan Bayık, amacın bir kez daha PKK’yi tasfiye etmek olduğunu söyledi.

Bayık, “Barış Pınarı Harekatı” adı altında yürütülen savaşın hedefinin Türkiye-Suriye sınırının her iki tarafında Kürtleri sınır tarafından uzaklaştırarak aralarındaki bağı koparmak olduğunu söyleyerek sınır hattındaki Kürtleri evlerini terk etmemeye çağırdı: “Savaş var Serêkaniyê, Suruç, Birecik, Cîzre’yi boşaltın diyorlar. Savaş perdesi altında Bakur’daki ilçe ve köyleri boşaltmak istiyorlar. Ne kadar top atışı yaparlarsa yapsınlar, ne kadar katliamlar yaparlarsa yapsınlar herkesin evine, malına ve şehrine sahip çıkması lazım. Eğer çıkarlarsa işgalcilerin siyasetine hizmet etmiş olacaklar. İşgalciler bu savaşla Bakur ve Rojava’nın bağını koparmak istiyor. Her iki taraftaki Kürtleri de göç ettirmek istiyorlar.”

“Herkes Rusya ve ABD’nin kendi çıkarları için Kürtleri kurban ettiğini biliyor”

“Herkes Rusya ve Amerika’nın kendi çıkarları uğruna Kürtleri kurban ettiğini biliyor. Kürt halkı insanlığa hatta onlara da büyük hizmetler etti. IŞİD’e karşı sadece Kürtler durdu. Özgürlük savaşçıları durdu ve çok fazla şehit verdiler. İnsanlığı IŞİD belasından kurtardılar. Herkes Kürtlere borçlu. Borçlarını ödemek yerine IŞİD’e, Erdoğan’a yardım ediyorlar. Ki Erdoğan ve IŞİD Kürtlerden intikam alsın diye. Amerika, ‘YPG-YPJ ile ilişkilerimiz siyasi değil askeri’ diyordu. Hiçbir zaman siyasi ilişkiler geliştirmediler. Hiçbir zaman Demokratik Özerkliği kabul etmediler.”

“Türkiye’de İran ve Rusya ile bir toplantı yapıldı. Toplantıda, ‘Demokratik özerkliği kabul etmiyoruz, öyle bir iradeyi tanımıyoruz’ dediler. Sonra Amerika ve Türkiye, ‘Sınıra bir hat çektik, sınırı savunacağız’ diyerek ortak devriyeye başladılar. Birkaç gün sonra da Amerika, ‘Askerlerimizi çekiyoruz’ dedi. Zaten sonra Türkiye saldırmaya başladı. Yani Amerika sınırı savunma adı altında Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye girmesini sağladı. Bu ittifakla Türkiye’nin işgalini meşrulaştırdı. Zaten Rusya daha önce Türkiye’nin işgalini meşru görmüştü. Yani birlikte bu planı geliştirdiler. O yüzden bu saldırılarda ölen, yaralanan her insandan Amerika, Rusya, BM ve Türkiye sorumludur.”

“AKP, Rojava’yı Kürtlerden arındırmak istiyor”

Türkiye’nin sınırlı bir bölgeyi almasıyla askeri müdahalenin duracağı beklentisinin yanlış olduğunu belirten Bayık, “Bu yalan ve bu şekilde halkımızı kandırmak istiyorlar. Erdoğan açık bir şekilde, ‘Fırat, Dicle, Hesekê ve etrafındaki yerleri alacağım’ diyor” dedi ve AKP’nin Rojava’yı Kürtlerden arındırma planı ile hareket ettiğini söyledi.

Bayık, açıklamalara inanılmaması ve Türkiye’nin askeri varlığı son bulana kadar direnişin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Yaşananları bir uluslararası komplo olarak niteleyen Bayık, “Kürtler ve Türk devleti savaşsın, iki taraf yenilsin, her iki tarafı da hizmetimize sokalım siyasetini yürütüyorlar” dedi.

YPG Şam’ı tanıyor, Türkiye yıkmak istiyor

Şam ile YPG arasında sınır bölgelerinin Suriye ordusu tarafından korunması için varılan anlaşma için de “Doğrusu ve gerekli olan budur” diyen Bayık şöyle konuştu: “Çünkü Kuzey ve Doğu Suriye bölgesi Suriye’nin bir parçasıdır. QSD, YPG, YPJ ve bölge halkı Suriyelidir. Kuzey Soğu Suriye’de yaşayan Kürtler, Araplar, Süryaniler, Ermeniler, Çerkesler, Türkmenler hangi mezhepten kültürden olursa olsunlar ‘Biz Suriye’nin bir parçasıyız, Suriye’nin bütünlüğünü esas alıyoruz’ dediler. Sadece açıklamalarında değil pratiklerinde de bunu ispatladılar. Suriye rejiminin de bu şekilde yaklaşması lazım. Türkiye ulusal Suriye ordusu kurmuşum diyor. Kurduğu ordu Suriye’yi kabul etmiyor, Suriye’ye karşı yeni bir Suriye geliştirmişler. Türkiye bu çetelerle istediği gibi bir Suriye kuruyor. Bu da NATO’nun kapitalist modernitesine hizmet ediyor. Türkiye bir NATO üyesi ve bu çetelerin hepsi Türkiye’ye bağlı.”

Kaynak: Sendika.Org

 

İlginizi çekebilir