TÜİK, Kürtçe yayın yapan Xwebûn gazetesi yetkililerine yönelttiği “Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?” sorusunda, “Kürtçe” seçeneğine yer vermedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Yazılı Medya İstatistikleri Gazete Dergi Soru Formu-2022” kapsamında hazırladığı ankette, “Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?” sorusunun cevapları arasında “Türkçe” dışındaki bütün dilleri yok saydı.

Kürtçe haftalık yayın yapan Xwebûn gazetesinde yer alan haberde; TÜİK yetkilileri geçtiğimiz günlerde gazetenin İmtiyaz Sahibi Kadri Esen ile görüştü.

TÜİK yetkilisi, Esen’den formu doldurmasını isteyerek, Diyarbakır’daki bir çalışana yönlendirdi. Esen, TÜİK çalışanı aracılığıyla kurumun sitesinde yer alan formu doldurmaya başladı.

Esen, “Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?” sorusunun cevapları arasında sadece “Türkçe”, “Yabancı dil” ve “Türkçe ya da yabancı dil” seçeneklerinin yer almasına “Kürtçe yayın yapan gazeteden bilgi almak istiyorsunuz ancak seçenekler arasında Kürtçeye yer vermiyorsunuz” sözleriyle itiraz etti.

TÜİK çalışanı, bunun üzerine, “Lütfen siyaseti bir kenara bırakın. Bu sorular Ankara merkezden hazırlanıyor ve bizim yapabileceğimiz bir şey yok” yanıtı verdi.

Esen ise, “Siyasetle alakalı bir durum yok. Biz Kürdistan’da kendi dilimimizde yayın yapıyoruz. Siz ise bu dili inkar ediyorsunuz” yanıtı verdi. TÜİK çalışanı, sonrasında ısrarla Esen’i ikinci seçenek olan “yabancı dil”i seçmesini istedi.

Xwebûn’a polis engeli

Öte yandan, Xwebûn bir kez daha polis engeliyle karşı karşıya. Gazetenin Diyarbakır’dan İstanbul’a otobüsle gönderilmesi polisler tarafından engellendi.

Diyarbakır otogarında polis, gazetesinin 168. sayısını İstanbul’a götüren otobüs firmasına giderek şirket yetkililerini tehdit etti. Gazetenin İstanbul’a götürülmesini engellemek istedi.

Bunun üzerine avukat Resul Temur gazetemizin bloke edilmesinin hukuki sebebini öğrenmesini soruşturdu. Temur’un savcılarla temasa geçmesinin ardından gazete üzerinde herhangi bir yasal engelleme kararı olmadığını ortaya çıktı.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…