Aralarında Şivan Perwer, Xelil Xemgin ve Deniz Deman gibi isimlerin olduğu Kürt sanatçılar, 28 Mayıs’ta oy kullanma çağrısı yaparak, ‘Faşizmi yenilgiye uğratmak için sandıklara gidin’ dedi

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine kısa bir süre kalırken Medya Haber TV’de Erdal Er’in sunduğu seçim özel programına katılan Kürt sanatçılar, AKP-MHP iktidarının ne Kürtlere ne de Türklere demokrasi vaat etmediğini, faşizmi daha çok kurumsallaşmayı vaat ettiğini söyledi. Bu nedenler herkesin 28 Mayıs’ta faşizmi yenilgiye uğratmak için sandıklara gitme çağrısında bulundu.

Şiwan Perwer: Kürtler birleşmeli

Şivan Perwer, sandığa gitme çağrısı yaparak, “Türklerin hakkı var mı ki Kürtlerin bu tarihsel toplumsal güzelliklerini yok etmeye. Bu bir kere insani bir şey değil. Ahlak dışı bir şeydir. Böyle bir ülke gelişemez, demokrasiye de kavuşamaz” diye konuştu.

Kürtlerin, ulusal bir temelde bir araya gelmesinin önemli olduğuna işaret eden Perwer, “Bu olmazsa Kürt halkının geleceği perişandır. Kuzey Kurdistan, dört parçanın anasıdır. Kuzeyde gerçekleşen demokrasi dört parçayı da etkileyecektir. Kürtleri yok edemezler, alt edemezler. Mümkün değil. Kürt halkı artık uyanmıştır. Sadece uyanma ile değil, hareket haline de gelmelidir. Kürt halkı birleşmeli, kaynaşmalı ve büyük bir hareket haline gelmelidir. Bizim liderlerimiz, değerli insanlarımız halen hapiste. Ziyaretlerine bile gidemiyoruz. Hani Türkiye’de demokrasi nerede. İnsan dışı bir yönetim vardır. Kürtler hangi düşüncede olursa olsun birleşmelidir” dedi.

Xelil Xemgin: Seçim değil referandum

Xelil Xemgin de bu seçimlerin normal bir seçim olmadığını bir referandum olduğunu söyledi. AKP-MHP’nin 21 yıllık iktidarında 100 yıllık devleti ellerine geçirdiklerini belirten Xemgin, “Devlet kökünden değiştirildi. Faşizm şu an Türkiye’de yaşanıyor. 21 yıldır adım adım hayata geçirilen faşizm şimdi ise kurumsallaştırılmak isteniyor. Kalıcı hale getirilmek isteniyor. Bu da kendisi ile beraber daha çok savaş ve ölüm getiriyor. Faşizm halklara karşıdır, hak ve adalete karşıdır. Faşizmin kurumsallaşması için bir referandumdur.  Kürt ve Kürtlük adına herşeyi yok etmek istiyorlar. Seçim çalışmalarında yaptıkları propaganda tamamıyla Kürtler üzerinedir. Bu seçim referandumdur. Biz hangi tarafta duracağız. Kürtler birliğini sağlamalı, uyanık olup el ele vermelidir” dedi.

Ozan Diyar: 28 Mayıs’ta da gidip stratejik oyumuzu kullanalım

Ozan Diyar ise, Kürtlerin ‘gelen gideni aratır mı’ gibi soruları sorma gibi bir lüksünün olmadığını söyledi.. Kürtlere reva görülen, zindan, ölüm ve inkar iken Türklere de ekonomik soykırım reva görüldüğüne dikkat çeken Diyar, “Bu iktidar 21 yıldır denenmiş ve kendi dar çevresi dışında herkese zarar vermiş, krize sokmuştur. Kılıçdaroğlu gelse elinde sihirli bir değnek yok. Kürtler bunu da biliyor. Kürtler, 21 yıldır kendisine dayatılan faşizmi yenilgiye uğratmak istiyor. Bizim üzerimizden oyunlar kurarak yada pazarlıklar yaparak Kürtlerin motivasyonunu ahlaklı onurlu duruşundan bir adım geri atmamalı 28 Mayıs’ta da gidip stratejik oyumuzu kullanmamız gerekir.

Meral Alkan: Seçimin galibini kadınlar belirleyecek

Sanatçı Meral Alkan ise, ilk turda yaşanan hilelere dikkat çekerek ikinci turda sandık güvenliğinin daha iyi sağlanması gerektiğinin altını çizdi.  Faşizminin geriletilmesi için Erdoğan’ın ne olursa olsun seçilmemesi gerektiğini belirten Alkan, “seçimin galibini kadınlar belirleyecek. AKP’nin 21 yıldır evlere hapsetmeye çalıştığı kadınlar Erdoğan’ı gönderecektir” dedi.

Deniz Deman: Kadınlar hesap soracak

Deniz Deman, Demokrasi ve özgürlük talebi olan herkesin bu iktidar ile bir sorunu olduğunu söyledi. Türkiye’nin bir kadın mezarlığına döndüğünü hatırlatan Deman, “Bu rejimle sorunu olan en haklı kesim kadınlardır. Kadına reva görülenleri kadınlar çok iyi biliyor. Kadınlar mutlaka sandıktan hesap soracaktır” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…