Kuran Kursundaki Çocuk İstismarı HDP ve CHP’nin Gündeminde

Fıkıh-Der’e ait yatılı Kuran kursundaki çocukların kurs sorumluları ve eğitmenleri tarafından istismar edilmesi HDP Milletvekili Danış-Beştaş tarafından Meclis gündemine taşınırken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen de bir açıklama yaptı.

İstanbul Ümraniye’de Fıkıh-Der’e ait yatılı Kuran kursundaki çocukların kurs sorumluları ve eğitmenleri tarafından istismar edilmesi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış-Beştaş tarafından Meclis gündemine taşınırken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de bir açıklama yaptı.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş çocukların şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 3 şüphelinin tutuklandığını hatırlatırken istismara maruz kalan çocuk sayısının 20’yi aştığını belirtti.

Danış-Beştaş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e sunduğu soru önergesinde özetle şu ifadelere yer verdi:

“Ensar Vakfı’nı hatırlattı”

“Şüphelilerden T.B.’nin Sancaktepe 75.Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’nda ücretli öğretmenlik yaptığı da ortaya çıkmıştır. Kuran kursunda yaşanan skandal, kurstan ayrılan 17 yaşındaki H.R.Ö. isimli çocuğun ocak ayında yaşadıklarını polise giderek anlatmasıyla ortaya çıkmış olup, H.R.Ö. ifadesinde Ömer I., Hacı Serkan B. ve Tarık B.’nin kursta kalan öğrencilere cinsel istismarda bulunduklarını ayrıca şiddet uyguladıklarını belirtmiş, verilen bu ifadenin ardından başlatılan soruşturma kapsamında 5 öğrenci daha şikayetçi olmuştur.

“Henüz ortaya çıkan bu olay geçmişte Ensar Vakfına bağlı yurtlarda meydana gelen çocuk istismarı hadisesi başta olmak üzere pek çok Kuran kursu yurdunda meydana gelen diğer istismar vakalarını akla getirmiş ve aradan geçen zaman zarfında çocuk istismarının engellenmesi yönünde bir çalışma yürütülmediğini de gün yüzüne çıkarmıştır.”

HDP Milletvekili yanıtlanması istemiyle yönelttiği bazı sorular şöyle:

  • Fıkıh-Der’in Bakanlığınız ile arasında imzaladığı bir protokol var mıdır?
  • Fıkıh-Der adlı derneğin mensubu olduğunuz AKP ile ilişkisi hangi düzeydedir? AKP’li kadın ve erkek yöneticilerle Fıkıh-Der arasındaki ilintiye ilişkin haberler doğru mudur? Şayet bu haberler doğru ise iktidar partisi Fıkıh-Der faaliyetlerini neden desteklemektedir?
  • Tarikat, vakıf ve derneklere bağlı yurtlar ve evler neden düzenli olarak denetlenmemektedir? Yahut düzenli denetlendiği halde neden istismar vakalarına ilişkin önlemler alınmamaktadır?
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak “ihmal ve istismar mağduru” çocukları korumak ve bu hadiseleri engellemek birincil göreviniz iken neden bu çocukları yeni mağduriyetlere teslim ediyorsunuz? Neden misyonunuzu yerine getirmiyorsunuz?
  • Çocuk istismarına ilişkin yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Vakıf ve dernek evlerinde, Kuran kursu yurtlarına çocukların maruz kaldığı istismar ve tecavüzün engellenmesine ilişkin hangi çalışmaları yürüteceksiniz?
  • Çocukların yaşadığı travmanın etkisinin azalması yönünde destekleyici çalışmalarınız olacak mıdır?

“İstismar konusunda siyasi tercihlerle ilgili tavır alınamaz”

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ise Kuran kursunda çocuklara yönelik cinsel istismar olayına ilişkin açıklama yaparak istismara karşı kapsamlı bir denetim başlatılmasını ve istismarla mücadele için adım atılmasını istedi.

Cinsel istismarla etkili bir mücadele için sadece tutuklama kararlarının yetmeyeceğini belirten Gökçen, “Çocukların bilimsel eğitim alabileceği bir ortamın sağlanması, laiklik ilkesinin tam olarak uygulanması ve illegal yapılara sadece iktidarla benzer söylemleri var diye göz yumulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Gökçen şöyle devam etti: “Siyasal İslamcılığa hizmet eden ve dini duyguları sömüren kurumlarda meydana gelen çocuk istismarı olaylarını yandaş basında da, iktidarın söylemlerinde de göremiyoruz. Acilen bu duyarsız ve korkunç tutumdan vazgeçilerek kapsamlı bir denetim başlatılmalı ve çocuk istismarıyla mücadelede hangi adımların atılacağı kamuoyuna açıklanmalıdır. Çocuk istismarı, siyasi tercihlerle ilgili tavır alınacak bir mesele değil.”

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir