Kültürpark Platformu, İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Kültürpark’ın Tınaztepe Üniversitesi’ne tahsis edilmesini protesto etti. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, uzun süredir Kültürpark için mücadele eden platformla ilgili “Kültürpark Platformu’nu tanımıyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ayda gezmiyor. Randevu alıp konuşmalıdır” dedi.

Kocaoğlu’nun İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantısı’nın 1. oturumunu açacağı sırada Kültürpark Platformu, Kültürpark’ın üniversiteye tahsis edilmesini protesto etti. Platformun Sözcüsü Erol Akcan, iki ay önce mecliste alınan karara tepki göstererek, “Kültürpark’ta yapılmak istenen İZFAŞ binasının Tınaztepe Üniversitesine tahsisiyle ilgili rahatsızlığımız var. Biz demokratik hakkımızı kullanıp bunu izah etmek istiyoruz. Lütfen derdimizi anlatıp gideceğiz. Hiçbir şeyi sabote etme gibi derdimiz yok. Beş dakika İzmir halkına zaman verilebilir, sonuçta İzmir ile ilgili toplantı yapıyorsunuz. Tınaztepe Üniversitesine tahsis edilmesini biz kabul etmiyoruz. Kültürpark Platformu’nu siz tanımıyorsunuz fakat İzmirliler tanıyor. Kültürpark’ta yapılmak isteneni kabul etmiyoruz. Buradan meclis üyelerine de sesleniyoruz, takipçisi olunuz. Kültürpark’a dokunmanızı istemiyorum. Burada sizin yaptığınız davranışı protesto ediyorum” diye konuştu.
Platform üyeleri de bu esnada “Kültürpark halkındır, halkın kalacaktır” yazılı pankart açtı.

“Randevu alın”

Platforma tepki gösteren Başkan Kocaoğlu, konunun dile getirileceği yerin meclis toplantısı olmadığını belirterek, şunları söyledi:
“Burada sabote ettin, burada böyle bir gündem yok, burada konuşamazsın. Kültürpark Platformu’nu tanımıyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ayda gezmiyor. Randevu alıp konuşmalıdır. Kültürpark diye bir platform tanımıyorum. Siz bu gününe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanından randevu istemediniz. Geliyorsunuz buraya, istiyorsanız ben CHP, AKP, MHP bütün grupların sözcülerini toplayıp, randevu alıp orada derdinizi anlatacaksınız. Şimdi oturup meclisi vatandaş olarak dinleyebilirsiniz, mecliste meclis üyelerinin dışında kimsenin konuşma hakkı yoktur, burası ayrı bir çalışma yeridir. Burada başkanın gündeme getirdiği konular konuşulup tartışılır. Şimdi hepinizden istirham ediyorum, randevu veririm. İstemezseniz burada sizi konuşturmam, konuşturamam çünkü yanlıştır.”

Kültürpark Platformu’nun açıklaması şöyle:

“Sayın Meclis üyeleri

2 ay önce almış olduğunuz bir karar ile ilgili olarak size birkaç sözümüz var.

Biz 2,5yıl önce İzmir’i seven, Kültürpark’ın değerini bilen, tarihini, doğasını ve anılarını yok ettirmemek için kurulmuş KÜLTÜRPARK PLATFORM’unun üyeleriyiz.

Bizler size sormak istiyoruz;

Kültürpark içinde bulunan tarihi İZFAŞ eski binasını 3 yıllığına bir özel üniversiteye nasıl tahsis edebildiniz? Başka bir yer mi bulamadınız?

-Kültürpark’a zarar verecek olan bu Meclis kararı ile, kanunsuz bu karara imza attığınızı biliyor musunuz?

-Bu kararı verirken Kültürpark’ın İzmir’in Merkezindeki tek Vaha olduğunu düşünmediniz mi?

-Bu kararı verirken Kültürpark’ın Beton Yığınları arasındaki tek doğal güzellik olduğunu aklınıza gelmedi mi?

-Bu kararı verirken Kültürpark’ın sizin de arasında bulunduğunuz, İzmir Halkının kullanımına açılmış olan Kültür, Spor, Sanat, gibi etkinlikler için kullanılan bir park olduğunu anımsamadınız mı?

Aldığınız bu karar kamu vicdanında kabul görmüyor, görmeyecek.

Kültürpark Platformu olarak Kültürpark’a zarar verecek her türlü tasarrufu kabul etmediğimizi bu uygulamalarla mücadele etmeye devam edeceğimiz bildiriyor, sizi kararınızı geri çekmeye davet ediyoruz.”

Kaynak: Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…