Özgür Denizli

Kültür Bakanlığı desteği 20 yıl sonra ‘uygun görmedi’

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Kültür Bakanlığı desteği, “uygun görülmemiştir” cümlesiyle kesildi.

Bakanlığın 20 yıldır desteklediği festivalin ödeneğini bu yıl neden kestiği bilinmiyor.

Sinemada kadın emeğini görünür kılan, ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olmuş kadın sinemacılara ev sahipliği yapan, genç sinemacıların çalışmalarını destekleyen, uluslararası seçkisi her yıl FIPRESCI jürisi tarafından ödüllendirilen, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin, 20 yıldır aldığı Kültür Bakanlığı Desteği, bu yıl “uygun görülmedi” gerekçesiyle reddedildi.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdür Vekili Erkin Yılmaz imzalı yazıda; “21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali” adlı etkinliğe ilişkin destek talebiniz, Sinema Destekleme Komisyonu toplantı gündemine alınarak değerlendirilmiş olup, komisyonun 2018/3 sayılı kararı ile uygun bulunmamıştır” ifadesine yer verildi.

Bakanlığın hangi gerekçe ile 20 yıldır desteklediği festivali, 21. yılında desteklemediği akıllarda soru işaretleri bırakırken, Uçan Süpürge, “Bu festival, bütün engellemelere, her türlü baskıya ve zorlamalara rağmen, 21 değil, 51 değil, 61 yıl devam edecektir. 20 yıldır desteklenen festival, 21. senesinde, festivalin son bulmasının ardından, üstelik, bakanlığın logoları, her yıl olduğu gibi, billboardlardan, el ilanlarına kadar bütün basılı ve görsel malzemelerde kullanıldıktan, festival ulusal ve uluslararası alanda bakanlığın desteğiyle yapılıyor göründükten sonra, neden uygun bulunmamış anlamak mümkün değil. Bakanlıktan gerekçeli karar talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Exit mobile version