Özgür Denizli

Kuduza bağlı ölümde aileden ihmal suçlaması

Yeni Yaşam gazetesi çocuklarını kuduz nedeniyle kaybeden aile ihmal olduğunu düşünüyor. Daha önce Şırnak Tabip Odası ve SES şubeleri de aynı iddia da bulunmuştu.  

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 3 Mayıs’ta okula giderken bir köpeğin ısırması ardından İlçe Devlet Hastanesi’nde tedavi edilen ve bir süre sonra fenalaştığı için Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kaldırılan 10 yaşındaki Arafat Çağlar, 19 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitirdi. Aile çocuklarının ihmalden dolayı yaşamını yitirdiğini söylüyor. Oğlunun hastanede yanlış tedavi edildiği için yaşamını yitirdiğini ifade eden anne Hezni Buluş, “Belediye bu durum için kılını bile kıpırdatmadı. Belediye adına gelen kimseyi görmedik mahallede. Başka çocukların ölmesini istemiyorum önlem alınsın” dedi.

Kuduz aşısı yapmadılar

Olayın sabah saat 07.00 sularında gerçekleştiğini dile getiren anne Hezni Buluş, gittikleri Cizre Devlet Hastanesi’nde çalışanların saat 10.00’da çocuğunu tedavi etmeye başladığını söyledi. Geç başladıkları tedaviyi bir de yanlış uyguladıklarını ifade eden Buluş şunları aktardı: “Yaraya dikiş atmamaları gerekirken, dikiş attılar. Üstelik temizlemediler doğru düzgün. Oğlumu hastaneye yatırmaları gerekirdi, yapılması gereken bir kuduz aşısını yapmadılar. 3-4 gün boyunca yemek yiyemedi. Yüzü gözü şişti ve sürekli kan ve su akıyordu yarasından. Eve getirdik. Bir iki gün sonra fenalaştı. Hastaneye yine götürdük. Yine aynı şekilde doğru düzgün bakmadılar. Urfa’daki hastaneye oradan Gaziantep Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne götürdük.” Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından önce sokaklarda köpeklerin olmadığına dikkat çeken Buıluş, “Polislere sorduğumuzda ‘köpek bizim değil, sokak köpeği’ diyorlar. Mademki sokak köpeği, neden bunca yıldır biz hiç sokaklarda köpek görmüyorduk?” diye sordu.

‘Belediye önlem almıyor’

Kayyum atanan Cizre Belediyesi’nin hiçbir önlem almadığını kaydeden Hezni Buluş, “Bu köpek belki de hâlâ insanlara zarar vermeye devam ediyor. Belediyeye aynı gün haber verdik. Belediye bu durum için kılını bile kıpırdatmadı. Belediye adına mahalleye gelen kimseyi görmedik. Çocuklar öldükten sonra gelmeleri fayda etmez” diyerek tepki gösterdi. Hastane yetkililerinden şikâyetçi olacaklarını vurgulayan Hezni Buluş, doktorların çağrıldıklarında gelmemelerinin ve yanlış tedavi etmelerinin kabul edilecek hiçbir yanının olmadığının altını çizdi. Hipokrat yemininin Cizre Devlet Hastanesi’nde geçerli olup olmadığını soran Hezni Buluş, hastane yetkililerine, “Bize neden bakmadılar? Neden ilgilenmediler? Neden çağırdığımızda gelmediler?” sorularını yöneltti. Hezni Buluş sorumlulardan şikâyetçi olacaklarını belirtti.

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 3 Mayıs’ta okula giderken bir köpeğin ısırması ardından İlçe Devlet Hastanesi’nde tedavi edilen ve bir süre sonra fenalaştığı için Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kaldırılan 10 yaşındaki Arafat Çağlar, 19 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitirdi. Aile çocuklarının ihmalden dolayı yaşamını yitirdiğini söylüyor. Oğlunun hastanede yanlış tedavi edildiği için yaşamını yitirdiğini ifade eden anne Hezni Buluş, “Belediye bu durum için kılını bile kıpırdatmadı. Belediye adına gelen kimseyi görmedik mahallede. Başka çocukların ölmesini istemiyorum önlem alınsın” dedi.

Konuya ilişkin hastane çalışanları ve Çağlar’ın ailesiyle görüşen Şırnak Tabip Odası ile Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri geçen hafta yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Çağlar’ın sol yanağından yaralandıktan sonra İlçe Devlet Hastanesinin acil servisine kaldırıldığı belirtildi.

‘KUDUZ ÖN TANISI İLE TEDAVİSİ YAPILIYOR’

Çağlar’ın tedavisinin yapıldığı gün taburcu edildiği belirtilen açıklamada olayın yaşandığı sürece ilişkin şunlar belirtildi: “Acil serviste ilk müdahalede kuduz olma şüphesi ile hastaya kuduz aşısı, tetanoz aşısı, yara yeri yıkama (yara dikiş yapılması) ve antibiyoterapi yapıldığı acil kayıtlarında mevcuttur. 17.05.2018 tarihinde hastanın durumunun kötüleşmesi üzerine tekrar Cizre Devlet Hastanesi acil birimine götürülüyor. Acil biriminde kuduz ön tanısı ile 112 acil sağlık hizmetlerine bildirilip, kuduz enfeksiyon biriminin olduğu ileri bir merkeze sevki planlanıp, Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevki yapılıyor. Burada 19 gün boyunca yoğun bakım servisinde kuduz ön tanısı ile takip ve tedavisi yapılıyor. Beyin Mr grafisinde bulgular ‘rabiyes kaynaklı viral ensefalit’  ile uyumlu olarak rapor edilmiştir. Gittikçe durumu kötüleşen hasta Arafat Çağlar tüm müdahalelere rağmen 03.06.2018 tarihinde Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde hayatını kaybetmiştir. Defin için Cizre’ye getirilen Çağlar, 03.06.2018 tarihinde ailenin rızası doğrultusunda Cizre Devlet Hastanesi’nde kuduz teşhisi için gerekli biyopsi işlemi yapıldıktan sonra defnedilmiştir.”

‘HEKİMLİK REÇETE YAZMA DÜZEYİNE İNDİRİLMİŞTİR’

“Cizre’de halen insanların kuduz hastalığından ölmesi, halk sağlığının ne kadar vahim durumda olduğunu apaçık ortaya koyan durumlardan biridir” denilen açıklamada, geçen yıl kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmadığı için hayatını kaybeden Feyruz Pulat ve karnındaki bebek hatırlatıldı. Tüm sözlere rağmen Şırnak ve ilçelerinde sağlık alanında kayda değer bir çalışma ve düzenlemenin yapılmadığına dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Sağlık sisteminin karmaşıklığı, hastanın başvurduğu kişi ya da kurum karşısında daha zayıf bir konumda olması, sağlık hizmetlerine ulaşma sürecinde ortaya çıkan sorunlar, performansa dayalı çalışma sistemi dolayısıyla daha fazla hastaya bakma ihtiyacı ve hastaya gerekenden daha az zaman ayrılması bu ölümlerin altında yatan temel sorunlardan bazılarıdır. Günümüzde yapılan yanlış sağlık politikaları yüzünden; artık hekimlik tetkik isteme ve reçete yazma düzeyine indirilmiştir. Koruyucu hekimlik veya hekimliğin hasta ve hastalığı sorgulayıcı tavrı günümüzün sağlık politikalarının getirdiği hekimlik anlayışına yenik düşmüştür.”

Aileye başsağlığı dileyen ŞTO ve SES açıklamalarının sonunda ise, bu olayın yakından takipçisi olacaklarını ve ihmalkarlıkta kusuru olan her kim varsa hukuk önüne çıkarılıncaya kadar peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Kaynak: Yeni Yaşam ve Artı Gerçek

Exit mobile version