Küba, ABD’nin Venezuela’ya müdahalede bulunmak için Karayipler’e özel kuvvet konuşlandırdığını açıkladı.

Küba, ABD’nin ‘insani yardım kisvesi’ altında Venezuela’ya müdahalede bulunmak için Karayipler’e özel kuvvetlerini konuşlandırdığını açıkladı.

Küba’nın önde gelen gazetelerinden Granma’da yer alan hükümet açıklamasına göre, ABD askeri uçakları geçen hafta Puerto Rico ve Dominik Cumhuriyeti dahil olmak üzere bölgedeki stratejik yerlere iniş yaptı. Açıklamada 6-10 Şubat arasında iniş yapan uçaklardan büyük ihtimalle bu ülkelerin hükümetlerinin de bir bilgisinin olmadığı öne sürüldü.

BBC Türkçe’nin haberine göre Küba, ABD’nin Venezuela siyasetine karışmasının, göndermek istediği insani yardımdan bin kat daha büyük bir zarara yol açtığı yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Venezuela Temsilcisi Elliott Abrams ve Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas da bu iddiayı yalanladı. Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ise söz konusu iddialarının tamamen yanlış olduğunu savundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Venezula krizi ile ilgili olarak bütün seçeneklerin masada olduğunu söylemişti. Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun kendisini Venezuela’nın geçici devlet başkanı ilan etmesinin üzerinden üç hafta geçti. Trump liderliğindeki ABD dahil olmak üzere 50 ülke Guaido’yu başkan olarak tanıdı ve ülkenin erken seçimlere gitmesini talep etti. Venezuela’nın içişlerine karışılmasını reddeden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya Çin, Rusya, Küba ve Türkiye ise yanında yer aldıkları mesajı verdi.

YARDIM SINIRA GÖNDERİLECEK

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton 25 ülkenin Venezuela’ya insani yardım göndermek amacıyla 100 milyon dolar topladığını açıklarken, söz konusu yardımın, Kolombiya ve Brezilya sınırlarında bulunan mülteci merkezlerine ve Karayip adası Curazao’a gideceği aktarıldı. Guaido, insani yardımın 23 Şubat itibariyle Venezuela’ya girmesini hedeflerken, Maduro ise Kolombiya sınırına asker konuşlandırdı.

Kaynak: ARTI GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…