Sultangazi’de bir kişi maddi zorluk ve borçları nedeniyle böbreğini satılığa çıkardı. Yurttaş, “Borçlarım birikti. İş bulamıyorum. Evim yok. Aç susuz kaldım” diyerek bu yola başvurduğunu söyledi

Ekonomide her geçen gün derinleşen kriz, yoksulluk ve borçluluk sonucunda yurttaşlar organlarını satılığa çıkarmaya kadar vardı.

İstanbul Sultangazi’de bir kişi otobüs duraklarına ve elektrik direklerine satılık böbrek ilanı yapıştırdı. İlanda “Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazısı ile telefon numarası yer aldı.

Böbreklerini satmak isteyen kişiye BirGün ulaştı. Adının Yücel olduğunu söyleyip soyadını vermeyen yurttaş şöyle konuştu:

40 yaşındayım. Her akşam sokaklara çıkıp ilan yapıştırıyorum. Borçlarım birikti. İş bulamıyorum. Bulsam da maaşıma haciz geliyor, devlet el koyuyor. Kafamı sokacak bir evim yok. Ev kiralayacak gücüm yok. Günlerdir aç susuzum. Açlıktan zaman zaman marketten meyve sebze çalmak zorunda kalıyorum.

Üç çocuğu olduğunu aktaran Yücel şöyle devam etti:

Üç tane evladım var; biri 12 yaşında, biri 16 yaşında, öbürü de bir sene sonra 18’e girecek. Yurttan çıkaracaklar. Sokakta bakamam ki çocuklarıma. Başka çarem yoktu. Böbreğimi satmayayım da ne yapayım? Onun bunun hakkına mı gireyim? Uyuşturucu mu satayım? Zaten paran yoksa cezaevinde bile yaşatmazlar insanı. Artık ne yazık ki durum bu. Çocuklarıma bakabilmek istiyorum. Sesim duyulsun istiyorum” diyerek yardım talebinde bulundu.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…