Krizi bahane ederek işçi ücretlerini düşüren şirkete mahkeme ‘dur’ dedi

Ücretlerinin düşürülmesini kabul etmeyince işten çıkarılmışlardı: DİSK Basın-İş üyesi dört işçi, işe iade davasını kazandı

NMQ Dijital Servis Hizmetleri’nde çalışırken ekonomik kriz gerekçesiyle ücretleri düşürülmek istenen, kabul etmeyince işten çıkarılan DİSK Basın-İş üyesi dört işçi, iki yıllık mücadelenin ardından işe iade davasını kazandı. İşçilerden Murat Ateş “Uzun bir süreç oldu ama en nihayetinde hakkımız olanı kazandık” derken, işçilerin avukatı Tuba Güneş “Krizin faturasını işçiler ödemedi” diyerek kararın emsal niteliğinde olduğunu belirtti

Ücretlerinin düşürülmesini kabul etmeyince işten çıkarılmışlardı: DİSK Basın-İş üyesi dört işçi, işe iade davasını kazandı

NMQ Dijital Servis Hizmetleri, maaşlarını avro üzerinden alan tüm çalışanlarına, sabit kur üzerinden TL olarak ödeme yapılacağına ilişkin 10 Eylül 2018’de bildirimde bulundu. Şirket, “01.09.2018 tarihinden itibaren 1 avro = 5,4 TL hesaplaması uygulanarak” ücret alacaklarını belirterek çalışanlardan 18 Eylül 2018’e kadar ek protokolü imzalanmalarını istedi.

Ücret düşürme teklifini kabul etmeyen çalışanlara 1 Ekim 2018’de tek taraflı fesih bildiriminde bulunan şirket, Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 12 Eylül 2018’de Resmi Gazete’de yayımlan “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” atıf yaparak ekonomik krizi bahane etti.

Bunun üzerine DİSK Basın-İş üyesi dört işçi, işe iade talebiyle şirkete dava açtı. Dava dilekçesinde, iş akdinin feshedilmesinde ileri sürülen “geçerli neden”in hukuka ve yasaya uygun olmadığı belirtilerek, “İşveren, ücretin 5,4 TL’ye sabitleneceği teklifini kabul edip etmeme dışında hiçbir seçenek sunmamış, müvekkili ve diğer işçileri buna kabul etmemeleri durumunda işsiz bırakmakla tehdit etmiştir. Üstelik avro üzerinden gelir elde eden davalı şirketin ekonomik krizden olumsuz değil olumlu etkilenmesi beklenmelidir” denildi.

Av. Güneş: “Karar emsal niteliğinde”

DİSK Basın-İş üyesi işçilerin iki yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesi bugün (24 Kasım) kazanımla sonuçlandı.

İstanbul 31. İş Mahkemesi, feshin geçersizliğine ve işçilerin işe iadesine, dört aylık boşta geçen süre ücreti ödemesine ve işçilerin yasal süre içinde başvurusuna rağmen şirket tarafından işe başlatılmaması halinde ödenmesi gereken tazminat miktarının işçilerin kıdemi tazminatlarının ödenmesine hükmetti.

Sendika.Org’a konuşan işçilerin avukatı Tuba Güneş, “Karar bugün çıktı. Gerekçeli kararın açıklanmasını bekliyoruz. Bu karar emsal niteliğindedir. Krizin faturasını çalışanlara ödetmek isteyen işveren ve devlet elbirliğine ket vurulmuş olundu” değerlendirmesinde bulundu.

Ateş: “Hakkımız olanı kazandık”

İşe iade davasını kazanan işçilerden Murat Ateş, Sendika.Org’a yaptığı açıklamada, “Uzun bir süreç oldu ama en nihayetinde hakkımız olanı kazandık” dedi.

Ateş, şu ifadeleri kullandı:

Avro kazanıp avroyla maaş veren bir şirket bu. Bu şekilde ben üç seneye yakın çalıştım. Bir cuma günü toplantısıyla avroyu 5,4 TL’ye sabitlediklerini, esas hakkımızdan vazgeçmemizi ve kabul etmemiz halinde de işten çıkarılacağımızı söylediler. Hatta işi öyle bir raddeye getirdiler ki ‘Yasada da açıklar bulduk, tazminat hakkınız verilmeyecek’ dediler. Bir hafta bu şekilde göz korkutma, yıldırma çabalarıyla geçti. Nihayetinde imzalayanlar da oldu imzalamayanlar da. O dönem avro kuru, 7,5 TL civarında idi. Sonuçta müşterilerinden döviz alan ve dövizle çalışan bir şirket, krizi bahane ederek faturayı işçiye kesmek istedi. Buna karşı çıktık. İşten çıkarılmamızın ardından DİSK Basın-İş’ten destek istedik. Bu süreçte bize kol kanat gerdiler. Uzun bir süreç oldu ama en nihayetinde hakkımız olanı kazandık.

Babaç: “Genç beyaz yakalıların önemli bir kazanımı”

NMQ işçilerinin kazanımını, “genç beyaz yakalı olarak tabir edilen işçilerin önemli bir kazanımı” olarak değerlendiren DİSK Basın-İş’ten Alp Tekin Babaç, mücadele sürecine ilişkin şunları kaydetti:

İşçiler sendikamıza gelmeden önce kendi aralarında bir komite kurmuşlardı. İlk olarak komite ile sendikamız görüştü ve üyelik süreçleri başladı. Habere konu olan malum belgenin imzalanmaması için beraberce çalışma yürüttük. Diğer işçilerin katıldığı bir forum örgütledik ve işçilerin ortak aldıkları kararı uyguladık. Sonuçta işverenin belirttiği süre geçmesine rağmen belgeyi imzalayan çıkmadı. Şirket, işkolunu değiştirdi ve döviz kuru ile ilgili madde resmiyet kazandı. Bu durum şirketin elini güçlendikten sonra birçok işçi işten çıkarıldı. Dava süreci iki yıl sürdü ve hem hukuki olarak hem de beyaz yakalı tabir edilen işçilerin hak mücadelesi açısından emsal bir durum oluştu.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir