ÜAKP’li Numan Kurtulmuş’un açıkladığına göre, AB, Çin ve Rusya alternatifleri ile içeride yapısal dönüşümün gerçekleştirmesi planda yer alıyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD ile yaşanan krizin ardından alacakları önlemleri sıraladı. Yaşananların “ticaret savaşı” olduğunu savunan Kurtulmuş, hükümetin AB, Çin ve Rusya ile daha fazla ilişki geliştireceğini ve bu “alternatifler” aracılığı ile ABD yaptırımlarını aşmayı planladıklarını söyledi.

Numan Kurtulmuş’un “4 alanlı plan” şeklinde nitelendirdiği karşı önlemlerde; Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden düzenlenmesi, orta vadede Çin ile yakınlaşmanın tamamlanması, Rusya ile ilişkilerin devamının sağlanması yer aldı. Kurutlmuş 4. alanı da “Türkiye’nin kendi içinde bugüne kadar yapması gereken yapısal dönüşümün ve değişimi ekonomik alanda da gerçekleştirmesi” olarak ifade etti.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Kurtulmuş ile kriz ve hükümetin önlemleri kosunda yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Sarıkaya’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“ABD’den kaynaklı Türkiye’ye dönük bir ekonomik saldırının yanı sıra, dünyanın da farklı bir dönemin içinde olduğunu vurguladı.
Kurtulmuş bunu, “Ticaret savaşları” olarak isimlendirdi.
ABD ’nin Rusya, Çin, Japonya, hatta hemen yanı başında Kanada ile olan yakın geçmişteki çekişmelerini anımsattı. “ABD Başkanı Trump bu savaş ortamında Türkiye’yi test ediyor” tespitini yapıp sözlerine devam etti: “Trump, Türkiye’ye ‘bu savaşta bizden misin, yoksa karşı cepheden mi?’ sorgusu çekiyor. Ekonomik, siyasi ve teolojik, hepsi üst üste bindi.” Ardından “ın” adını da kendisi koydu: “Bunun adı Türkiye’yi test etme operasyonudur…”

KARŞI ÖNLEMLER

Ardından bundan sonrasında yapılması gerekenleri “4 alanlı plan” diye niteleyerek şöyle sıraladı.

1- AB İLE YENİDEN: Avrupa Birliği ile ilişkiler yeniden düzenlenmeli. AB tarafından gelen sinyaller önemli, bu pratik olarak da ekonomi açısından olumlu sinyaller yaratıyor. AB ile biran önce gerilim yaratan çatışmacı faktörleri ortadan kaldırmalıyız.

2- ÇİN YAKINLAŞMASI: Orta vadede Çin ile yakınlaşmayı tamamlamalı. “Yeni kuşak, yeni yol” projesini Çin de çok önemsiyor. İlişkilerde önemli bir aşamaya gelindi, bu yıl çok sayıda Çinli turist de gelmeye başladı. Bundan sonrasında tempoyu arttırıp hızlı gidilmeli.

3- RUSYA VE ABD İLİŞKİLERİ: Rusya ile var olan ilişkilerin devamı sağlanmalı. Bölgesel işbirliği geliştirilebilir. Ki gelişiyor da…

ABD ile PKK ve PYD konusunda yaşanan muamma da bitirilmeli. Menbiç konusu askeri açıdan iyi gidiliyor. Ancak bu yeterli olmamalı. Tabii, milli paralarla ticaret, altına dayalı yeni para sistemi, Türkiye’nin BRICS’e üyelik niyeti, Rusya ve Çin ile ilişkilerin geliştirilmesi ABD’yi telaşlandırmış olabilir. Ama ABD, Türkiye ile ilişkilerini asla koparamaz. Unutmaması gereken, karşılarında bundan böyle bir emir kulu Türkiye artık yok. İlişkiler buna göre yeniden tesis edilmeli. Bölgede zayıflamış bir Türkiye’nin ABD’ye fayda getirmeyeceği, bu bölgedeki birçok direncini kaybedeceğini de görmeli.

4- YAPISAL DEĞİŞİM: Dördüncü alanı önemsiyorum, Türkiye kendi içinde bugüne kadar yapması gereken yapısal dönüşümü ve değişimi de ekonomik alanda gerçekleştirmek zorunda. Bunun daha ileriye ötelenecek hali kalmadı, biran önce hayata geçirilmeli…”

Kaynak: Artı Gerçek

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…