Ekonomik ve siyasi krizin derinleştiği, yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan yakında Fırat’ın doğusuna müdahale edeceklerini açıkladı. Açıklama ‘krizi savaşla örtme’ yorumlarına yol açtı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni bir savaş için hazırlık yaptıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,Isparta’da komandoların törenine katıldı. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah çok yakında komandolarımızla Fırat’ın doğusundakiterör yuvalarını darmadağın edeceğiz” dedi. Siyasi gözlemciler, ekonomik krizin buhrana doğru gittiği, siyasi ve toplumsal alanda da krizin derinleştiği, yerel seçimlerin yaklaştığı, iktidarın fatura ödemek zorunda kalacağı bir dönemde Fırat’ın doğusuna müdahale mesajının iktidarın baskı ve savaş dışında ayakta kalamadığına işaret ettiğini kaydediyor. Siyasi gözlemciler, savaş açıklamasının krizi örtme, iktidarın sorumluluğunu gizleme ve iktidarı sürdürme amacıtaşıdığına dikkat çekerken,Kürt karşıtlığının temel motivasyon olduğuna vurgu yapıyor. Halihazırda yaşanan krizin en önemli nedenlerinden bir olarak izlenen savaş politikası gösteriliyor.

Her genç komandoymuş

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Isparta’da askeritörende konuştu. Suriye’de yeni bir askeri harekat yapılacakları mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın en eski düzenli ordusunun sahibi bir ülke olarak her gencimizi potansiyel birer komanda adayı olarak görüyorum.İçindeki hainleritemizleyen kahraman ordumuz zaferden zafere koşuyor. Teröristler kendilerini güvende hissetmiyor, biliyorlar ki bir gece ansızın gelebiliriz.İnşallah çok yakında, bugün brövelerinitakan komandolarımızın da desteğiyle, Fırat’ın doğusundakiterör yuvalarını da darmadağın edeceğiz” iddiasında bulundu. Açıklamanın iktidarın ekonomik ve siyasi kriz yaşarken gelmesi dikkat çekti.

Savaş yolunu izleyecek

Fırat’ın doğusuna mudahale sözlerinin hemen ardından ekonomiye değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomide son dönemde bir takım spekülatif ataklara maruz kalsak da dünyanın satın alma paritesine göre en büyük 13. ülke olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Ülkemize bulaştırılmaya çalışılan bu şerri kısa sürede halledeceğiz. Gereken tedbirleri aldık. Olumlu neticeleri görmeye başladık. Ülkemize vedikleri sözleri çok komik nedenlerle tutmayanlara asıl kaybedenlerin kendileri olduğunu göstereceğiz. Önümüze çıkartılan engeller ne olursa olsun ya bir yol bulacak ya bir yol yapacak ve onu mutlaka aşacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Minbiç konusunda da, “90 günde çekileceklerini sözünü vermişlerdi. Münbiç’te kanallar açıyorlar. Bu ‘Biz mezarı hazırladık, gelin defin merasimini yapın’ demek. Münbiç’le ilgili gereğini biz yapacağız” dedi. Yeni Osmanlıİmparatorluğu hegemonyası peşinde olmakla eleştirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasi ve ekonomik hedeflerinize güvenle yürüyebilmek için arkanızda ciddi bir askeri güç olmalı” diyerek hedeflerine askeri müdahale ile ulaşma mesajı verdi.

Kaynak : Yeniyaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…