Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın 31 Mart yerel seçimi öncesi periyodik olarak açıkladığı ekonomi paketlerine bugün bir yenisi eklendi: İvme Finansman Paketi! Albayrak, 3 sektöre, 30 milyarlık bir finansman desteği vereceklerini söyledi.

Bankalara kredi borçlarını ödeyemeyen sektörler için yeni bir finans paketi açıklandı. Borcun borçla çevrilmesine neden olduğu için yatırıma ve istihdama katkı sağlamayan bu seferki paketin ismi ise ‘İvme Finansman Paketi’ olarak lanse edildi.

İvme Finansman Paketi’nin tanıtımında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hammadde ve aramalı imalatı, makine imalatı ve tarım alanlarında toplamda 30 milyar liralık finansman sağlanacağını açıkladı.

Albayrak konuşmasında özetle şunları söyledi:

ÖNCELİK TEKNOLOJİ SEKTÖRLERİ: Paket, 4 temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek. Öncelik, orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünleri olan sektörlerde olacak. Paket, ürün odaklı finansman yaklaşımını benimseyerek, dış ticaret açığına pozitif katkı sağlama potansiyeli olan ürünlere finansman sağlayacak. Stratejik ürünlerin ihracat potansiyeli de ortaya çıkarılmış olacak. Küresel gelişmelerin gölgesinde güçleşen finansman koşullarına rağmen Türkiye’nin finansal belirsizliklerden mininum şekilde etkilenmesini sağlayacağız.

150 MİLYON TL’YE KADAR KREDİ: Üç ana faaliyet alanına 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız. Hammadde ve aramalı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak önceliklendirdik. Hammadde ve aramalı ithalatındaki iyileşmeyle cari dengeye katkılar sağlayacağız. İki yıla kadar anapara geri ödemesiz 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi ödemesi verilecek. Azami 10 yıl olacak. İşletme kredileri de 1 yıla kadar ana para ödemesiz azami 5 yıl olacak. İkinci faaliyet alanı makine imalatı. Bilgisayar, elektronik, motor aksamlarından oluşan sektörler destek kapsamında önceliklendirilecek. Yaklaşık 18 milyar dolarlık bir ithalat gerçekleştiriyoruz. Bu kalemlerin toplamı 46,2 milyar doların üzerindeki cari açık etkisini kırabilmeyi amaçlıyoruz. İki yıla kadar anapara geri ödemesiz 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi ödemesi verilecek. Azami 10 yıl olacak. İşletme kredileri de 1 yıla kadar ana para ödemesiz azami 5 yıl olacak. Son faaliyet alanı tarım. Tarımda verilecek kredilerde faizi yüzde 14,5’i aşmayacak.

İKİ FAİZ SEÇENEĞİ: Tüm kredilerde iki farklı faiz seçeneği sunacağız. Enflasyondaki önümüzdeki aylardaki düşüş göze alındığında, paketin avantajlarının çok daha artacağını görüyoruz.

CARİ DENGE: 2018 mayıs ayı itibariyle 58 milyar dolarla en yüksek seviyeye ulaşan cari açık sonrasında haziran ayından itibaren Türkiye’nin cari fazla vereceğini öngörüyoruz.

Kaynak: DUVAR
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…