Kriz okul alışverişini de vurdu

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz velileri de vurdu. Okulların açılmasına kısa bir süre kala veliler, kırtasiye ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için mağazaların yolunu tuttu, ancak karşılaştığı fiyatlar veliyi kara kara düşündürüyor. Okul alışverişini yapamayan veli, fiyatların geçen yıla oranla çok daha fazla arttığını söylerken, servis ücretlerine de daha şimdiden zam söz konusu.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Veliler ve öğrenciler, okul alışveriş için mağazalara akın etmeye başladı. Ancak, ekonomik kriz nedeniyle artan fiyatlar, velinin eli boş dönmesine neden oluyor.

Demirören haber ajasına konuşan ve bu sene çocuğu birinci sınıfa başlayacak olan Sündüz Dağ, “Şu anda bütün okul alışverişlerimizi inceliyoruz. Çantamız, ayakkabımız, kırtasiye ürünlerimiz. Her şeye bakıyoruz, fiyatlar nedir ne değildir. Bu sene biliyorsunuz ekonomi biraz çalkantılı” dedi. İki çocuğu ile okul alışverişine çıkan Ayşe Taşkıran ise, okul alışverişinin bir kere ile bitmediğini belirterek, fiyatların geçen seneye oranla çok daha fazla arttığını söyledi: “Okullar açılınca tabii bitmeyecek. Yine devam edecek. Geçen sene de gezmiştik. Geçen sene ile bu sene arasında çok fazla fiyat farkı var.” Öte yandan yeni eğitim yılında okul alışverişi kadar servis ücretleri de velileri kara kara düşündürüyor. Daha resmi zamlar açıklanmadan, bazı özel okullar ve servisçiler şimdiden yüzde 25 zam yaptı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir