Kremlin: Menbic’in Suriye ordusunda olduğunu doğruladık

Rusya Başkanlık Sarayı Kremlin’den açıklama: Menbic’in kontrolünün Suriye ordusuna geçtiğini doğruladık..

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada, “Suriye hükümetine bağlı güçlerin Menbiç kentinin kontrolünü ele geçirdiği bilgisi doğru” ifadelerini kullandı. Sputnik’in haberine göre, Peskov, YPG’nin denetiminde olan Menbiç’in kontrolünün Suriye ordusuna geçtiği bilgisinin doğru olduğunu söyledi.

Türkiye ve Rusya Menbic’i görüştü

Rus ve Türk heyetleri Menbiç’i görüşmek üzere Moskova’da toplandı. Moskova’ya giden heyette Mevlüt Çavuşoğlu, Hulusi Akar, İbrahim Kalın ve Hakan Fidan da yer aldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Savunma Bakanı Sergey Şoygu, mevkidaşları Mevlüt Çavuşoğlu ve Hulusi Akar’la görüştü. Görüşme 1.5 saat sürdü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da yer aldığı görüşme öncesinde konuşan Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya ve İran arasında Astana formatında Suriye konusunda yakın iş birliğinin yürütüldüğünü belirterek, “Bu sayede siyasi sürece dahil birçok alanda önemli ilerlemeler kaydettik” dedi.

Toplantının ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bir açıklama yaparak, “Tüm terör örgütlerinin Suriye topraklarından temizlenmesi konusunda ortak irademiz var” dedi. Çavuşoğlu, “Suriye ve bölgesel konularda Rusya ve İran’la yakın işbirliğine devam edeceğiz” diyerek önemli mesajlar verdi. Sözlerine devam eden Çavuşoğlu, “Biz Astana garantörleri olarak, Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini savunuyoruz ve bunlara halel getirecek tüm çabalara da karşıyız” dedi.

LAVROV’DAN MESAJ

Toplantının sona ermesinin ardından Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da açıklamada bulundu. Lavrov, “Suriye’de terörist tehlikesini ortadan kaldırmak için birliklerimizin koordinasyonu konusunda mutabakata vardık” dedi. Sergey Lavrov, “Mültecilerin ülkelerine dönmeleri için gerekli koşulların sağlanmasıyla ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştırma konusunda anlaştık” şeklinde açıklamada bulundu.

SERGEY ŞOYGU: UYGULAMAYI DEĞERLENDİRECEĞİZ

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise “İdlib’in yanı sıra İstanbul’da vardığımız anlaşmanın uygulanmasını değerlendireceğiz. Ayrıca ABD’nin Suriye’den çekilmesini ve Fırat’ın doğusundaki son gelişmeleri de ele alacağız” ifadelerini kullandı

Kaynak: Sputnik

 

İlginizi çekebilir