HDP’li Vekili Garo Paylan Konya’da otobüs duraklarına asılan nefret söylemlerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan Konya Büyükşehir Belediyesine ait otobüs durağına nefret söylemi içerikli posterler asılmasını Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde Paylan, bölgenin Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanında olduğunu belirterek afişerlin ırkçılık, nefret söylemi içeren ve nefret suçuna teşvik eden afişlerin Anadolu Gençlik Derneği ve Milli

Garo Paylan – Կարօ Փայլան

@GaroPaylan

Konya’nın her yanına “Hristiyanları ve Yahudileri dost edinmeyin” diye afiş asmışlar.

Mevlana’nın kemiklerini sızlatmışlar…

View image on Twitter

Paylan, Soylu’ya şu soruları yöneltti

  • Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüs duraklarında, ırkçılık ve nefret söylemi içeren, nefret suçuna teşvik eden ifadelerin yer aldığı afişlerin asılmasını nasıl açıklarsınız?
  • Söz konusu afişler, asılmadan önce, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından incelenmiş midir?
  • Bakanlığınızca, afişlerin asılmasına onay veren belediye yetkilileri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Nefret söylemini kullanan, Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı hakkında Bakanlığınızca bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Bakanlığınız yerel yönetimlerde nefret söylemlerini engellemek için ne gibi çalışmalar yapmaktadır?
  • Nefret söylemlerinin yaygınlaşmasında, sizin de dahil olduğunuz muktedirlerin sıkça nefret söylemi kullanmasının etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?

Ne olmuştu?

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüs durağına Anadolu Gençlik Derneği ile Milli Gençlik Vakfı tarafından Maide suresinin 51. ayeti afiş olarak asılmıştı.

“Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, O’da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu doğru yola eriştirmez” ifadeleri afiş üzerinde yer alırken tepkiler üzerine belediye aifşleri kaldırmıştı.

Afişlerde Yahudileri temsilen bir Davut Yıldızı ve Hristiyanları temsilen bir haç bulunurken, iki simgenin üzerine eklenmiş kan lekeleri görselde yer almıştı.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…