Konya’da bölge halkı kurulmak istenen termik santral nedeniyle ‘tedirgin’

Konya’nın Karapınar ile Karaman’ın Ayrancı ilçeleri arasındaki kömür havzasında, 5 bin megavatlık termik santrai kurma planı halkı tedirgin etti.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nce Karapınar ile Ayrancı arasındaki Ambar köyünde 2007 yılında başlatılan ve yaklaşık dört yıl süren çalışma sonucu 1,8 milyar ton kömür rezervi saptandı.
Reklam

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynakları bakanı Taner Yıldız da kömür havzasında santralle birlikte yaklaşık 8 milyar dolar yatırım yapılacağını belirtmişti.

Termik santralin cumhurbaşkanlığının 2019 yılı yatırım programlarına alınması bölge halkında paniğe sebep oldu.

‘Olumsuz etkileri ne olacak?’

Proje 2019’da yatırım aşamasına geldi.

Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, 1,8 milyar ton kapasiteli kömür havzasının yüzde 60’ının Ayrıncı sınırlarında olduğunu belirtti.
Büyükkarcı, büyük kömür kapasitesine sahip havzanın değerlendirilmesi gerektiğini, bunun yanında çevreye vereceği zarar nedeniyle tedirgin olduklarını kaydetti: ‘‘Bu bir milli servet. Bunun devlet olarak değerlendirilmesinden yanayız; ancak bazı soru işaretleri var. Bunların aydınlatılması gerekiyor. İnsana, tarıma ve çevreye etkisi ne olacaktır?”

‘Nüfusumuz yaşlı, bir yere gidemeyiz’

Termik santralin yapılmasının planlandığı Ambar köyünün muhtarı İsmail Beydilli de santral kurulduğu taktirde arazilerinin zarar göreceğini ve köyü terk etmek zorunda kalacaklarını öne sürdü.

Beydilli şöyle konuştu: ”Arazilerimiz elimizden gidecek. Bizim köyümüzde zaten yaşlı bir nüfusu var. Biz bir yere gidemeyiz. Buraya kuyular açtılar, ölçümler yapıldı. Bu alan köyümüze 1 kilometre mesafededir. Santrallerin zararı olduğunu televizyonlardan görüyoruz. Devlet de yaparsa yapacak bir şey yok. Biz zararlı olduğunu düşünüyoruz, dağlarda ot da olmayacak.”

Kaynak: Diken

İlginizi çekebilir