Konfederasyon başkanı: 100 bin müteahhit batabilir, 700 bin kişi işsiz kalabilir

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı (İMKON) Tahir Tellioğlu, önlem alınmadığı takdirde 100 bin müteahhitin batabileceğini ve 700 bin kişinin işsiz kalabileceği uyarısında bulundu. Tellioğlu, sektöre müdahale etmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.

AKP’nin ekonomik büyümede büyük rol atfettiği inşaat sektörü uçurumun kenarında. Peş peşe konkordato ilan eden firmalar her ne kadar kısa sürede borçlarını ödeyecekleri iddiasında bulunsa da alarm sektörün içinden geldi.

Sözcü’nün haberine göre İMKON başkanı son beş yıldır Türkiye’de müteahhitlik sektörünün sürdürülebilir olmaktan çıktığını söylerken piyasanın durağanlaştığına ve döviz kurlarındaki aşırı artışın inşaat malzemesi fiyatlarındaki yükselişi tetiklediğini belirterek inşaat sektörünün kilitlendiğine dikkat çekti.

Şimdiye kadar sektörde faaliyet gösteren  müteahhitlerin yaklaşık yüzde 20’sinin iflas bayrağını çektiğini ifade eden İMKON başkanına göre devamı gelebilir: “Yıl sonunu bulmadan, sektörün yüzde 30’nunun daha batma riskiyle karşı karşıya kalacağının ayak seslerini duymaktayız.”

Son dönemde konkordato ilan eden şirket sayısını ‘3 bine yakın’diye ifade eden Tellioğlu, yüzde 75’inin inşaat ve inşaatla ilişkili işler yaptığını söyledi. Konkordato ilanlarına daha sıkı şartlar getirilmesini de istedi.

Müteahhitlerin yüzde 70’lere yakın fiyat artışlarını sübvanse etmesinin mümkün olmadığını, sektörün sürdürülebilirliği açısından kontrollü bir küçülmeye ihtiyaç olduğunu işaret eden İMKON başkanı, “Bunun yolu otobüsü devirmeden, Müteahhitler Odası altında mesleğe giriş ve işleyiş çerçevesini oluşturmak ve ülkemizde fazlalık olarak biriken müteahhitlik enerjisini daha profesyonel ve elenmiş bir şekilde yurtdışına taşımaktır” dedi.

Müdahale çağrısı

Tellioğlu, Erdoğan’ın duruma el atmasını beklediklerini ifade ederek şöyle konuştu: “Konu sadece 400 bine yakın müteahhidin, 100 bininin taşıdığı batma riskini bertaraf etmek değil. Aynı zamanda bu 100 bine yakın batma riski olan müteahhidin ilişkili olduğu ortalama beşer alt taşeron şirket, malzeme tedarikçilerini batırmaları ve inşaatlarında 700 bine yakın istihdam edilen kişinin de işinden olma riski var.” 

İMKON başkanı şu taleplerde bulundu: “Hükümet durumunu toparlayabileceklere fiyat farkı vererek işini devam ettirip kurtarmalı, süre sıkıntısı olanlara cezasız ek süre vermeli, işe başlamamış veya yeni başlamış aciliyeti olmayan işler tasfiye kararnamesiyle hızlıca tasfiye edilmeli, son üç aydır kriz ve zamlardan dolayı işe başlayamamış veya iş yapmak istemeyen firmaların yanmış olan teminatları iade edilmeli ve yasaklılıkları kaldırılmalı. Özel sektörde  kat karşılığı iş yapan müteahhitlerimize işlerini teslim edebilmeleri için cezasız sınırlı yeni ek süre verilmeli. Konut kredi faizleri sosyal nitelik şartları çerçevesinde düşürülmeli. Yıl sonuna kadar sınırlı olmak üzere sıfır konut satışlarında sıfır tapu harç bedeli muafiyeti getirilerek özel sektör konut piyasası canlandırılmalı.”

Kaynak : Diken

İlginizi çekebilir