Nijer’in güneyindeki Maradi bölgesinde 993 kolera salgını vakası tespit edildiği ve salgında 13 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Nijer’de ağustos başında ortaya çıkan kolera salgınında en az 13 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Başkent Niamey’deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisine (OCHA) göre, ülkenin güney bölgesi Maradi, ay başından bu yana kolera salgınıyla mücadele ediyor.

En fazla 1 ila 15 yaşındaki çocukların etkilendiği bölgedeki salgında toplam 993 vaka tespit edildi.

Sağlık Bakanı Iliassou Mainassara basına yaptığı açıklamada, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte salgını kontrol altına alma çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bölgede etkili olan aşırı yağışların yol açtığı sellerin, salgının yayılma riskini artırmasından endişe ediliyor.

Kolera, 19. yüzyılda milyonlarca kişinin ölümüne neden oldu. Hastalık halen yoksul ülkelerde can almaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya genelinde her yıl 3 milyon-5 milyon yeni vakaya rastlanıyor, 100 bin-120 bin kişi bu hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Vibrio isimli bakterilerin insanların ince bağırsaklarında parazitlenmesi sonucu oluşan Kolera daha çok içme suyu ve kirli sularla yıkanmış besinler vasıtasıyla bulaşıyor. İshal, karın ağrısı, şişlik ve kusma belirtilerine neden olan söz konusu bakteriler vücuda girdikten 6-48 saat sonra hastalık başlıyor.

Yemen’de de kolera salgını can almaya devam ediyor

Yemen’de 2015’ten bu yana devam eden savaş, milyonlarca çocuğun eğitimin yanı sıra temel sağlık hizmetlerinden de yararlanamamasına neden oluyor.

Hava bombardımanları ve iç çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen binlerce aile, çocuklarını okula gönderemiyor.

Keza, yeterli seviyede beslenemeyen ve hijyenik olmayan koşullarda yaşamak zorunda kalan çocuklarsa salgın hastalıkların pençesinden kurtulamıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) yayımladığı son rapor, kolera salgınının Yemen’de binlerce kişinin hayatına mal olduğunu ortaya koydu.

UNICEF’e göre ülkede son 13 ayda koleradan hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 311.

Kuruluşun Twitter hesabından yapılan açıklamada ayrıca, kolera ile mücadelede sağlanan ilerlemeye rağmen şüpheli vaka sayısı da 1 milyon 118 bin 381.

UNICEF, ülkedeki sağlık sisteminin yetersizliği ve çatışmaların sürmesi, hastalığın yayılmasını durdurmanın önündeki en büyük engel olarak niteliyor.

Milyonlarca çocuk okula gidemiyor

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Yemen’de 2 bin 500’ün üzerinde okul kapalı.

BM’ye göre, siyasi istikrarsızlığın yanı sıra öğretmenlerin maaşlarının ödenememesi, elektrik, su gibi ihtiyaçların karşılanamaması ve ailelerin kaçmak zorunda kalması gibi sebeplerden ötürü 2 milyon 500 bin Yemenli çocuk eğitim alamıyor.

Durumun bu şekilde devam etmesi halinde okula gidemeyecek çocuk sayısının 4,5 milyonu bulacağı belirtiliyor.

UNICEF Yemen Temsilcisi Meritxell Relaño, “Yemen’de koca bir nesil ya kısıtlı ya da eğitimden mahrum şekilde yaşıyor. Çocuklar umutsuz bir gelecekle karşı karşıya. Okula gidenlerse yeterli düzeyde eğitim alamıyor” diye konuştu.

Uluslararası kuruluşların açıkladığı rakamlar korkunç yıkımı gözler önüne seriyor. Toplamda 2500 okul binası hiç kullanılamaz hale gelirken yine okulların üçte ikisi bombardımanlarda zarar gördü, yüzde 27’si kapandı ve okulların yüzde 7’si askeri tesis olarak kullanılıyor.

Bununla birlikte birçok okul, çatışmalardan ötürü evlerinden kaçan ailelerin barındığı merkezler olarak hizmet veriyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu, Yemen’de 2015’ten bu yana İran destekli Şii Husi militanlara yönelik hava saldırıları düzenliyor.

Ayrıca uluslararası kamuoyu tarafından tanınan Cumhurbaşkanı Abdrabbuh Mansur Hadi’ye bağlı birliklerle Husi militanların birçok noktada sıcak savaşı devam ediyor.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…