Kölelik değil direniş

Üçüncü Havalimanı’nda hak talebinde bulundukları için tutuklanan işçilerle dayanışmak amacıyla düzenlenen geceye mektup yollayan tutuklu işçiler, “Bedenimiz tutsak edilse de düşüncelerimiz özgürdür. 5 Aralık’ta egemenlerin adalet sarayında ‘köleliğe karşı direnen’ inşaat işçilerinin haklı davasını savunacağız” dedi.

3. Havalimanı İşçileri ile Dayanışma Platformu, tutuklanan ve işinden edilen 3. Havalimanı işçileri ile dayanışmak amacıyla Kadıköy’de bulunan Caferağa Spor Salonu’nda gece düzenledi.

Salona “İnşaat işçisi köle değildir”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, yazılı pankartlar ile tutuklu bulunan Dev-Yapı İş Sendikası Genel Sekreteri Özgür Karabulut’un fotoğrafları asıldı.

Geceye DİSK yönetim kurulu üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanları ve üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yurttaşlar katıldı. Geceye Adalılar, Domane Dersim, Arhat, Grup İsyan Ateşi ve sanatçı Pınar Aydınlar ezgileri ile eşlik etti. Gecede sık sık “İnşaat işçisi köle değildir” sloganları atıldı. Gece, işçi mücadelesinde hayatını kaybedenler adına yapılan saygı duruşu ile başladı, havaalanı direnişini anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Sinevizyon ardından tutuklu işçilerin aileleri Dev Yapı İş Sendikası temsilcisi, İnşaat İş Sendikası temsilcisi kısa birer konuşma yaptı. İnşaat İş Sendikası adına konuşan Tezcan Acu: “Şantiyelerde her şeyden mahrum bırakılan İnşaat işçileri hapishanede de tecrit altında. Her yerde omuz omuza vermeli ve mücadele etmeliyiz” dedi.

Nihat Demir: Onlar kölelik gömleğini kabul etmediği için tutsak edildi

Dev Yapı-İş Sendikası adına konuşan Nihat Demir, “İnşaat işçisinin köle olmadığını onlar bize gösterdi siz de onların yalnız olmadığını gösterdiniz. Havalimanı işçileri, 14 aydır başlattıkları onurlu direnişi zindanda sürdürüyorlar. Onlar başlarının dik olduğunu ve mücadeleyi dışarı çıkınca devam ettireceklerini bildirdi. Bizde onların yanında olduğumuzu söylüyoruz. Onlar kölelik gömleğini kabul etmediği için tutsak edildi. Bizde onların onurlu direnişini sahipleniyoruz” diye konuştu.

Tutuklu bulunan Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un eşi Ayla Gümüş Karabulut da, “Özgür’ün hepinize selamı var. Direnişe ve mücadeleye kaldığı yerden devam edecek” diyerek 5 Aralık’taki mahkemeye çağrı yaptı. Tutuklu işçi Anıl Deniz Yüce’nin annesi Sevin Dede de, “Suçlu olan İGA patronu ama bizim çocuklarımız tutuklu” diyerek dayanışmada bulunan herkese teşekkür etti.

Tutuklu inşaat işçileri: Bedenimiz tutsak edilse de düşüncelerimiz özgürdür

Aileler ardından tutuklu bulunan işçilerin gönderdiği mektup okundu. Mektupta şu ifadelere yer verildi:

3. Havalimanı’ndaki işçiler inşaat işçileri üzerinde yürütülen kölelik koşullarına karşı haklı bir direniş ortaya koydu. Etkinliğinizde eminim ki işçilerin talepleri tekrar hatırlatılacaktır. O talep listesi inşaat işçilerinin hangi koşullarda çalışmak zorunda kaldığını tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. 3.havalimanında ortaya çıkan direniş ve bu direnişin ortaya koyduğu talepler aslında tüm inşaat işçilerin talepleridir. Çünkü tüm şantiyeler bugün kölece çalışmanın dayatıldığı firavunluk düzeninin kampları haline gelmiştir. Bugün inşaat işçisine dayatılan kölelik koşullarında çalışmak ve iş cinayetlerin de ölmektir. 3. Havalimanı’nda işçi arkadaşlarımız direnişleri ile bu dayatmayı kabul etmediklerini köleliğe ve ölüme karşı, ‘Direnmek Yaşamaktır‘ diyerek direniş seçeneğini tüm işçi sınıfının önüne koymuştur. Bu direnişin tüm şantiyelere yayılmasından korkan egemenler, baskı, gözaltı ve tutuklamalarla bu direnişi kırmak istedi. Ancak bugün düzenlediğiniz dayanışma etkinliğinde de görüldüğü üzere bu direniş kırılmadı. Tam tersine direnişimiz tüm topluma mal olan bir mücadele dinamiğini ortaya çıkardı. Bedenimiz tutsak edilse de düşüncelerimiz özgürdür. Bu dayanışmayı 5 Aralık’ta görülecek duruşmada daha da yükseltmemiz gerekmektedir. Çünkü 5 Aralık’ta egemenlerin Adalet Sarayında “köleliğe karşı direnen” inşaat işçilerinin haklı davasını savunacağız. Dava günü ne kadar güçlü orada olunursa gerçekler bir o kadar etkisini gösterecektir.

Özgür Karabulut: Herkesin onurudur söz konusu olan

İşçilerin ardından tutuklu bulunan Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un yazdığı mektup okundu. Tutuklu bulunan DİSK Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un gönderdiği mesajı Hasan Oğuz okudu.

Karabulut’un mektubunda ise şöyle denildi:

Daha önce de ifade ettiğim gibi öncelikle tutuklu arkadaşlarımız, buradaki direnişimiz unutulmamalı ve unutturulmamalı. Şu an tutuklu olan İşçiler ve sendika temsilcilerimiz sadece 3. Havalanında çalışan işçilerin isyanı için değil tüm işçilere gözdağı vermek için tutuluyorlar. Başta sendika temsilcilerinin, siyasetçinin, vekillerin, sanatçının, gazetecinin, habercinin kısacası ‘ben onurluyum’ diyen herkesin onurudur söz konusu olan. O yüzden herkesi onuruna sahip çıkmaya, dayanışmaya davet ediyorum ve burada en büyük görev vekillerindir. Bunu sürekli Meclis’te dile getirmeleri gerekir. Şunu iyi bilmeliyiz ki en zor koşullarda en güçlü düşmanı yenilgiye uğratacak tek güç insanın birleşme gücü, örgütlenme gücü ve patlama gücüdür. Ölsün kölelik yaşasın özgürlük.

Etkinlik, Domane Dersim, Grup İsyan Ateşi ve Pınar Aydınlar’ın 3. Havalimanı direnişinde tutuklanan işçiler için söyledikleri şarkılarıyla devam etti.

Kaynak: Yeni Yaşam ve Sendika.Org

İlginizi çekebilir