Kocaeli'de KYK yurdunda kalan öğrenciler: Psikolojik şiddete maruz kalıyoruz

Kocaeli’de Canfeda Hatun Öğrenci Yurdu’nda kalan kadın öğrenciler KYK yurtlarında yaşadıkları sorunları bir mektupla anlattı.

Öğrenciler, toplumun her alanında kadınların hayatlarına, tercihlerine müdahalelerin her geçen gün arttığını belirten öğrenciler, yaşam alanı olarak kullandıkları KYK yurtlarında da fazlasıyla bu müdahahelere maruz kaldıklarını açıkladı. Öğrenciler yayınladıkları mektupta, “Kocaeli’de bulunan Canfeda Hatun Kadın Öğrenci Yurdunda sürekli olarak var olan baskının, artık son zamanlarda baskının da ötesinde geçerek yerini psikolojik şiddete bıraktığına şahit oluyoruz ve yaşıyoruz” dediler.

KYK yurtlarının genel bilgilerinde; yurtlarda barınan öğrencilere, yükseköğrenim kurumlarının akademik takvimlerinde verilen tatillerin, hafta sonu, diğer resmi tatiller ve özel izinler hariç 75 güne kadar izin alma hakkı olduğu belirtildiğine değinen öğrenciler var olan izin haklarını kullanan kadın arkadaşlarının bilgisi ve izni dışında ailelerinin aranarak ‘bilgi’ verildiğini ifade ettiler.

Psikoloji şiddet uygulanıyor

Ailelerine haber verilen öğrencilere de ilişkin bilgi verilen mektupta, öğrencilerin idare odasına çağırılıp “Aileni arayacağız” denildiği ve bazılarınınsa haber dahi verilmeden ailelerinin arandığını belirttiler.

Öğrenciler mektubun devamında, “Daha detaylı konuştuğumuz iki kişi durumu şöyle anlattı: ‘Beni idare odasına çağırdılar, aileme izin alma günlerimin bilgisinin verileceğini söylediler. Ben de eğer arayacaklarsa babamı değil de annemi aramalarını söyledim. Bu durum bazı insanlar açısından rahat olsa da benim açımdan değil. Aile yapım ve bazı durumlar onlara izin aldığımı söylemem için engeldi ve ben de söyleme gereği duymadım’ Diğer arkadaşımız ise, ‘Toplamda 16 gün izin aldığım halde bana haber dahi verilmeden ailem aranmış ve anneme ‘kızınız çok izin alıyor, haber verelim istedik isterseniz izin aldığı günleri de söyleyebiliriz’ ” şeklinde ailelerle konuşulduğu anlatıldı.

Ailelerin aranması bir kuralmış

Öğrenciler KYK yönetimi ile görüşmelerinin ardından terslendiklerini ifade ettiler “Bilgi almak için yanlarına gittiğimizde bizi ilk başta ‘Ne yapacaksınız, neden soruyorsunuz?’ gibi sorularla terslediler ve ısrar ettiğimizde çok fazla izin alan öğrencilerin, ailelerinin bilgi mahiyetinde arandığını, dönem dönem aranacağını ve konunun yurtla bir ilgisi olmayıp üst mevkiden emir gelerek uygulandığını belirttiler. Sonrasında Ankara KYK Genel Merkez birimini aradığımızda ise aranma durumunun bir kural olduğunu ve her KYK yurdunda uygulandığını belirtiler.

Asıl önemli olansa yurttaki çoğu kadının bu olaya tepkili olması. Yaşadığımız şu olay bile Türkiye’de 2002’de iktidarda olan AKP’den bu yana kadına yönelik çoğu hakkın zedelendiğini, iktidarın kadının hayatını hiçe sayan binlerce tutumunu, muhafazakar bir toplum yaratmanın bir ağ gibi örüldüğünü bize çok net göstermektedir. Kadınlar olarak işyerlerimizde, okullarımızda, yurtlarımızda ve her alanda özgürce karar almak istiyoruz. Kişisel hayatımıza müdahale edilmesini istemiyoruz” sözleri ile mektubu sonlandırdılar.

Kaynak : Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…