Klamidya hastalığına karşı geliştirilen aşı güvenlik testini geçti

Cinsel yolla bulaşan klamidya hastalığına karşı geliştirilen aşı güvenlik testini geçti. Uzmanlar, denemelerde “cesaret verici’ sonuçlar alınan aşının 5 yıl içinde piyasaya sürülmesini umuyor.

Korunmasız cinsel ilişki yoluyla geçen klamidya hastalığı için insanlar üzerinde denenen ilk aşı güvenlik testini geçti.

Sonuçları bilim dergisi Lancet Infectious Diseases‘de yayımlanan araştırmada, aşının ne kadar etkili olduğunu ve dozunu belirlemek için ileri testlere ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre İngiltere’nin başkenti Londra’daki Imperial College uzmanları, 35 kadınla yapılan testler sırasında iki farklı formülasyon denedi.

İki formülasyonun da güvenli olduğu ancak birinin diğerinden daha etkili olduğu görüldü.

Sonuçlar ‘cesaret verici’

Araştırmacılar şimdi bu aşıyla yeni aşama testlere geçileceğini söylüyor.

“Bulgular, cesaret verici çünkü aşı güvenli ve klamidyaya karşı potansiyel koruma sağlayabilecek türden bir bağışıklık sağlıyor” diyen Prof. Robin Shattock, şöyle devam ediyor:

“Ancak aşının gerçekten koruma sağlayıp saplamadığını görmek için daha fazla teste ihtiyacımız var.

“Yeni aşama testlere gelecek yıl, ya da iki yıl içinde başlamayı umuyoruz. Testler iyi giderse aşı beş yıl içinde kullanılmaya başlanabilir.”

‘Sessiz hastalık’ klamidya nedir?

Klamidya en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalık türü.

Korunmasız cinsel ilişki yoluyla geçen klamidya, bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı. Klamidya bakterisi, sperm ve vajina sıvısına yerleşiyor.

Hastalığa yakalanan kişilerde hiçbir belirti görülmediği için enfeksiyon “sessiz hastalık” olarak tanımlanıyor.

Antibiyotiklerin klamidyayı tedavi edebilmesine karşın, yeniden temas halinde insanlar bu hastalığa yine yakalanabiliyor.

Ayrıca hastalığın antibiyotikle tedavi edilmemesi halinde ciddi komplikasyonlara neden olabileceği ve kısırlığa yol açabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar aşının uzun süreli koruma sağlayabileceğini umut etse de klamidyayı önlemenin en etkili yolunun prezervatif kullanmak olduğunu hatırlatıyor.

Diğer yandan 25 yaşın altındaki kişilerin her yıl klamidya testi yaptırmaları öneriliyor. Bu testler evde kendi başına da yapılabiliyor.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir