‘Kızıltepe JİTEM Davası’ kapatılmasın

JİTEM davasının hakiminden ‘Bu davalar konjonktürün değişmesiyle açılıp kapanamaz’ diyen avukata yanıt: Felsefe dersi verme, git Meclis’te konuş.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda ‘Kızıltepe JİTEM Davası’ olarak bilinen davanın 16’ncı duruşması Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Dava kapsamında emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir ‘silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek’ suçlarından yargılanıyor.

Duruşmada müşteki avukatlarından Erdal Kuzu ve Senem Doğanoğlu hazır bulunurken, sanık avukatları da duruşma salonunda yer aldı. HDP milletvekilleri Ebru Günay  ve Tuma Çelik ile Hafıza Merkezi’nden Hanife Kardelen Işık da duruşmayı izledi.

MAHKEME BAŞKANINDAN AVUKATA: GİT MECLİS’TE KONUŞ

Kimlik tespitinin ardından avukat Erdal Kuzu söz aldı. Kuzu, “Dosyanın hazırlık aşamasında cinayetlerin ortaya çıkmasında katkısı olan kamu tanıklarının yeniden dinlenmesini talep ediyoruz. Heyet değişikliğiyle yeniden bu talepleri dile getiriyor ve heyetinizin bunları tekrardan dinlemesini talep ediyoruz. Yusuf Çakar cinayetine ilişkin hem müştekilerin hem de sanıkların dinlenmesini, Yiğit ailesine ilişkin Bahri ve Eyüp Yiğit ifadesinin yeniden alınması gerekiyor. Abak ailesine ilişkin Abdülbaki Abak’ın tekrardan dosya kapsamında dinlenmesi gerekiyor” dedi.

Bu davaların konjonktürün değişmesiyle açılıp, kapanamayacağını, faillerin cezalandırılması gerektiğini söyleyen Kuzu’nun, sözleri mahkeme başkanı tarafından ‘taleplere gel’ diyerek kesildi. Mahkeme başkanı, “Bunları git Meclis’te konuş. Bize talebini söyle. Meclis’te konuşulacak şeyleri burada konuşmayalım” demesi üzerine duruma tepki gösteren avukat Kuzu, “Sayın başkan sözümü kesmeseniz, beni dinleseniz taleplerimi söyleyeceğim. Bu insanlar devlet yetkilileri tarafından katledilmedi mi? İddianamede böyle yazmıyor mu” diye sordu.

Mahkeme Başkanı, “Evet, talebinizi söyleyin. Avukat bey burada kimse felsefe ve tarih dersi vermesin” diye yanıtladı.

‘DERDİMİZ DOSYANIN ÜSTÜNÜN KAPATILMAMASI’

Mahkeme Başkanı Sezikli’nin tutumuna dair Kuzu, “Derdimiz bu yargılamaların üstünün kapatılmaması. Konjonktüre göre şekillenecek dava dosyası değil. Kuyudan çıkardığımız 8 cenaze ortadadır. Kamu görevlileri tarafından işlendiği iddianamede belirtilmiştir. Katılanlar adına adil bir şekilde yargılama ve  cezalandırılma talep ediyoruz” dedi.

Ardından söz alan sanık avukatları, katılan vekillerinin taleplerinin dosyaya bir katkısı olmayacağını belirtti. Katılan vekillerin duruşmayı uzatmaya çalıştıklarını ileri süren sanık avukatları, taleplerin reddedilmesini istedi.

SAVCIDAN MÜTALAA İSTENDİ

Kısa bir aranın ardından kararını veren mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı. Mahkeme, Adıyaman Açık Cezaevi’ndeki sanıklardan Mehmet Salih Kılıçaslan’ın bir sonraki duruşmaya SEGBİS ile katılması için müzekkere yazılmasına, katılan ve vekillerine esasa ilişkin beyanda bulunması için süre verilmesine ve Cumhuriyet Savcısı’na esasa ilişkin mütallaası için bir sonraki celseye kadar süre verilmesine karar vererek duruşmayı 11 Nisan 2019’a erteledi. (Mezopotamya Ajansı)

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir