Çatışmalı süreçlerde şüpheli asker ölümleri arttığını söyleyen Askeri Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği avukatı Ahmet Çevik, ‘Her şüpheli ölüm bir cinayettir’ dedi.

Zorunlu askerlik görevi sırasında “intihar etti” denilen şüpheli asker ölümleri son zamanlarda yeniden arttı. Ekim ayında İslahiye Jandarma Karakolu’nda asker Ömer Faruk Demirkol ve Ankara’da askerlik yapan Urfalı Mehmet Boztepe’nin intihar ettiği ileri sürüldü. Askeri Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği’nin basından derlediği ve Meclis’e gensorulara verilen yanıtlar üzerinden derlediği bilgilere göre; 2015’ten önceki 22 yılda 2 bin 221 asker şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’in haberine göre, Derneğin 2012 yılından bu yana tuttuğu verilere göre ise, 2012’de 69, 2013’te 59, 2014’te 43 ve 2015’te 31 asker “şüpheli” şekilde yaşamını yitirdi.

‘Her şüpheli ölüm bir cinayettir’ 

Derneğin avukatı Ahmet Çevik, 2015’te bu yana şüpheli asker ölümlerine ilişkin veri toplayamadıklarını ve son yıllarda kışlada yaşanan asker ölümlerinin artığını hatırlattı. İslahiye’de “intihar etti” denilen Ömer Faruk Demirkol’un annesi Fatma Demirkol, “İntihar yok, cinayet var” açıklamasına dikkat çeken Çevik, “Her şüpheli ölüm bir cinayettir. Ailesi de bu cinayetin araştırılmasını istiyor, haklı olarak. Annesine kötü muamele olduğu beyanı var. Devletin pozitif yükümlülüğü var. Bu konu derinden araştırılması gerekir. Şüpheler cinayetin varlığını kuvvetlendiriyor” diye konuştu.

‘AİHM, Türkiye’yi adil yargılamıyor’  

Şüpheli asker ölümlerinde savcılıkların “kovuşturmaya yer olmadığı” kararını verdiğini vurgulayan Çevik, şüpheli asker ölümleri davalarında askeri savcılıkların görev almaktayken askeri ceza mahkemelerinin kaldırılması sonucu haksız eylemin gerçekleştiği Cumhuriyet Savcılıklarında soruşturmaların yürütüldüğünü hatırlattı. Soruşturmaların “takipsizlikle” sonuçlandığını ifade eden Çevik, “AİHM bu tür dosyalarda Türkiye aleyhinde karar veriyor. Yaşam hakkını ihlal ettiği gerekçesi ile tazminata hükmediyor. Türkiye’de bu soruşturmalar ne yazık ki etkin ve adil yapılamıyor” diye belirtti.

‘Çatışmalı dönemlerde ölümler artıyor’ 

“Çatışmalı süreçlerde şüpheli asker ölümleri artıyor. Çatışmasız süreçlerde de cephe gerisinde yaşamını yitiren asker sayısı cephede yaşamını yitiren asker sayısından fazla oluyor” diyen Çevik, Kışlalarda basına yansımayan ölümlerde var. Bir düzenleme yapılması gerekir. Vicdani ret hakkının tanınması gerekir” diye konuştu.

Kaynak : YeniYaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…