‘Kırılgan beşli’de dolara karşı sadece TL eriyor

Döviz kurları bugün ortalama 1,3 oranında değerlendi. Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, ‘kırılgan beşli’ olarak adlandırılan 5 ülke para birimi içerisinde sadece TL’nin, dolar karşısında değer kaybetmeye devam ettiğini belirterek, gidişatı tersine çevirmek için öncelikle atılması gereken 3 adım olduğunu yazdı.

İstanbul serbest piyasada dolar 5,77, euro 6,52 liradan güne başladı.

İlerleyen saatlerde yükselişini sürdüren dolar saat 12.15 itibariyle 5,81 liraya yükseldi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 5,74, euronun satış fiyatı ise 6,4810 lira olmuştu.

FED’in bu yıl faiz artırımına gitmeyeceği ilan etmiş olmasına rağmen, Türkiye’de dolar, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki erime başta olmak üzere, İstanbul’daki seçim belirsizliği nedeniyle de yükselişini sürdürüyor.

KIRILGAN BEŞLİ!

Öte yandan ‘kırılgan beşli’ olarak adlandırılan 5 ülke para birimi içerisinde sadece TL, dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, geçen hafta sonuna göre TL’nin değer kaybının yüzde 3’u bulduğuna işaret ederek, “Hatada ısrar ederek sonucu değiştiremeyiz” uyarısında bulundu.

Resmi Twitter'da görüntüle

Mahfi Eğilmez@mahfiegilmez
Türkiye’nin 2001 krizi öncesinde dünyanın en büyük ekonomileri arasında 17. sırada bulunduğunu hatırlatan Eğilmez, IMF’in tahminlerinin gerçekleşmesi halinde bu yıl sonunda 20. sıraya düşüleceğine işaret ediyor.

Eğilmez, Türkiye açısından bu gidişi tersine çevirebilmek için üç adım atılması gerektiğini belirterek, kendi blogunda bunları şöyle sıralıyor:

İlk adım; geriye gidiş gerçeğini kabul etmek. Yani düne kadar bu karşılaştırmayı kabul edip de işler kötüye gidince satınalma gücü paritesi hesabına dönmek gibi adımlar atarak gerçeği saklamaya çalışmamak.

İkinci adım; yükselen bir ekonominin, başkalarının girişimleriyle değil de hangi hatalarımız sonucunda düşüşe geçtiğini araştırmak.

Üçüncü adım; ekonomi yükselirken siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda neler olduğunu, bunlardan hangisi değiştirildiğinde kayıpların ortaya çıkmaya başladığını belirleyip ona göre gerekli değişiklikleri yapmak.

Gram altın 241 liraya yükselirken, çeyrek altının satış fiyatı ise 395 lira…

GOLDMAN  SACHS FAİZ TAHMİNİNİ ÖTELEDİ

Öte yandan ABD’li uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs ekonomistleri, düşük enflasyonu ve merkez bankası kararlarındaki siyasi etkiyi işaret ederek Fed faiz artırımı tahminlerini öteledi.

ABD’li banka, Fed’in 2020 yılının dördüncü çeyreğinde faiz artırımına gitmesini bekliyor. Goldman’ın önceki tahmini gelecek yılın ilk çeyreğinde faiz artırımına gidileceği yönündeydi.

Banka, 2019’un ikinci yarısı için ABD büyüme tahminini yüzde 2,5’e, 2020’nin ilk yarısı için yüzde 2,25’e yükseltmesine rağmen faiz tahminlerini öteledi.

İlginizi çekebilir