Kınık Höyük’te 2 Bin Yıllık Kartal Heykelleri Bulundu

Niğde’deki Kınık Höyük’te yürütülen arkeolojik kazılarda, yaklaşık 2.000 yıllık iki adet mermer kartal heykeli bulundu. Yaban keçisinin üzerine pençeleriyle basar şekilde tasvir edilen heykeller, Niğde Müzesinde sergileniyor.

Niğde’nin Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü yakınlarındaki Kınık Höyük’te geçen sene ortaya çıkarılan Helenistik döneme ait tapınağın yanındaki meydanda, bu yıl yürütülen kazılarda mermerden yapılmış iki kartal heykeli çıkarıldı.

Geçtiğimiz sene ortaya çıkarılan Helenistik döneme ait 2.100 yıllık tapınağın yanındaki meydanda, çukurlarda, geç Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen biri yıpranmış diğeri sağlam iki kartal heykeli bulundu.

Orijinalliği bozulmadan günümüze kadar saklı kalan ve yaban keçisinin üzerine pençeleriyle basar şekilde ayakta tasvir edilen, kanatları kapalı, başı yukarıda hafif sağa dönük 70 santimetrelik kartal heykelleri, restorasyonunun ardından Niğde Müzesinde sergileniyor. Geçen sene aynı bölgede çıkarılan yaklaşık 1 metre boyundaki kartal heykeli de müzede sergileniyor.

Kazı Başkanı ve New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lorenzo D’Alfonso,

“Erken Tunç çağ tabakalarını aşağı şehirde bulduk. Demek ki Kınık Höyük’te MÖ 3.000 yılında şehir olarak yaşam başladı ve geç Helenistik döneme kadar devam etti. Seviye seviye 5.000 yıllık tarih var. Geç Helenistik dönemi MÖ 150’den sıfıra kadar olan zaman dilimini kapsıyor. Daha önce burada büyük bir meydan bulduk ve iki tapınak kazdık. Kazı sırasında çukurlarda heykeller bulduk. Mermer, taş, seramik heykeller var. Bu yıl iki kartal heykeli bulduk. Restorasyonu yapıldı, şimdi Niğde Müzesinde sergileniyor.”

Heykeller Zeus tapınımıyla ilişkili

Kazı Başkan Yardımcısı Burak Yolaçan da geçen sene büyük bir kartal heykeli bulduklarını, bu yıl da ona çok benzeyen biraz daha ufak iki kartal heykeline ulaştıklarını aktardı.

İki kartal heykelinin çukurlara, olasılıkla bilerek atıldığını ifade eden Yolaçan, “Ya gizlemek ya da kutsallıklarından dolayı kırıp atmak istemedikleri için sağlam olarak gömülmüşler. Kartal heykellerinin ikisi de ilk öngörülerimize göre geç Helenistik dönemine tarihleniyor. Yörede görülen bir motif. Nevşehir, Niğde, Kayseri müzelerinde hatta Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesinde benzer kartal heykelleri var. Bizim bulduklarımız da yaban keçisinin üzerine pençeleriyle basar şekilde ayakta duran kanatları kapalı, başı yukarıda hafif sağa dönük kartal heykelleri. Bu sene bulduğumuz kartal heykellerinin yanında bir yazıt da ortaya çıkardık. Yazılı kaideye ait küçük bir parça. Bu kaidede bir kadının bir Zeus heykelinin yanında ya da Zeus tapınağının yanında iyileştiğinden, bu yüzden bir adak adadığından bahsediliyor. O yüzden bu kartal heykellerinin Zeus kültürüyle alakalı olduğunu düşünüyoruz. Yöresel bir motif olarak da anlamını şu an için tam bilmediğimiz yaban keçisi kullanılmış.” dedi.

Kaynak: ARKEOFİLİ    (AA)

İlginizi çekebilir