Kilisede org festivali

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Opus Amadeus İstanbul Org Festivali kapsamındaki konserler Saint Esprit Kilisesi’nde gerçekleşecek.

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Opus Amadeus İstanbul Org Festivali, 22 Kasım ile 11 Aralık tarihleri arasında İtalya, Fransa ve Macaristan’dan org virtüözlerini ağırlayacağı üç konsere ev sahipliği yapacak. Konserler İstanbul’daki Harbiye Saint Esprit Kilisesi’nde düzenlenecek. Ortaçağdan bu yana kilise orgu için müzik tarihi boyunca birbirinden önemli eserler bestelendi ve bestelenmeye devam ediyor. Festival bu zengin repertuvarın örneklerini dinleyicilere sunmayı amaçlıyor. Festivalin sanat yönetmenliğini ise Mehmet Mestçi üstleniyor.

Barok dönemi eserler

Maestro Giuseppe Gandolfo’nun gerçekleştireceği açılış konserinde Frescobaldi, Pergolesi ve Corelli gibi geç rönesans-erken barok ve barok dönemin dünyaca ünlü bestecilerinin eserleri seslendirilecek. Programda Campodonico, Quirici, Pagani ve Gandolfo gibi Türkiye’de çok tanınmayan, genellikle org için eserler vermiş besteciler de yer alacak. 22 Kasım’daki konser saat 20.30’da başlayacak. Festivalin ikinci konserinde Fransa’nın önde gelen org virtüözlerinden Ghislain Leroy org repertuvarından örnekler seslendirecek. Bach’ın org için yazdığı “La minör BWV 543” ile Mozart’ın hayatının son yılına girdiğinde mekanik org için bestelediği “Andante”si repertuvarda yer alıyor. Konser 29 Kasım’da gerçekleşecek.

Dora Petery ile Kapanış

Festival kapanış konserinde Macar org virtüözü Dora Petery’yi ağırlayacak. Sanatçı; Alman,İspanyol, Macar,İngiliz, Avusturyalı ve Fransız bestecilerden oluşan bir konser programı sunacak. Bach’ın tanınmış eserlerinden Re Minör “Toccata” ve “Füg”; John Stanley’in imzasını taşıyan “Voluntary” ve Mendelssohn’un Do Minör Sonatı konserde dinlenebilecek. Konser 11 Aralık’ta yine Saint Esprit Kilisesi’nde gerçekleşecek.

Festival ve programı hakkında buradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir