Kılıçdaroğlu’ndan istifa yorumu: Bu bir devlet krizi

Albayrak’ın, ‘at izi it izine karıştı’ sözlerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu; ‘Bu ağır eleştiriyi Erdoğan’a soracaksınız’ dedi.

Temel Karamollaoğlu ve Saadet Partisi heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve beraberindeki heyeti, CHP Genel Merkezi’ndeki makamında ağırladı. Kılıçdaroğlu’na, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak eşlik etti.

‘CUMHURİYET TARİHİMİZDE İLK’

Kılıçdaroğlu, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin ‘devlet krizi’ yorumu yaptı. Kılıçdaroğlu, “Bu şekilde bir istifa Cumhuriyet tarihimizde bir ilk. Bu bir devlet krizi. Açıklama yapılmıyor. Topluma neden bilgi verilmiyor. Bir grup aman istifası kabul edilmesin diyor. Ama istifa eden neden çıkıp görüşlerini ifade etmiyor, neden istifa ettiğini anlatmıyor?” dedi.

CHP Genel Başkanı, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir aile şirketi midir? Bunun Berat Albayrak’la ne ilişkisi var diyeceksiniz. Bir aile tarafından mı yönetilecek bu ülke? Berat Bey neden istifa etti, devletin başında kim var” sorularını sordu.

Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında, “Böyle bire inisiyatifin kullanılması Berat Albayrak tarafından garip bir gelişmedir. Özellikle Cumhurbaşkanı hiçbir değerlendirmede bulunmaması dikkat çekiyor. Belki de bu durum ekonomide bir başlangıç olacak” şeklinde konuştu.

Bir muhabirin, Berat Albayrak’ın dünkü istifa açıklamasındaki “At izi it izine karıştı” ifadesini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: Bunu Sayın Erdoğan’a soracaksınız. Bu ifade çok sert bir eleştiri. Görevini bırakan bir bakan için çok sert bir eleştiri. Neyi kastettiğini de kendisi bilir.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir