İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Kulislere göre İmamoğlu’nun önündeki tek engel yeterince tanınmıyor olması.

CHP, 6 Aralık Perşembe günü 300 belediye başkan adayını daha açıklayacak. Bu adaylar arasında 3 büyükşehir yok. İstanbul, Ankara ve İzmir adayları Aralık ayının son haftasında açıklanacak.

CHP, 31 Mart yerel seçimleri için şu ana kadar 11 il ve 241 ilçe ve belde belediye başkan adayını açıkladı. 5 Aralık’ta Parti Meclisi toplanacak ve bu toplantıda 300 belediye başkan adayı daha belirlenecek. Söz konusu adaylar 6 Aralık Perşembe günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanacak.

6 ARALIK’TA 300 ADAY AÇIKLANACAK

6 Aralık’ta açıklanacak kentler arasında Eskişehir, Aydın, Hatay, Edirne ve Sinop da bulunuyor. Eskişehir, Hatay ve Aydın’da mevcut başkanlarla devam edilecek. Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen, Hatay’da Lütfü Savaş ve Aydın’da Özlem Çerçioğlu tekrar aday gösterilecek. Sonraki PM toplantısı 15 Aralık’ta yapılacak. Bu toplantıda ise yaklaşık 150 belediye başkan adayı açıklanacak.

4 BÜYÜKŞEHİR 26 ARALIK’TA AÇIKLANACAK

Aralık ayının son haftasında yapılacak olan PM toplantısında ise İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya adayları belirlenecek. Ankara, Adana, Mersin ve Antalya adayları, İYİ Parti ile yapılan ittifak görüşmelerine göre şekillenecek.

ANKARA’DA KENDİ ADAYINI ÇIKARMAK İSTİYOR

İttifak görüşmelerinde Ankara tartışma konusu olmuştu. İYİ Parti, Ankara adayının kendi parti logosuyla çıkarılmasını istiyor. Buna karşılık Mersin’de aday çıkarmamayı teklif etmişti.

Ancak bu görüş CHP’de kabul görmüyor. Ankara’da Mansur Yavaş ismi öne çıkarken, yine Mansur Yavaş’ın da CHP adayı olarak seçimlere katılmak istediği öğrenildi. İttifak görüşmeleri olumsuz sonuçlanırsa 4 kentin adayları da Aralık ayının sonunda açıklanacak.

26 Aralık’ta yapılması beklenen PM toplantısı ile aday belirleme süreci tamamlanmış olacak. Ocak ayının ilk haftasından tüm adayların açıklanmış olması bekleniyor. Sonrasında CHP, seçim kampanyasına başlayacak.

İSTANBUL’DA EKREM İMAMOĞLU

Kulislere göre İstanbul adayı ise neredeyse netleşti. CHP’li bir kaynağın aktardığına göre, Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aday olmasını istiyor.

KILIÇDAROĞLU ’10 GÜNDE TANITIRIM’ DİYOR

CHP’nin yaptırdığı anketlerde birinci sırada Muharrem İnce, ikinci sırada Gürsel Tekin çıkıyor. Ekrem İmamoğlu’nun tanınmadığı yönündeki eleştirilere Kılıçdaroğlu, “Merak etmeyin. Ben iyi bir kampanya ile İmamoğlu’nu 10 günde tanıtırım” yanıtını veriyor.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle istifa etmesi üzerine CHP tarafından İBB Başkan adayı olarak gösterilmişti. İBB Meclisi’nde 28 Eylül 2017’de yapılan oylamada İmamoğlu oyların 125’ini almıştı. Oylamada AKP’nin adayı Mevlüt Uysal, 179 oyla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde adaylığı ile ilgili bir soruya “İstanbul’u yönetmek gibi bir düşünceyi zihnimizde yok sayamayız. Elbette ki ajandasında İstanbul olan bir belediye başkanıyım. Bir görev süreci tayin olduğunda, partimiz adına bir görev tayin olduğunda kimse kaçmaz. Kim olursa olsun herkes de o kişiye destek olur. İstanbul’u yönetmek bizim de olduğu gibi, her belediye başkanının hayalinde vardır” yanıtını vermiş

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…