Kılıçdaroğlu: CHP her yerde aday çıkaracak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

“Devleti devlet yapan gelenekleridir. Cumhuriyete gölge düşürmektir. Devlet yönetiminde asolan ihaleye fesatlık karıştırmamaktır. Bizim devleti yönetme anlayışı ile Erdoğan’ın anlayışı arasında fark var. Her kuruşun hesabını vermek ahlakı gösterir. Havalimanı açıldı, maliyetini bilen var mı? Yok. İhale öncesi hazine garantisi verilecek diye duyurulmadı. Bir ihale yapıldı yandaşlar için. Neden yolcu garantisi verdi? Havalimanının isminin üzerinde çok da durmadım. Bu kadar şaibeli bir yerin isminin Atatürk olması doğru değildi.

29 Ekim Ankara’da kutlanır. Bu devletin bir geleneğidir. Her yerde etkinlik yaptık. Cumhuriyetimizi kutladık. Cumhuriyetin değerini yüceltmek hepimizin görevidir. İlk kez cumhuriyet tarihinde Ankara dışında yapıldı. Bu benim katılıp katılmama olayının dışında. Devlette gelenek kalmadı. Ailelerde, STK’larda gelenekler vardır.”

ÖĞRENCİ ANDI TARTIŞMASI

Her etnik kökenden insanımız var. Eskiden beri okunuyor. Irk temelli bir şey yok. İtiraz ettik, Danıştay da kabul etti. Erdoğan’ın Danıştay’ı küçümseyerek meydan okuması insanın ağırına gidiyor. AYM, Danıştay neden var? Devlet hiç yanlış yapmaz mı, kim denetleyecek onu? Bunları söylerken yargıyı aşağılıyor. Herkes yargı kararına uymak zorundadır. Hakimlere gözdağı verdi. Büyük bir ihtimalle Erdoğan’ın istediği karar çıkacak. Göreceksiniz.

Andımız konusunda parti sözcümüz açıklama yaptı. Biz şimdi Danıştay’ın kararı bekliyoruz. İstiklal Marşı’ndan söz ediyor sayın Erdoğan. İkinci kıta, “Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet bu celal” sözlerindeki ırk ne, kimden bahsediyoruz? Erdoğan İstiklal Marşı’nı da bilmiyor. O kadar çok geciken karar var ki. Osman Kavala bir yıldır içeride. Merkel telefon etti, Türk kökenli Alman gazeteci serbest bırakıldı. Sormazlar mı adama bu rezalet nedir diye. Devletin sağlıklı yönetildiği kanısında değilim. Erdoğan devleti var. Hakim karar verir, hoşunuza gitmezsen tepeden tırnağa fırça. Cumhurbaşkanlığı yapmıyorsun ki sen, kim senin gibi düşünmüyorsa onları azarlıyorsun.

TAZMİNAT DAVALARI

32 tazminat davası açılmış. Kesin olarak kaybettiğim tek dava var. Burhaniye’deki evi sattım. Aslında Tayyip Erdoğan haram yemesin, faiz yemesin diye ödedim. Rekor tazminat kararları çıktı. Amacı benim konuşmamam. Bir kuruşum olmasa da sonuna kadar mücadele edeceğim. Benim parayla pulla işim yok. Evi sattım, bir miktar borç aldım. Yakın akrabalarımdan.

900 bin TL ödedim. Bir kuruş dahi Cumhuriyet Halk Partisi’nin kasasından çıkmadı. Benim de açtığım davalar var. Bir insanın değeri 5 para ise 5 kuruşluk dava açarsınız.

YEREL SEÇİMLER

Bizim belediye başkan adayımız herkesi kucaklayacak. Doğrudan doğruya her vatandaşın oyunu isteyeceksiniz. İşbirliği vatandaş ile yapılır.

AKP’li seçmen nefes almak için Bakırköy’e, Beşiktaş’a, Kadıköy’e gidiyor. Evine geliyor, benim neden yeşil alanım yok diyor. Biz herkese çok iyi hizmet veriyoruz, belki bunu çok iyi anlatamıyoruz. Her yerde belediye başkanı adayı çıkaracağız.

‘ÜSKÜDAR’I ALACAĞIZ’

Üsküdar’da sabaha karşı camiyi yıktılar. Evlerini terk etsinler diye. Üsküdar’ı alacağız, oradaki rantı vatandaşa vereceğiz. Onlar ranttan biz halktan yanayız. Türkiye’nin her tarafından CHP adayını çıkaracak.”

Mansur Bey ile görüşüyoruz. Belediyelerde iyi bir noktada olmak istiyoruz. İsimlerin üzerinde tartışmanın, dar alana hapsetmenin bir anlamı yok.

(Akşener’in açıklamaları) Mansur Bey için de yıpratan bir süreç olur. Bu tartışmalar için çok erken, 5 aylık bir süre. Türkiye sadece Ankara’dan ibaret değil. İstanbul, İzmir vb. var.

ADAYLAR NASIL SEÇİLECEK?

Örgütümüzü dinliyoruz. Bunları konuşmak için erken, 5 ayımız var. Partide çok önemli adımlar atıldı. Seçilen adayların hesap verebilir olması lazım. 100 adayı belirlerken vekillerimiz bir rapor gönderdiler. Parti Meclisi’ne götürdük, kabul edildi. 50’den fazla ile gidecek vekil arkadaşlarımız. Yine bize rapor gönderecek. Anketler yapılıyor şu anda. Ben ilkeleri koyuyorum, arkadaşlarımız çalışmaları yürütüyorlar.

‘HİÇBİR ZAMAN AK PARTİLİ SEÇMENİ SUÇLAMADIM’

Beni Erdoğan dolar baronu olarak suçladı. Dolar baronu sensin, ülkeyi bataklığa sürükleyen sensin. Hiçbir zaman AK Partili seçmeni suçlamadım. Verdiğimiz demokrasi mücadelesi çok önemli. Temel ekonomik krizin içindeyiz. Bizim dışında sorunları dile getirecek kimse kalmadı. Erdoğan benim sorularıma yanıt veremiyor, niçin?

‘PAPAZI NEDEN SERBEST BIRAKTIN?’

Trump’ın attığı tweetler dışarıdan gelen eleştiri. Hiçbir ülke yüzde yüz dost olamaz. Trump bu tweetleri attı, papazı neden serbest bıraktın? Trump’a yalvardılar, neden heyet gönderdiniz. Sizde onur da yok mu?

ÖMER ÇELİK’E YANIT

Adil Öksüz’ü kim dile getirdi. Kaşıkçı cinayetini kapatmak istiyorlar. Erdoğan’ın danışmanı olayı fazla eşelemeden Suudi Kral ile arayı iyi tutmak istiyorlar. Erdoğan bu cinayeti biliyordu. Ses kayıtları vardı. Bunu bildiği halde neden 10 gün sonra konsoloslukta arama yaptı. Niye 10 gün beklendi. Konsolosun evini arıyorsun, konsolos yurt dışına çıktıktan sonra. Bunun bir tezgah olduğu da belliydi. Katiller belli yerlere yerleşiyor.

KAŞIKÇI CİNAYETİNE İLİŞKİN SUÇ DUYURUSU

Katiller herkesin gözü önünde uçtu. Katilleri serbest bırakanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Savcı da suçlu. Kral Selman sana neden teşekkür etti? Benim ülkemde cinayet işlendi. Katiller yurt dışına gitti, kimi suçlayacağım Suudi Arabistan’ı mı?”

 

Kaynak :Evrensel

İlginizi çekebilir