Kılıçdaroğlu: Akın Gürlek yeni Zekeriya Öz’dür

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararına uymayan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek’i Ergenekon davalarının savcısı Zekeriya Öz’e benzetti. Kılıçdaroğlu, “O başkan Saray’ın başkanıdır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu için ‘hak ihlali’ kararına uymayan 14. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Akın Gürlek’i, Ergenekon davalarının ünlü savcısı olan ve FETÖ davasından aranan Zekeriya Öz’e benzetti. Kılıçdaroğlu, askıda ekmek kampanyası düzenleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye “büyük fakirliği” gösterdiği için teşekkür etti.

CHP’nin Meclis grubu toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, vefat eden gazeteci Bekir Coşkun’u andı. Kılıçdaroğlu, KKTC’de seçimi kazanan Ersin Tatar’a da değinerek, “Kendisinin başarısı hepimizin ortak arzusu. Elbette ki Kıbrıs’a barışın ve demokrasinin gelmesini sağlayan kişi rahmetli Bülent Ecevit. Kendisini rahmetle anmak hepimizin görevi” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

‘SAYIN ERDOĞAN, SENİN FİKRİN ORTAÇAĞ FİKRİ BİLE DEĞİL’

ERDOĞAN’IN FİKRİ İKTİDAR SÖZLERİNE YANIT: Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür kuşaklar… Mustafa Kemal’in istediği gençlik budur. Bu çerçevede genç kuşaklar yetiştirilmiştir. Erdoğan geçen gün şöyle bir ifade kullandı: “Fikri iktidarımızı hala tesis edemedik” Sayın Erdoğan, senin fikrin ortaçağ fikri bile değil. Sen ondan bile geridesin. Fikri iktidarda ahlak, erdem, bilgi, istişare lazım. Fikri iktidar budur. Sen kendi iktidarını korumak için nasıl olur da 83 milyon benim söylediğimi tekrar ederse ve onların çocukları 18 yaşına geldiğinde bana oy verirse fikri iktidar gerçekleşmiş olur… Böyle bir dünya yok. Düşünceye bakın siz. 4+4+4 ü getirdin. Eğitimde reforma ihtiyaç var diyorsun. Her bakan yeni bir reform yaptı, ne oldu sonuç? Düşlediği eğitim sisteminin, fikri iktidarın gerçekleşme şansı kocaman bir 0’dır.

BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR: Geldiğimiz nokta askıda ekmek projesi. Çağ açan bir proje. Bizim fakirliğimiz, 18 yıllık iktidarın rezilliğini başka hiçbir proje daha iyi anlatamazdı. Bu yüzden sayın Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. 83 milyon bir avuç tefeciye hizmet eder hale geldi. Bunlarda vicdan var mı? Açlık sınırının altında milyonlarca kişi gelir elde ediyor. Çubuk’tan bir kadın yardım için arıyor. “Çok zorda olmasaydım aramazdım. İki aylık çocuğumu doktora götürdüm. Çocuğun hiç gelişmediğini ve böyle devam ederse çocuğumu Çocuk Esirgeme Yurdu’na alacaklarını söylediler. Çocuğumu şekerli suyla besliyorum sütüm kesildi” dedi. Evet yardım ettik ama bu bize ulaşan kişi. Böyle milyonlar var. Saray’ın halka, işsizle bir işi yok. Onlar dünyayı toz pembe görüyorlar.

‘İSTANBUL’UN ORTASINDA ADAMI DOĞRADILAR’

SUUDİ ARABİSTAN’IN BOYKUTU: Suudi Arabistan’la dosttuk, bayrakları bile yarı yarıya indirdik… Çıkıp Suudi Arabistan’a bir şey diyebildiler mi? Bunlar İstanbul’un ortasında adamı doğradılar konsoloslukta. Uçaklarına binip gittiler. Ne oldu? Cezayı Erdoğan çekse tamam, bu ülkenin sanayicisinin, üreticisinin ne günahı var? Bütün bunlara rağmen 23 Eylül’de Suudi Arabistan milli günü kutlu olsun diye havaalanlarına afiş asıyorlar. Şu kişiliksizliğe bakın Allah aşkına. Kabile devletinin ne olduğunu bilmiyor. Kabilede bir gelenek, örf vardır. Biz kabile devletinden daha da gerideyiz adam bunun farkında değil. Gelenek, görenek, Anayasa, adalet kaldı mı? Hayır. Keşke kabile devleti konumunda olsaydık. Hiç değilse oturur tartışırdık. Sen Anayasa’yı ihlal eden adamı yakında Yargıtay’a, AYM’ye üye yapacaksın. Yalandan fikri iktidar olunmaz.

İŞSİZLİK ANKETİ: Hükümetin açıkladığı işsizlik rakamları doğru mu diye anket yapmışlar, Seçmenin 85,3’ü açıklanan rakamlar doğru değil daha fazladır diyor. AKP seçmeninde bu oran yüzde 70. Kendi seçmenin bile senin yalan söylediğini biliyor. Tefecilerin yanında bir de beslemeler var. Önce ihale veriyorsun, sonra Remi Gazete’den vergi milyarlık vergi istisnası getiriyorsun. Medya bizim sesimizi duyurmuyor diyor. Senin medyanı okuyan yok ki. Yalan söylediklerini herkes biliyor zaten. Psikolojik bir kanal orası, gerçeği anlatmıyor ki A Haber. Elektrik dağıtım şirketleri var. EÜAŞ’tan elektriği alıp vatandaşa satıyorlar. Elektrik dağıtım şirketinden 17 kuruşa alıyorlar vatandaşa 41 kuruşa satıyorlar. Kim besleniyor? Kim buradan kazanıyor? 2020’de bunu 25 kuruştan alıp vatandaşa 75 kuruşa satıyorsun.

DENİZLİ VALİSİ’NE TEPKİ: Saray böyle olunca aşağısı da farklı olmuyor. Vay efendim niye eldiven yok, niye maske yok diyor. Vatandaş, ‘maske umrumda değil artık ölmek istiyorum’ diyor. O vatandaş gündemi belirledi. O adam tezgahında oyuncak satan bir adam. Her türlü fırçayı yiyor bir de ceza kesiliyor. Vali çıkıp ne diyor? Şahsımın yaklaşımı şahsımı da üzdü. Bir de bir sürü imla hatası var. Balık baştan kokar. Baş böyle ise aşağısı da böyledir. Süt üreticileri perişan halde. Çiğ süt alım fiyatı değişmedi ama her şeye zam geldi. Haziran’da ödenmesi gereken çiğ süt primi ödenmedi. Hayvanlarını kesmek için götüreceklerdi, protesto etmek istediler ama bir sürü tehditle vazgeçirdiler.

ADALETİ KATLETEN AKIN GÜRLEK’TİR: Eskiden bir adalet kavramı vardı. Akın Gürlek, yeni Zekeriya Öz’ümüz 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı. Ne hakkı hukuku, nereden çıkardınız diyor. 10 yaşındaki çocuğa Erzurum’da tecavüz edilirken bu adam oradaydı. Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu yazdı. Adaleti katleden adamın adı Akın Gürlek’tir, yeni Zekeriya Öz’dür.

Yine bu kişi ‘Milletvekili dokunulmazlığını tanımam. Anayasa, dokunulmazlık, TBMM bunlara inanmam. Bildiğimi okurum’ diyor. Kendi milletvekilinin hakkını ve hukukunu savunamayan bir kişi asla TBMM Başkanlığı yapamaz. Usulen orada oturur. O başkan sarayın başkanıdır. Bu kadar aciz bir başkan hiç görmedi.

‘HSK da bana dokunamaz’ diyor Akın Gürlek. Gürlek, ‘Onlar da saraydan talimat alıyor’ diyor. Akın Gürlek haklı olarak bir beklenti içinde. Önümüzdeki süreçte beyefendiye Yargıtay üyeliği verilecek. Öyle bir tablo ki Emin Çölaşan’dan, Necati Doğru’dan FETÖ’cü çıkarmışlar.

Sen erken seçim yaptın, demek ki kabile devletiydi. Bunlar ne söylediklerini de bilmiyorlar. Erken seçim talebi benim değil çiftçinin, emeklinin, demokrasiye inananların talebidir. Ne korkuyorsun, milli irade diyorsun.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir