KHK’lılar Büyük Buluşması yasaklandı

KHK’lı Platformu’nun 5-6 Ekim’de düzenlemeyi planladığı KHK’lılar Büyük Buluşması Valilik tarafından yasaklandı.

KHK’lıların bu hafta sonu Ankara’da yapmayı planladığı Büyük Buluşma Valilik tarafından yasaklandı.

KHK’lı Platformu, 5-6 Ekim 2019 tarihinde Çankaya Belediyesi’ne bağlı Yılmaz Güney Sahnesi’nde düzenleyeceği etkinlik için Valiliğe iki ayrı başvuru yapmıştı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve İHD Genel Merkezi tarafından ayrı ayrı iki başvuru yapılmasına rağmen, Valilik sosyal medya duyuruları üzerinden etkinliğin yasaklandığını bildirdi.

Ankara Valiliği tarafından etkinliğin yapılacağı Yılmaz Güney Sahnesi Müdürlüğü’ne gönderilen yazı şöyle:

“HDP Kocaeli İl Başkanlığı organizesinde Kocaeli ilinde düzenlenen etkinlikte ‘5-6 Ekim tarihlerinde Ankara ilinde KHK konusu ile ilgili toplantı yapılacağı’ şeklinde beyanlarda bulunulduğu çeşitli yazılı ve görsel medya organları ile sosyal medyada yapılan paylaşımlardan anlaşılmıştır.

Aynı zamanda sosyal medyada KHK’lı Platformu uzantılı hesaptan yapılan paylaşımlarda ‘Sen Yoksan Bir Eksiğiz’ çağrısı ile 5-6 Ekim 2019 tarihlerinde İlimiz Çankaya İlçesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde ‘Büyük KHK Buluşması’ adı altında çağrılarda bulunulduğu anlaşılmıştır.

Konu ile ilgili düzenlenmek istenilen etkinlik 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında Valiliğimizin 02.10.2019 tarihli ve … sayılı yazısı ile yasaklanmıştır.”

Gergerlioğlu’ndan KHK’liler Buluşması’nın yasaklanmasına tepki: Kabul edemeyiz

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, ‘Biz bildirimlerimizi yapmıştık ama hukuksuzlukların ortaya çıkmasından korkanlar son derece çarpık bir anlayışla yazılmış bir yazıyla bunu engelledi’ dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 5-6 Ekim’de düzenlenmesi planlanan KHK’liler Büyük Buluşması’nın Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasına sert tepki gösterdi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Gergerlioğlu, yasaklama kararının hukuksuz ve yasaya aykırı olduğunu söyledi.

BİLDİRİMLER YAPILMIŞTI

Bu etkinlik için 3-4 aydır çalıştıklarını belirten Gergerlioğlu, etkinliğin düzenleneceği Yılmaz Güney Sahnesi’ne bugün tebliğ edilen yasaklama kararına dair şunları söyledi:

“Tüm bildirimler yapılmış, izinler alınmış, resmi işlemler yapılmıştı. 3 yıldır süren KHK zulmüne karşı hakkı, hukuku, adaleti isteyeceğimiz toplantı Ankara Valiliği’nin bildirimiyle yasaklanmıştır. Bu kabul edebileceğimiz bir yasaklama değildir. Hukuksuz, Anayasa’nın 34. maddesini çiğneyen bir bildirimdir. 3 yıldır KHK zulmünün nasıl bir kırım boyutuna geldiğini, insanları sivil ölüme uğrattığını anlatıyoruz. Çalışma hayatından engellenen, seyahat hürriyetleri engellenen, bankadan kredi alması, tapudan daire alması bile engellenen sivil ölülerin halinden bahsedecektik. Çözüm yolu arayacaktık, bunu da barışçıl bir tarzda yapacaktık.

Biz izinlerimizi almıştık, bildirimlerimizi yapmıştık ama hakikatin, hukuksuzlukların ortaya çıkmasından korkanlar son gün Yılmaz Güney Sahnesi’ne tebliğ ettikleri son derece çarpık bir anlayışla yazılmış bir yazıyla bunu engelledi. Bu organizasyonu düzenleyenin kim olduğunu bile yazmıyor. Sağdan soldan söylentilerden duyduk diyor. Ankara Valiliği, burası sokak değil resmi bir kurumsunuz. Size yapılmış bir başvuru en azından neyi yasakladığınızı, kimin başvurusunu kabul etmediğinizi söyleyin. Bu nasıl bir kağıt Allah aşkına. Gerekçe bile yok. Ben yasakladım oldu bitti diyor Valilik. Bu aslında bizim 3 yıldır KHK zulmü konusunda söylediklerimizin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.”

ZULME UĞRAYANLAR DERDİNİ ANLATACAKTI

KHK mağdurlarının derdini anlatmasının her yerde engellendiğine işaret eden Gergerlioğlu, “5-6 Ekim KHK buluşmasında biz tüm Türkiye’deki KHK’lılar olarak çözüm yolları arayacaktık, siyasetçilere çağrı yapacaktık. Düşünce ve ifade özgürlüğü ihlali, yaşam hakkı ihlali, Kürt meselesi de dahil olmak üzere her türlü ihlali konuşacaktık. Konuşmacılarımız arasında çok önemli isimler vardı. 5-6 Ekim büyük buluşması kamuoyuna çok önemli mesajlar vereceği için engellenmeye çalışılıyor. Zulme uğrayan insanlar gelip derdini anlatacaktı. Hiçbir karışıklığa mahal vermeden kapalı bir salon toplanışında hakkı ve hukuku isteyecektik. Buna bile tahammülleri yok. Keyfi bir kararla yasaklanmaya çalışılıyor. Hakkı gasp edilen, intihar eden, Ege’de Meriç’te boğulan insanların hakkını soracağız, yasaklamayı kabul edemeyiz” dedi.

Gergerlioğlu, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı’nın açıklamasına atfen de “Biz onlardan af falan beklemiyoruz. Bakalım biz onları affedecek miyiz” diye konuştu.

Ayrıca Artı TV’ye konuşan Gergerlioğlu “Yasak kararı son dakikada ve keyfi olarak alındı. KHK buluşması bir ihtiyaçtı” dedi.

KHK ile ihraç edilenlerin 5-6 Ekim’de düzenlemeyi planladığı ‘KHK’lılar Büyük Buluşması’ Ankara Valiliği tarafından yasaklandı.

Yerleştirilmiş video

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu (@gergerliogluof): Yasak kararı son dakikada ve keyfi olarak alındı. KHK buluşması bir ihtiyaçtı.

Yerleştirilmiş video

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir