KHK’li milletvekilleri: ”OHAL komisyonları kaldırılsın, ‘Takipsizlik ve beraat alanlar işlerine iade edilsin”

KHK ile görevlerinden ihraç edildikten sonra TBMM’ye giren HDP, CHP ve SP milletvekilleri ihraç mağdurlarının sorunlarını sıraladı, çözüm çağrısı yaptı.

OHAL döneminde çalıştıkları kurumlardan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen ve daha sonra TBMM’ye giren HDP, CHP ve Saadet Partisi milletvekilleri, Meclis’te ortak açıklama yaptı. Vekiller hafta başında KHK mağdurlarıyla bir araya gelmişti. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, HDP milletvekilleri Habip Eksik ve Muazzez Orhan ile Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’ın katıldığı ortak açıklamayı, KHK’lerle ihraç edilen 10 milletvekili adına HDP Kocaeli Milletvekili Faruk Gergerlioğlu yaptı.

Gergerlioğlu, KHK ile ihraç edilenlerin sorunlarını 25 maddede sıraladı. Meclis’ten çözüm beklediklerini belirten Gergerlioğlu, 32 KHK ile 134 bin 207 kişinin pasaportuna el konularak ihraç edildiğini, haksız şekilde işlerinden olduklarını ve toplumsal hayatta sorun yaşadıklarını hatırlattı.

“OHAL KOMİSYONU KALDIRILMALI”

On yılları bulan yargı süreci nedeniyle eleştirilen OHAL Komisyonu’na dair konuşan Gergerlioğlu, “Hakkında soruşturma hiç açılmayanlar, mahkemelerden veya savcılıktan takipsizlik veya beraat alan bütün KHK mağdurları işlerine hemen iade edilmelidir. Mağdur olan yurttaşlara maddi ve manevi hak iadesi yapılmalıdır. OHAL Komisyonu hukuki bir değerlendirme yapmaktan ziyade ihlalleri araştıran bir kurum durumundadır. Bu sebeple bir an önce Meclis’te uzlaşı ile bir çözüm geliştirilmeli ve OHAL Komisyonu’nun yoğunluğu azaltılmalı hatta komisyon tamamen kaldırılmalıdır” dedi.

Gergerlioğlu, kamudan ihraç olan eğitimcilerin özel sektördeki eğitim kurumlarında çalışmalarının önüne geçildiğini hatırlatarak, “Bir an önce hakkında soruşturma hiç açılmayan, takipsizlik veya beraat alan KHK mağdurları özel eğitim kurumlarında da çalışabilmelidir. KPSS sınavlarında yakını KHK ile ihraç edilenlere yazılı sınavda yüksek not alsa da mülakatta düşük not verildiği şikayetleri çok yoğun olarak tarafımıza iletilmektedir. Suçun şahsiliğini yok sayan bu uygulama kaldırılmalı ve bütün mülakatların daha şeffaf olması sağlanmalıdır” dedi.

“EĞİTİM HAKKI ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”

KHK mağdurlarına ve ailelerine yönelik pasaport yasağının devam ettiğini belirten Gergerlioğlu, “Binlerce bilim insanı yurtdışındaki üniversitelerden çağrıldığı halde tahdit sebebiyle gidememektedir. Biz milletvekillerinin bile devam eden pasaport tahditlerinin kaldırılması için derhal Meclis’in sorumluluk alması gerekmektedir. KHK mağduru öğrenciler pasaportları iptal edildiği için yurtdışındaki eğitimlerine devam edememektedirler. KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin aynı üniversitede başka bölüme öğrenci olarak kaydı yapılmamaktadır. Asistan olup ihraç olan hekimler de kazanılmış hak olan asistanlık eğimine devam edememektedir. Eğitim hakkının önündeki bu engeller derhal kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu, KHK’yle ihraç edilenlerin ayrımcı uygulamalara maruz kaldığını belirtti. KHK mağdurlarının sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımları verilmediği şikayetleri aldıklarını belirten Gergerlioğlu, “Ne yazık ki ihraç olan ve evlerine artık gelir getiremeyen KHK mağdurları, sosyal devletin gereği olan yardımlardan yararlanamamaktadır” dedi.

‘BÜYÜK MAĞDURUİYETLER YAŞANIYOR’

Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“KHK’yle ihraç edilen lisans mezunları ayrımcı bir uygulama ile askerliklerini uzun dönem yapma zorunluluğu ile karşı karşıyadırlar. Bu ayrımcı uygulama derhal kaldırılmalıdır. KHK mağdurları iş sağlığı ve iş güvenliği sınavlarını kazandıkları halde bazılarının belgeleri halen verilmemektedir. Bu konuda büyük mağduriyetler yaşanmaktadır. İhraç doktorlar özel sektörde çalışma imkanı bulabiliyorken KHK mağduru hukukçulara avukatlık stajı yaptırılmamakta ve avukatlık ruhsatları verilmemektedir. Pek çok değerli akademisyenin makaleleri bilimsel dergilerden çıkartılmaktadır. Bilime büyük bir darbe vuran bu uygulamanın kaldırılması gerekmektedir.”

CHP’Lİ KABOĞLU: BU SUÇTUR

Daha sonra konuşan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu ise OHAL ilanı ve KHK’leri yasal dayanakları üzerinden incelediklerini ve genellikle OHAL KHK’lerinin ve uygulamalarının Anayasaya tamamen aykırı olduğunu saptadıklarını söyledi. OHAL’in artık yürürlükte olmadığını hatırlatan Kaboğlu, “OHAL’de alınan önlemler kaldırılmalı. 32 KHK’nin büyük kısmı Anayasa’ya aykırıdır. Uygulamalar ise o KHK’lere bile aykırıdır. Orada yer almayan yasağı icat edemezsiniz. Bu suçtur” dedi.

‘DİPLOMATİK PASAPORTUMUZ VAR AMA YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAK’

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam ise, milletvekili olarak diplomatik pasaportları olmasına karşın yurtdışına çıkış yasakları bulunduğuna dikkat çekti. İslam, “KHK mağdurlarının birçoğu af istemiyor, çünkü suçlu değiliz ki af isteyelim. Bizim önerdiğimiz af değil. Benim çarem bir ‘yok say yasası’ gibi yasa çıkmalı. Kanıtlanmış suçu olanlar dışındakiler için bu olayı yok sayan, geçmişteki kayıpları ödeyen ve kaldığı yerden olayları devam ettiren bir tutum içine girilmelidir” diye konuştu.

25 maddede ihraç edilenlerin sorunları

KHK ile ihraç edilenlerin sorunlarını sıraladıkları mektupta, mağduriyetlerin giderilmesi noktasında yapılacak yasama çalışmalarına destek istendi.

Mektupta imzası olan milletvekilleri: Saliha Aydeniz – HDP Diyarbakır Milletvekili (Hemşire), Semra Güzel – HDP Diyarbakır Milletvekili (Doktor), Sait Dede – HDP Hakkari Milletvekili (Doktor), Habip Eksik – HDP Iğdır Milletvekili (Doktor), Prof. Dr. Cihangir İslam – SP İstanbul Milletvekili (Akademisyen), Ömer Faruk Gergerlioğlu – HDP Kocaeli Milletvekili (Doktor), Gülüstan Kılıç Koçyiğit – HDP Muş Milletvekili (Hemşire), Muazzez Orhan – HDP Van Milletvekili (Üniversite idari personel), Sezai Temelli – HDP Van Milletvekili (Akademisyen).

Milletvekilleri Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde yayınlanan 32 KHK ile 134 bin 207 kişi ihraç edildiği hatırlatıldı ve KHK ile ihraç edilenlerin sorunları 25 maddede şöyle sıralandı:

“Mahkeme ve komisyon sürecinde sorunlar”
1. Hakkında soruşturma hiç açılmayanlar, mahkemelerden veya savcılıktan takipsizlik veya beraat alan bütün KHK’lılar işlerine hemen iade edilmelidir.

2. Mağdur olan yurttaşlara maddi ve manevi hak iadesi yapılmalıdır.

3. OHAL komisyonu hukuki bir değerlendirme yapmaktan ziyade ihlalleri araştıran bir kurum durumundadır. Bu sebeple bir an önce Meclis’te uzlaşı ile bir çözüm geliştirilmeli ve OHAL Komisyonunun yoğunluğu azaltılmalı hatta komisyon tamamen kaldırılmalıdır.

4. Hakkında soruşturma hiç açılmayan, takipsizlik veya beraat alan KHK’lılara OHAL komisyonunda ret cevabı verilmektedir. OHAL Komisyonu, Mahkemelerin verdiği kararların üstünde hukuki bir merci konumuna gelmiştir. Komisyon kriterlerinin hukuki değil, keyfi olduğu algısı bulunmaktadır. Ne yazık ki birçok cevapta başka kişilerin bilgileri cevap olarak gönderilmekte olduğu ve sıklıkla kararlarda karışıklık yapıldığı görülmektedir.

“Özel eğitim kurumlarında engel”
5. Kamudan ihraç olan eğitimcilerin özel sektördeki eğitim kurumlarında çalışmalarının önüne geçilmektedir. Bir an önce hakkında soruşturma hiç açılmayan, takipsizlik veya beraat alan KHK’lılar özel eğitim kurumlarında da çalışabilmelidir.

6. KPSS sınavlarında yakını KHK’lı olanlara yazılı sınavda yüksek not alsa da mülakatta düşük not verildiği şikayetleri çok yoğun olarak tarafımıza iletilmektedir. Suçun şahsiliğini yok sayan bu uygulama kaldırılmalı ve bütün mülakatların daha şeffaf olması sağlanmalıdır.

“İhraç edilenlerin yakınlarına yaptırımlar”
7. KHKlılara ve yakınlarına pasaport yasağı devam etmektedir. OHAL bitimiyle KHKlı eş ve çocuklarına yapılan tahditlerin kaldırıldığı açıklaması İçişleri Bakanlığı tarafından yapılsa da halen tahditin devam ettiğine dair çok sayıda şikayetler vardır. Binlerce bilim insanı yurt dışındaki üniversitelerden çağrıldığı halde tahdit sebebiyle gidememektedir. Biz Milletvekillerinin bile devam eden Pasaport tahditlerinin kaldırılması için derhal Meclisin sorumluluk alması gerekmektedir.

“Öğrencilerin eğitim hakkında engel”
8. KHK’lı öğrenciler pasaportları iptal edildiği için yurt dışındaki eğitimlerine devam edememektedirler. KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin aynı üniversitede başka bölüme öğrenci olarak kaydı yapılmamaktadır. Asistan olup ihraç olan hekimler de kazanılmış hak olan asistanlık eğimine devam edememektedir. Eğitim hakkının önündeki bu engeller derhal kaldırılmalıdır.

“Basın ve STK’lar”
9. Binlerce dernek ve vakıf KHK ile kapatılmıştır. Ülkedeki demokrasinin temel taşlarından olan Sivil Toplum Kuruluşlarına insanlar artık üye olmaktan kaçınılır hale gelmişlerdir. Sivil Toplumu güçlendirecek ve kapatılmalarını zorlaştıracak yasa çalışmaları yapılmalıdır.

10. KHK’lar ile 6 haber ajansı 24 radyo 70 gazete 20 dergi 29 yayınevi kapatılmış mallarına el konulmuş çalışanları işsiz bırakılmıştır.

11. Devletin güvence verdiği banka Bank Asya’ya para yatırdığı için ihraç edilenler ve bankadaki parası bloke olanlar bulunmaktadır. Bu insanların mağduriyetleri giderilmeli kanunda belirtilmeyen bir şeyin suç olamayacağı Meclis tarafından ilan edilmelidir.

12. Devletin resmi sendikasına üye olduğu için ihraç edilenler, yıllarca bakanlar kurulu tarafından vergi muafiyeti getirilen derneklere para yatıranlar ve içeriğine bile bakılmadan iletişim için telefonuna uygulama indirenler işlerinden edilmiştir. Bu kişilerin suç olmayan eylemlerinden dolayı oluşan bütün yaptırımlar sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmalıdır.

“Dergilerden çıkarılan makaleler”
13. KHK’lılara sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımları verilmediği şikayetleri tarafımıza iletilmektedir. Ne yazık ki ihraç olan ve evlerine artık gelir getiremeyen KHK’lılar sosyal devletin gereği olan yardımlardan yararlanamamaktadır.

14. KHK’lı lisans mezunları ayrımcı bir uygulama ile askerliklerini uzun dönem yapma zorunluluğu ile karşı karşıyadırlar. Bu ayrımcı uygulama derhal kaldırılmalıdır.

15. KHK’lılar işyeri hekimliği ve iş güvenliği sınavlarını kazandıkları halde bazılarının belgeleri halen verilmemektedir. Bu konuda büyük mağduriyetler yaşanmaktadır.

16. İhraç Doktorlar özel sektörde çalışma imkanı bulabiliyorken KHKlı hukukçulara avukatlık stajı yaptırılmamakta ve avukatlık ruhsatları verilmemektedir.

17. Pek çok değerli akademisyenin makaleleri bilimsel dergilerden çıkartılmaktadır. Bilime büyük bir darbe vuran bu uygulamanın kaldırılması gerekmektedir.

“Güvenlik soruşturmaları”
18. OHAL döneminde ve sonrasında güvenlik soruşturmaları yeni bir cezalandırma yöntemine dönüşmüştür. Mağdur edilen Tıp öğrencileri, TUS kazananlar, öğretmenler, belediye çalışanları, vd. bütün memuriyet alımları bu süreçten etkilenmiştir. Kişilerin adli sicil kayıtları tertemiz olmasına rağmen kimin dediği belli olmayan şeffaflıktan uzak değerlendirmeler ile yurttaşlar genç yaşta mağdur edilmektedir.

19. KHK’lılar hak ettikleri halde emekli olamamakta veya emekli olsalar da emeklilik ikramiyelerini alamamaktadırlar. Tutuklu KHK’lıların emekli edilmediği konusunda şikayetler tarafımıza iletilmektedir. Bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekmektedir.

20. 3568 Sayılı Kanuna aykırı şekilde Maliye’den ihraç olanları Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Sınavına ve Yeminli Mali Müşavirler Sınavına alınmamaktadır. TÜRMOB konuyu sorduğunu ve halen cevap alamadığını belirtmektedir.

21. KHK’lı Fizyoterapistler bir süre rehabilitasyon merkezlerinde çalışabiliyordu ancak Milli Eğitimin sonradan kurumlara talimat gönderdiği ve KHK’lılara artık bu kurumlarda çalıştırmayacaksınız denildiği tarafımıza iletilmektedir.

22. Yapı Denetim Genel Müdürlüğü ihraç edilen mühendislere özel sektördeki inşaatlarda yapı denetim firmalarında kontrol elemanı ya da denetçi belgesi vermemektedir.

23. Askeri okullar kapatılarak öğrenciler okuldan atılıp mağdur edilmiş polis memurları özel güvenlik bile yapılmayıp işsiz bırakılmış, pilot olarak çalışırken ihraç edilenler özel sektörde de çalıştırılmamıştır.

24. KHK’lılara gemi adamlığı belgesi verilmemektedir bu durum pek çok insanı mağdur etmektedir.

25. Belediyelerde taşerona iş vaadiyle pek çok işçi güvenlik soruşturması sebep gösterilerek işten çıkarılmış belediyelerdeki Kadın Müdürlükleri kapatılmıştır.

Kaynak: Artı Gerçek ve Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…