KHK’ler ve güvenlik soruşturmalarıyla işlerinden edilen emekçiler, dört gündür İstanbul’dan Ankara’ya yürüyor. Yürüyüşleri sırasında direnişte olan işçileri de ziyaret eden emekçiler, “Artık sabrımız tükendi, adalet istiyoruz” diyor.

İstanbul Zeytinburnu Belediyesi’nde güvenlik soruşturması gerekçesiyle işten atılan ve mahkeme kararına rağmen işine iade edilmeyen Kenan Güngördü, “Adalet istiyorum” diyerek dört gün önce İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Kadıköy Belediyesi’ne atanmasına karşın hakkında Gezi davası olduğu gerekçesiyle 16 aydır işbaşı yaptırılmayan Boran Atıcı, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nden yine güvenlik soruşturması nedeniyle ihraç edilen Sinan Yerdelen ve KPSS sınavında Türkiye 5’incisi olmasına ve dört yere atanmasına karşın işbaşı yaptırılmayan biyolog Berfin Aslan da yürüyüşe katıldı.

‘Belediye mahkeme kararını uygulamıyor’

Kenan Güngördü, neden Ankara’ya yürüdüklerini BirGün’e şu sözlerle anlattı: “696 sayılı KHK ile getirilen ‘taşeron düzenlemesi’ kapsamında, güvenlik soruşturması bahanesiyle işten atıldım. Belediyenin önünde 177 gündür direnişteyim, artık sabrım tükendi. Mahkeme, haziran ayında işten atılmama ilişkin kararın hukuk dışı olduğuna hükmetti, ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. Buna rağmen belediye mahkeme kararını uygulamıyor ve beni işime iade etmiyor. Bunun üzerine Ankara’ya yürüme kararı aldım.”

Yine KHK’ler ve güvenlik soruşturmaları nedeniyle işlerinden edilen üç emekçinin de kendisiyle birlikte yürüme kararı aldığını belirten Güngördü, “KHK ve güvenlik soruşturmaları hükümsüzdür, adalet istiyoruz! İşimizi ve ekmeğimizi geri alana kadar mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

Ankara yolunda sınıf dayanışması

Ankara’ya yürüyen emekçiler, önceki gün Gebze’de sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişlerini sürdüren Flormar işçileri ile BBC Metal işçilerini ziyaret etti. Geceyi Gebze’de geçiren emekçiler, dün de Düzce’ye yürüyerek KHK ile işinden atılan ve uzun süredir direnişini sürdüren mimar Alev Şahin’e dayanışma ziyaretinde bulundu. Emekçilerin yürüyüşü, 1 Ekim’de Meclis’in önünde yapılacak açıklama ile son bulacak.

Kaynak: Birgün-Deniz Yerlikay

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…