Türkiye’nin dört bir yanından gelen KESK’lilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi. Eser Parkı’nda yapılan basın açıklamasının ardında şubelere doğru yürüyüşe geçen KESK’lilerle polis arasında tartışma yaşandı. Polis bir KESK’liyi darp etti

KESK, bugün Türkiye’nin dört bir yanından gelen üyeleriyle birlikte Ankara’da TRT Arı Stüdyosu önünde bir araya geldi ve “Güvencesizliğe Son, Güvenli İş, Güvenli Gelecek Haktır” sloganıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yürüyüş yapmak istedi. Polis tarafından engellenen KESK’liler Eser Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

“Bitmek bilmeyen bir OHAL’le karşı karşıya kaldık”

Açıklamada söz alan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Biz kamu emekçilerinin güvenceli çalışma hakkımız için, KHK’lerle hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan arkadaşlarımızın işlerine geri dönmesi için yürüttüğümüz mücadeleyi çalışma bakanlığına iletmek için buluştuk” dedi. Bozgeyik, Ankara’da askeri yönetimleri aratmayan bir sıkıyönetimle ve bitmek bilmeyen bir OHAL’le karşı karşıya kaldıklarını kaydetti. Bozgeyik, dün ILO Genel Direktörü’ne çalışma olan ve işten çıkarılan kamu emekçilerinin yaşadığı hukuksuzlukları ilettiklerini belirtti. Çalışmanın AÇSHB’ye de iletildiğini belirten Bozgeyik, ilerleyen günlerde basınla da paylaşacaklarını kaydetti.

“Kamuda güvenceli çalışma tasfiye ediliyor”

https://twitter.com/sendika_org/status/1131928747354075136

Bozgeyik’in ardından söz alan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, kamunun küçültülmesi, kamu personeli sayısının azaltılması, kamu hizmetlerinin piyasalaştırılması yönünde çalışmalar olduğunu anımsattı. Gezen bu konudaki değerlendirmelerini ve KHK’ler ile kamu emekçilerinin mahkum edildiğinin Çalışma Bakanı Yardımcısı’na iletildiğini kaydetti. Gezen, kamuya kadrolu personel alımının neredeyse kalmadığını, sözleşmeli alımlarla kamuda güvenceli çalışmanın tasfiye edildiğinin altını “Yoksullaştırılan halklarımızın, emekçilerin elinde avucunda kalan son kırıntılara dahi göz koyan bu saldırı dalgasına karşı işçilerin, emekçilerin birliğini, dayanışmasını, omuz omuza mücadelesini birlikte büyütelim” dedi.

Gezen KESK’in taleplerini şöyle sıraladı:

 • Kamuda sözleşmeli, idari hizmet sözleşmeli,  geçici, ücretli, vekil gibi, her ne ad altında olursa olsun güvencesiz istihdama son verilsin!
 • Başta sözleşmeliler olmak üzere güvencesiz olarak istihdam edilen tüm kamu emekçileri kadroya geçirilsin!
 • Kamuya alımlarda eşitsizliği artıran, torpilin, kayırmanın, kadrolaşmanın önünü açan mülakat, sözlü sınav, güvenlik soruşturması-arşiv araştırması uygulamasına son verilsin!
 • Performans, angarya, ödünç memurluk, esnek çalışma başta olmak üzere her türlü iş yükümüzü daha da artıran her türlü güvencesiz istihdam uygulamasına son verilsin!
 • Eşit iş yapan kamu emekçileri arasındaki mali, sosyal, özlük farklılıklar giderilsin!
 • Emeğin haklarını yok eden KHK’ler iptal edilsin!
 • OHAL KHK’leri ile herhangi bir hukuki delil ve mahkeme kararı olmadan işinden ekmeğinden edilen tüm kamu emekçileri işine iade edilsin!
 • Kadınların sürekli, güvenceli işlerde istihdam edilmesinin önündeki tüm engeller kaldırılsın!
 • Kamusal emeklilik ve sosyal güvenlik hakkımızın önündeki engeller kaldırılsın!
 • Emekli ikramiye ve maaşlar insanca yaşanabilir bir seviyeye çekilsin!
 • Tüm ek ödemeler emekli aylığına yansıtılsın!
 • Zorunlu BES dayatmasından vazgeçilsin!
 • EYT’lilerin yaşadığı mağduriyet giderilmesin!

“KHK zulmü cumhuriyet tarihinin en büyük hukuksuzluklarından biri”

Son olarak HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki söz aldı. Tiryaki, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Hiç kuşkunuz olmasın, KHK zulmü cumhuriyet tarihinin en büyük hukuksuzluklarından biridir. Öyle büyük hukuksuzluktur ki hiçkimse ne için suçlandığını bilmeden adını KHK listelerinde görerek kendisini kapının önünde buldu. Arkadaşlarımız, bunun nedenini öğrenmek için bilgi edinme üst kuruluna başvurdular. Kendilerine ne için ihraç edildiklerine dair bilgi bile verilmedi. Anayasa mahkemesi CHP’nin yaptığı başvuruyu incelemedi, ben bunu inceleyemem dedi. Attığınız slogandaki gibi KHK’ler gidecek, siz kalacaksınız.

Yapılan konuşmaların bitmesiyle birlikte polis kitleye dağılması yönünde anons geçti. KESK’liler sloganlar atarak parktan şubelerine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polis kitleyi sık sık slogan ve zılgıt atmama, sessiz yürümeyi dayattı. Yürüyüş sırasında, polis tartışma üzerine bir KESK’liye saldırarak darp etti. Kısa süreli gerginliğin ardından KESK’liler yürüyüşlerine devam etti.

Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması

Eylemin sonrasında Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen KESK’liler burada basın açıklaması yaptı. Polisin hukuksuz engelleme çabasına ve saldırısına tepki gösteren Bozgeyik, önümüzdeki toplu iş sözleşmesine giden süreci, işyerlerinde kamu emekçilerinin taleplerini toplayarak, tüm kentler kamu emekçilerinin mücadelesini en geniş tabana yayarak örgütleyeceklerini kaydetti.

Kaynak: Sendika.Org

 • Hakkımızda
 • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…