KESK ‘gerçek enflasyon’a dikkat çekti, kayıpların giderilmesi için taleplerini sıraladı

Enflasyon verilerinin emekçilerin mutfağındaki yangının sadece bir kısmını yansıttığını belirten KESK, kayıpların giderilmesine dönük taleplerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayında enflasyonun %0,4 düştüğünü, yıllık enflasyonun da %20,3 olduğunu açıkladı.

Yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranının %10,2 olması, toplusözleşme masasındaki %3,5’lik zam çıkarıldığında kamu emekçilerine ve emeklilere %6,7 oranında enflasyon farkı yansıtılması anlamına geldi.

KESK ise halkın enflasyonunda bir düşüş olmadığını söyleyerek verilere tepki gösterdi.

“Enflasyon rakamları yangının sadece bir kısmı”

Emekçilerin zam oranını düşürmek için yürütülen Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nın sonuç verdiğini ancak sokaktaki gerçekliğin bu rakamlardan ibaret olmadığını söyleyen KESK yönetimi, “Söz konusu resmi enflasyon rakamları, peş peşe gelen zamların,  mutfakta, çarşıda, pazarda büyüyen yangının sadece bir kısmını yansıtmaktadır” dedi.

Adaletsiz gelir vergisi tarifesinin emekçilere kaşıkla verilen enflasyon farkının kepçeyle geri alınması anlamına geldiğine dikkat çeken KESK, kamu emekçilerinin yıllardır yaşadığı kayıpların giderilmesi için taleplerini açıkladı:

  • 5 milyon kamu emekçisinin ve emeklisinin gerçekleşen enflasyonla daha fazla ezilmesine son verilmesi için hükmünü çoktan yitiren söz konusu toplusözleşme derhal yenilenmelidir.
  • Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır.
  • Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar tamamen geri alınmalı, temel tüketim ürünlerine hiçbir şekilde zam yapılmamalıdır.
  • Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine ve vergi dilimi soygununa son verilmelidir.
  • Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen her türlü güvencesiz istihdam tipine ve esnek çalışma, performans gibi güvencesiz istihdam uygulamasına son verilmelidir.
  • Kariyer ve liyakati yok edip torpilin kapısını sonuna kadar açan mülakat, sözlü sınav ve güvenlik araştırması-arşiv kaydına son verilmeli, herkese güvenceli iş ve güvenli gelecek sağlanmalıdır.
  • Tüm kamu emekçilerini kapsayan, adil bir ek gösterge sistemi hayata geçirilmelidir.

KESK açıklamasının tamamı için tıklayın.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir