Bütçe gelirinin yüzde 75’inin emekçilerin ödediği vergilerden sağlandığını belirten KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, “Ama bütçe, sadece emekçiler için kullanılmıyor” dedi.

Meclis Bütçe Komisyonlarında sırasıyla görüşülmeye devam edilen bütçeye ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’a değerlendirmelerde bulunan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Aysun Gezen, bütçe tasarısının çalışanların aleyhine olduğunu dile getirdi.
Bütçenin Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılmasının temel sorun olduğunu vurgulayan Gezen, “Bütçe toplumsal ihtiyaçları belirler ve karşılanması için kaynak yaratır. Bunun için de herkesten adil şeklide vergi toplar, eşit şekilde dağıtmayı amaçlar. Fakat gelinen aşamada sermayeye vergi indirimi, teşvik ve aflar verilmekte. Sermayedarın içinde bulunduğumuz krizi atlatmasına dönük bir anlayış söz konusu. Dolayısıyla emekçiye hakkını veren bir bütçe mümkün görünmüyor” dedi.
Gezen, bu dönemde siyasi iktidarın sermayedardan yana olan sınıfsal karakterinin daha çıplak olduğunu belirtti.
‘SADECE EMEKÇİLER İÇİN KULLANILMIYOR’
Bütçe sürecinde muhalif sendika ve konfederasyonların yok sayıldığına dikkat çeken Gezen, şöyle değerlendirdi: “Bütçe gelirinin yüzde 75’i emekçilerin ücretlerinden doğrudan ve tükettiğimiz ürünlerden üzerindeki vergilerden oluşuyor. Ama bu bütçe sadece emekçiler için kullanılmıyor! İçine girilen krizden çıkmak için, işsizlik fonuna, kıdem tazminatına yani emekçinin alın terine el konuluyor. Sermayedarlar lehine çözüm üretiliyor. Bütçe emekçi lehine olmuyor, kiriz de emekçi lehine çözülmüyor.”
‘İRADİ MÜDAHALEYİ ÖRGÜTLÜYORUZ’
“Ekonomik bulanların yoğunlaştığı ülkelerde faşizmin kurumsallaştığını ve derinleştiğini görüyoruz” diye devam eden Gezen, odaklanılması gereken noktasının ise emekçilerin bu duruma nasıl cevap vereceği ve direneceği olduğunu söyledi. Gezen, “KESK olarak emekçinin iradi müdahalesinin örgütlemek için çalışmalar başlattık. Toplumun tüm kesimlerine ulaşacak çalışma tarzını hedef olarak koyduk” diye belirtti.
‘UMUT BİZİZ’ 
Krizin gerçek nedenini ve siyasi iktidarın sorumluluğunu anlatmak için medya üzerindeki baskılardan kaynaklı zorlaştığını ifade eden Gezen, “Krizin gerçek nedeni bilinmeli ki mücadelede yan yana olalım, doğru yönetmeleri hep beraber bulalım. Şu anda yoğun bir keşif faaliyeti yürütüyoruz. Bildirilerle, panellerle, işyeri gezileriyle emekçilerle, halkla buluşmaya yönelik program açıklamıştık. Amacımız umut biziz diyeceğimiz eylemler örgütlemektir.”
Gezen, “Emekçiler talepler etrafında birleşmeli. Bu talepler sade ve herkes tarafından kabul edilir olmalı. Sorunlarımız ortak ve bu ortak sorunlar altında birleşilebildiğini gördük. Umut var” diye konuştu. Gezen, yaşanan ekonomik krizden kaynaklı kayıplarının karşılanması talebiyle, kısa sürede merkezi miting düzenleyeceklerini ifade etti.
Gezen, kamuyu esas alan yerel yönetim anlayışıyla, 31 Mart yerel seçimlerine dair önümüzdeki günlerde tutum belgesi açıklayacaklarını sözlerine ekledi.
Kaynak :Gazete Fersude
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…