‘Kepez’de Kadın Olmak’: Tüm panelistler erkek

Çanakkale’nin Kepez Belediyesi 8 Mart’ta sadece erkek belediye başkan adaylarının konuşmacı olduğu panel düzenliyor. Belediye paneli “Sekiz bayan muhtar adayı da birer cümle ile kendilerini anlatacak” diyerek savunuyor.

Çanakkale Kepez’de Kepez Belediyesi’nin 8 Mart 2019’da “Kepez’de Kadın Olmak” başlığıyla düzenleyeceği panele sosyal medyadan tepki yağdı.

Çünkü panelin konuşmacılarının tamamı erkekti; Cumhuriyet Halk Partisi Kepez Belediye Başkan adayı Birol Arslan, AKP Kepez Belediye Başkan adayı Alper Altınok, Milliyetçi Hareket Partisi Kepez Belediye Başkan adayı Serkan Ön, Demokratik Sol Parti Kepez Belediye Başkan adayı Erhan Özel ve Bağımsız Kepez Belediye başkan adayı Gökhan Bayram.

Üstelik, panelin moderatörü de Doç. Dr. Mehmet Şahin idi.

“Bayanlar için böyle bir gün düzenlenmiş”

Sosyal medya kullanıcıları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden “Kadın olmayı” erkeklerin anlatmasına tepki gösterirken, bir kısım sosyal medya kulllanıcısı da görselin gerçek olmayabileceğine dikkat çekti.

Durumun gerçek olup olmadığını teyit etmek için Kepez Belediyesi’ni aradık. İlk olarak karşımıza çıkan çalışan, panel haberinin doğru olduğunu söyledi ve şunları belirtti:

“Bayanlar için böyle bir gün düzenlenmiş. İnsanlar arıyor ve doğru olup olmadığını soruyor. Son bir saattir ben görev başındayım en az 25 kere arandık. Daha önce bu şekilde kimse aramamıştı bizi.”

“Yerel seçim gelirken erkeklerin kendilerini anlatması gerek”

“Panelde neden sadece erkeklerin konuşmacı olduğunu?” sorduğumuzda ise çalışan konuya dair detaylı bilgiyi Özel Kalem Müdürü İbrahim Bey’den alabileceğimizi söylüyor.

İbrahim Bey de, panelin doğru olduğunu yineleyip belediyenin “bayanlara” dair başka etkinlikleri de olabileceğini açıkladı. Özel Kalem Müdürü’nün verdiği bilgiler şöyle:

“Aynı gün başka etkinlikler de olacak. Biliyorsunuz yerel seçimler geliyor. Sekiz bayan muhtar adayı da var. Onların isimlerini yazmadık görsele. Onlar da birer cümle ile kendilerini anlatacak. Ama, yerel seçim gelirken erkek adayların kendilerini anlatmaları gerekiyor. Onların kendilerini anlatmaya ihtiyacı var.”

“Erkekler kadınlarla empati kurabilir”

“Peki erkekler kadın olma halini nasıl anlatabilir?” diye sorduğumuzda Özel Kalem Müdürü şu yanıtı veriyor:

“Empati kurabilirler. Kadınların yerel seçimlerde ne istediğini anlatabilirler. ” (EMK/EKN)

Evrim Kepenek

İlginizi çekebilir