“Kendine yetecek kadar kırmızı biber üretiyorken 49 milyon dolarlık ithalatın mantığı nedir?”

Türkiye’nin kırmızı biberde dünyada kendine yeten 7 ülkeden biriyken AKP iktidarı eliyle 49 milyon dolar değerinde 35 bin ton ithalat yapar hale geldiğini söyleyen CHP’li Kaplan, ithalatın mantığını Bakan Pakdemirli’ye sordu

İktidarın tarımı ve üreticiyi yok eden politikaları, ekonomik kriz ile birleşince gıda enflasyonu patlak verirken; CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, kırmızı biber ithalatını Meclis gündemine taşıdı.

Kaplan, yazılı önergesinde şöyle dedi ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

Ülkemizde Gaziantep İslahiye ve Nurdağı’nda, Kilis’te, Maraş’ta, Urfa’da, Hatay’da, Adıyaman’da dünyanın en kaliteli kırmızı biberleri üretiliyor. Saydığımız şehirlerin çoğu, geçiminin büyük bir kısmını ürettikleri kırmızı biberden sağlıyor. Sadece İslahiye’de üretilen kırmızı biber yılda 40 bin ton civarında. Yani kırmızı biber üreten tek bir bölge, tüm Türkiye’nin kırmızı biber ihtiyacını karşılarken, AKP Özbekistan’dan 35 bin ton 49 milyon dolar değerinde kırmızı biber ithal edecek. AKP’nin ithal etme sevdası yüzünden 17 yıldır ülkemizin geldiği nokta ortada. İthal etmediğimiz ne kaldı? İthal sevdalısı bir ülke haline getirildik. Çiftçi kan ağlıyor, AKP ithal seviyor!

  • Ülkemizde son 10 yılda, yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek suretiyle kaç ton kırmızı biber üretimi yapıldı?
  • Ülkemizde hangi illerde kırmızı biber üretimi yapılmaktadır?
  • Ülkemizin yıllık kırmızı biber ihtiyacı kaç tondur?
  • Son 10 yılda, yıllarına göre ayrı ayrı belirtilmek suretiyle ithal edilen gıda ürünleri nelerdir?
  • Ülkemizde kırmızı biber üretimi yapılırken, Özbekistan’dan kırmızı biber ithal etmenin mantığı nedir?

Sendika.Org

İlginizi çekebilir