Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfomu’na açılan kapatma davasının dördüncü duruşması görüldü. Duruşmada mahkeme davanın reddedilmesine karar verdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na (KCDP) ‘kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütme’ suçlamasıyla açılan kapatma davasının dördüncü duruşması İstanbul Adliyesi’ndeki 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın reddine karar verdi.

AİLELER KONUŞTU

Duruşmada ilk olarak katledilen, şiddete uğrayan kadınların aileleri söz aldı. Aileler platformdan aldıkları desteğin kendi hayatları için çok önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak KCDP’nin kapatılmasını istemediklerini ifade ettiler.

Duruşmada avukatlar ayrı ayrı savunma yaptı.

ÖNAL: KADINLAR İÇİN KATILDIĞIMIZ DAVALARA BUGÜN PLATFORMUMUZ İÇİN KATILDIK

Dernek yetkililerinden Gülsüm Önal, “Biz nasıl ki bu salonda söz alan katledilen kadınlar ve aileleri için davalara katıldıysak şimdi de kendimiz için katıldık. Açılan dava bizlere mantıklı gelmiyor mahkeme heyetini mantığa davet ediyorum. Her şeyden önemli olan bugün LGBTİ+’lar, kadınlar olarak eşit ve özgür ülkemizi kuracağız” dedi.

ATASELİM: NASIL BİR AHLAKSIZLIK İÇİNDEYSEK BU AHLAKSIZLIĞI SÜRDÜRECEĞİZ

KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Hakkımızda ‘ahlaka aykırı’lık üzerinden açılan kapatma davasının tamamen hukuksuz olduğunu ifade etmek istiyorum. Bizler kadınlar öldürülmesin diye 6284’ü uygulamaya davet eden yetkilerin sorumluluklarını yerine getirmemesi neticesinde devreye giren bir derneğiz. Biz nasıl bir ahlaksızlık içindeysek bu ahlaksızlığı sürdüreceğiz. Adalet duygusu zarar gördü ülkemizde. Biz az da olsa bu mahkemeden adalete olan inancımızı tamamen yitirmeden çıkmak istiyoruz. Mücadele eden her bir kadına korku salmak için açılan bir dava bu. Bu bizden bir şey götürmez çünkü mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz mutlaka kadın cinayetlerini durduracağız. Biz bir büro bir bina değiliz biz burada olan tüm herkesiz” ifadelerini kullandı.

YEŞİLIRMAK: DAVA POLİTİKTİR HUKUKEN DE REDDİNİ İSTİYORUZ

Platform avukatlarından Esin Yeşilırmak söz alarak şu ifadeleri kullandı:

“Dernek amacımıza aykırı tek bir davranışımız bile yok. Bize ait tek bir kanuna aykırı davranışımıza dair kanıt dahi yok. Bimer şikayetleri var hakkımızda. Bu şikayetleri edenler 6284 numaraları yasaya aykırı olanlar. Fail olanlar ile bizim hakkımızdaki ahlak ölçülmeye çalışılıyor. Bizim mücadelemiz faillerin ahlaka uygunluğu ile ölçülmeyiz. Eğer bu mücadele bir ahlaksızlıksa ahlaksızlığa devam edeceğiz. Dava politiktir fakat hukuki olarak davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

DAVA REDDEDİLDİ

Duruşma sonunda mahkeme heyetini kararını açıkladı. Heyet, davanın reddine karar verdi.

KARAR SONRASI AÇIKLAMALAR

Mahkemenin davanın reddine yönelik verdiği karar sonrası adliye önünde açıklamada bulunan Fidan Ataselim “Biz hep söylemiştik haklarımızdan ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyecektik. Karar olumsuz olsaydı da vazgeçmeyecektik. Çıkması gereken şekilde çıktı karar. O yüzden bundan sonra da sorumluluğumuz büyük. Varsın bütün güçleriyle saldırsınlar bize bugün nasıl bu duruşma salonundan alnımız ak başımız dik çıktıysak yine alnımız ak başımız dik olacak. Onlar 6284’e el uzatırlarsa biz yumruğumuzu sıkacağız” dedi.

Platform avukatlarından Leyla Süren ise yaptığı açıklamada dayanışma gösteren herkese teşekkür ederek başladığı konuşmada “hukukun üstünlüğüne dair bir şey görmeyi umut ediyorduk nitekim öyle oldu. Duruşma salonunda da söylediğim gibi bizler öldürülen kadınların ve istismar edilen çocukların sesiyiz. Herkesin özgür ve eşit yaşadığı bir ülkede yaşamayacağız” ifadelerini kullandı.

Gülsüm Kav söz alarak, “Biz bu mahkemeden mantık bekledik. Olması gereken nihayet gerçekleşti. Fikirler ölmez ve bizim fikrimiz kadın cinayetlerini durdurmaktı bunu zaten bitiremeyeceklerdi. Tüm karınların ve ailelerin kalbinde büyüyeceğimizi biliyorduk. Mücadelemiz sürecek” dedi.


DAVA ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPILDI

Dava öncesi yapılan açıklamada konuşan KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Bugün buradan çıkacak kararla hukuğun üstünlüğüne plan inancımızla mı, yoksa adaletin yüz karası bir gün ile mi karşı karşıya kalacağız, onu göreceğiz. Çıkacak karar ne olursa olsun bu bizi durdurmayacak. Sanmasınlar ki Taliban zihniyetine geçit vereceğiz, asla” dedi.

URFA’DA ADALET NÖBETİNİ SÜRDÜREN ÇETİNER’DEN DESTEK

Açıklamada, Urfa’da, çocuklara yönelik istismar davasında hakkında soruşturma açılan Asım Sultanoğlu’nun Urfa İl Eğitim Müdürü olarak atanmasına tepki olarak adalet nöbetini sürdüren Emine Gizem Çetiner söz aldı. Çetiner “Ben bugün buraya KCDP’ye açıklan kapatma davasını açan ile bir kereden bir şey olmaz diyenlerin aynı zihniyette olduklarını düşündüğüm için geldim” dedi.

Avukat Leyla Süren, “Nafaka Mağduru erkeklerin 2016’da yaptıkları şikayet sonucu açılan dosya için savcı üç defa sordu ‘kanuna aykırı bir yönü var mı?’ diye cevap ‘hayır’dı. Başka bir savcı geldi ve tekrar sordu biz elbette onun neden tekrar sorduğunu biliyoruz. Adalet bize gelince çok hızlı ilerliyor. 24 saatte bize dava açtılar. Bizimle uğraşacaklarına istismarcılar, katiller ve tecavüzcüler ile uğraşsınlar” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2023-09-13-at-11-43-18.jpeg
Leyla Süren

YEŞİL SOL PARTİLİ AKÇA DA DESTEK VERDİ

Yeşil Sol Parti Milletvekili Ceylan Akça, söz alarak katılım sağlayan herkese Kürt kadınlarının selamını getirdiğini ifade etti. Akça sözlerine “Dayanışma için burada olduğumuz şu anlarda Kürt kadınlarının öncülüğünde siyaset yapan HDP’ye bir kapatma davası yürütülüyor. Aynı zamanda Kobane davasında kadın siyasetçiler yargılanıyor. Aynı yargı zihniyeti bugün KCDP’yi kapatmak istiyor. Bugün buraya Rojava’dan Rojhılat’tan yüksekten ‘Jin, jiyan, azadi’ sloganının sesini buraya taşıyoruz” dedi.

Mor Çatı’dan avukat Selin Nakıpoğlu “Kamuya zararı var diyerek kapatmak istediğiniz derneğin karşısında çocuk istismarcıları var, bunlardır kamuya zarar veren. Ne yaparsanız yapın durduramazsınız mücadelemizi” dedi.

KATLEDİLEN KADINLARIN AİLELERİ KONUŞTU

İzmir’de evli olduğu erkek tarafından öldürülen Ceyda Yüksel’in annesi de söz alarak kızının davasında platformun desteğiyle hukukun sağlandığını ifade etti.

Kız kardeşi öldürülen Ece Ertürk “Asıl saldırılması gerekenler bizler değiliz failler olmalı. Kadınların yaşama hakkını savunan kadınlar olarak diyoruz ki kadın cinayetlerini durduracağız” dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE POLİS MÜDAHALESİ

Açıklama sonrası adliye önünde arbade çıktı. Polis alana gelenlere müdahala etti

NE OLMUŞTU?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne, “Aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı” gerekçesiyle açılan kapatma davasının ilk duruşması 1 Haziran 2022 yılında görülmüştü. Mahkeme ilk duruşmada 36 baro ve 280 avukatın müdahillik taleplerini reddederek bir sonraki duruşmayı ekim ayına ertelemişti.

Ertelemenin ardından davanın ikinci duruşması 5 Ekim 2022 tarihinde görülmüştü. İkinci duruşmada mahkeme, davaya müdahillik talebinde bulunan öldürülen kadınların ailelerinin talebini reddederek, duruşmayı 11 Ocak 2023 tarihine atmıştı.

6 Ocak’ta merkez üssü Maraş olan ve 11 ilde yıkıma neden sonuçlanan depremler nedeniyle dava, 5 Nisan 2023 tarihine ertelenmiş ve bu davada da mahkeme dosyayı karara bağlamayarak dördüncü duruşmayı 13 Eylül’e ertelemişti.

Kaynak: Artı Gerçek – Ezgi Yıldız

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…