Abdiyev, bu kişilerin maske takarak yüzlerini gizlediğini, saldırmalarından korktukları için onların gözlerine bakmaya bile cesaret edemediklerini belirtiyor.

‘Barışçıl protestoculara ateş ettiler’

Kısa süre sonra olaylar kontrolden çıktı. Kalabalığı yaran bir grup belediye binasını ateşe verdi. Meydan sersemletici bombaların ve açılan ateşlerin sesiyle yankılanmaya başladı.

Mermilerin vurduğu kişilerden biri de Asel’di:

“Bacağımdan kan aktığını hissedebiliyordum. Bayıldım ve sonra iki adam beni sürükleyip kalkanlarıyla korurken kendime geldim. Bana bağırarak eğilmemi söylediklerinde mermi sesleri geliyordu”.

Bir kamyonla hastaneye götürülen Asel o günü, “Kamyonda çok fazla kişi olduğunu hatırlıyorum. Acıdan inliyordum. Birileri yaralı ayağımın üstündeydi. Kimisi nefes almıyordu” diye hatırlıyor.

Almatı'da 6 Ocak'ta ateş açılmadan önce "Biz terörist değiliz" pankartıyla poz veren protestocular

Almatı’da 6 Ocak’ta ateş açılmadan önce “Biz terörist değiliz” pankartıyla poz veren protestocular. (KAYNAK: TIMURE NUSIMBEKOV)

6 Ocak’ta meydanda aralarında ateşin son bulmasını isteyen çok sayıda yaşlı kadın ve erkeğin de bulunduğu göstericiler, barışçıl bir miting düzenlemeye çalıştı. Ellerinde, “Biz terörist değiliz, biz barışçıl insanlarız” pankartı vardı.

Fakat o akşam askerler zırhlı araçlarla geldiler ve meydanı iki taraftan kapattılar.

Saltanat Khamzina, “Bağımsızlık Anıtı’nın yanındaydık. İnsanlar Kazakistan bayrağı taşıyordu. Tek sıra oldular ve ellerini, silahlı olmadıklarını göstermek için havaya kaldırdılar” diyor.

Saat 19.00 civarında askerler ateş açtı.

Khamzina o anı şöyle anlatıyor: “Sanki havaya ateş ediyorlarmış gibi geliyordu ama arkamızdaki insanlar ölüyordu. Ön sıradakiler değil, onlar vurulmadılar. Muhtemelen aralarında keskin nişancılar vardı”.

Başka bir protestocu, Meirkhan Abdumanapov, Bağımsızlık Anıtı’nı siper aldığını, orada 50 yaşlarında bir adamın yaralandığını gördüğünü anlatıyor:

“Hareket edemiyor, inliyordu. 17 ya da 18 yaşlarında iki genç kız ve başka bir genç erkek üst üste yatıyordu. Hiçbir yaşam belirtileri yoktu”.

“O kadar öfkeliydim ki kendi kendime herkese barışçıl protestoculara ateş ettiklerini söyleyeceğime dair söz verdim.”

Almatı'da bir polis memuru

Yetkililer orantısız güç kullanmakla suçlanıyorlar. (KAYNAK: GETTY IMAGES)

Öte yandan Almatı polisi Azirbek, güvenlik güçlerinin sadece kendilerini korumak için ateş açtığını söylüyor.

Kazak hükümeti ise hiçbir kanıt sunmadan, uluslararası bağlantıları olan “teröristleri” şiddet olaylarından sorumlu tutuyor. Ayrıca, eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile ilgili bir iç güç sorunu olduğunu söylüyorlar.

Yaşananların sebebi ne olursa olsun, gazeteci Timur Nusimbekov “barışçıl göstericilerin, eylemcilerin ve gazetecilerin yağmacı ve haydutlarla karıştırılmaması gerektiği” konusunda uyarıyor.

Ona göre, yetkililer “Kazakistan tarihindeki en kötü şiddet olayına yol açan, yaptıkları büyük hataları” örtbas etmeye çalışıyor.

Kazakistan'ı gösteren harita
Kaynak: BBC TR