Kaza değil cinayet: A101 işçisinin yangında ölmesi için bütün detaylar düşünülmüş gibi

Esenler’de bulunan A101 mağazasında çıkan yangında bir işçinin ölümünün ardından ihmaller zinciri çıktı. Yasak olmasına rağmen mağaza tek başına açtırıldı. Yangın çıkışı kapalıydı ve panolar arızalıydı

Kaza değil cinayet: A101 işçisinin yangında ölmesi için bütün detaylar düşünülmüş gibi

İstanbul Esenler’de A101 mağazasında çıkan yangında 26 yaşındaki Muhammet Ali Yaşar isimli işçi yaşamını yitirdi. Mağazada alınmayan önlemler, yaşananın bir kazadan çok tasarlanmış bir cinayet olduğu hissini uyandırıyor.

Sosyal-İş İstanbul Şubesi, iş cinayetinin ardından A101 Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı. TİP Milletvekili Erkan Baş’ın da katıldığı eylemde uzun mesai saatlerinin getirdiği yorgunluk, işçi güvenliği önlemlerinin alınmaması ve denetimsizlik düşünüldüğünde bunun bir kaza olmadığına dikkat çekildi.

 

İhmaller zinciri

Mağaza Market-Sen ise Yaşar’ın öldüğü mağazadaki işçilerin kendilerine ulaştırdığı videoyla alınmayan önlemleri gözler önüne serdi. Sendikanın konuya dair açıklaması şöyle:

1. Yasak olmasına rağmen tek başına mağaza açtırıldı: Muhammet Ali Yaşar, 18 Haziran 2022 sabahı “yasak” olmasına rağmen tek başına mağaza açmak zorunda kaldı. Mağazanın deposuna tek başına inmek zorunda kalan ve sesini kimseye duyuramayan işçinin ölümünden A101 patronları sorumludur. A101’in “az işçiyle çok iş” düzeni bir işçinin canını alan koca bir felakettir. Buna son vereceğiz.

2. İşçinin uyuyakaldığı gerçek değil aldatmaca: Gecesini gündüzünü marketlere veren işçiler yakından biliyor; A101’de uyumak mümkün değildir. Bu yanıltıcı haberlerin arkasında A101 patronlarının kendini aklama isteği yatıyor. Sabah 08.03’te tek başına açtığı mağazada bulunan işçinin depoda mahsur kaldığını, o mağazayı karış karış bilen işçiler anlatıyor.

3. Yangın çıkışı yok, panolar arızalı: Yangının çıktığı mağazadaki elektrik panosunun arızalı olduğu defalarca işçiler tarafından dile getirildi. Bu sorun çözülmek yerine geçiştirildi. Gönderilen fazla mallardan işçiler depo düzeni sağlayamadı. Yangın merdiveninin önüne bile ürün dizdiren, depoları denetlemeyen A101 sorumluları elbette suçludur. Panodaki arızanın giderilmemesiyle, yangın çıkışının kapatılmasıyla Muhammet Ali Yaşar göz göre göre ölüme terk edilmiştir.

Açıklamanın devamında ise önlemlerin alınması ve Bakanlığın işyerini denetlemesi talep edildi.

 

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir