Kayyumlara karşı imza kampanyasına engelleme

AKP’nin kayyum atamalarının ardından HDP’nin başlattığı imza kampanyasının Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanmasına tepki gösteren HDP’li Farisoğulları, ‘Bugün meşru olmayan atanan kayyumların kendisidir’ dedi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden alınan Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının göreve iade etmesi için başlatılan imza kampanyası engellenmeye devam ediyor.

İmza kampanyasına valilik engeli

Diyarbakır Yenişehir ilçesinde bulunan Sanat Sokağı’nda yapılmak istenen imza kampanyası, polisler tarafından engellendi. Sanat Sokağı’nı ablukaya alan polisler ile HDP’liler arasında gerginlik yaşandı. Polisin, imza kampanyasını valiliğin izin vermediği gerekçesiyle yaptırmayacaklarını belirtmesi üzerine HDP’liler basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Demokrasi nöbeti sivil itaatsizliktir’

Açıklamada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Diyarbakır, Van ve Mardin illerinde İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyumlara karşı 49 gündür nöbet eyleminin sürdüğünü belirtti. Farisoğulları, tutulan nöbetin demokratik sivil itaatsizlik temelinde geliştirdiklerini söyleyerek, “Bu oturma eylemi ile birlikte itirazı toplumsallaştırmak, halkın bu haksız ve hukuksuz kayyum darbesine bir tutum koyması ve Diyarbakır halkının bu atanan kayyumun meşruluğunu ne kadar gördüğünü tespit etmek için imza kampanya yapmak istedik” dedi.

‘Meşru olmayan kayyumun kendisidir’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) eşbaşkanını halkın seçtiğini vurgulayan Farisoğulları, “Diyarbakır halkının bu hukuksuzluğa karşı tavrının ne olduğunun ortaya çıkması adına imza kampanyası başlatıldı. Bu anayasal bir haktır. İçişleri Bakanlığına bir itirazdır. Fakat maalesef kolluk kuvvetleri yargının vermiş olduğu bir kararı tebliğ ederek bütün etkinliklerin engellendiğini belirtti. İl valiliği ve buna bağlı mahkemelerin vermiş olduğu kararla en meşru ve demokratik eylemlere bile izin verilmeyeceğini belirtiyor. Bunu kabul etmediğimizi ifade etmek istiyoruz. Buna karşı bütün demokratik haklarımızı devreye sokacağız. Bu gün meşru olmayan atanan kayyumun kendisidir” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir