Kayyum darbesine karşı Demokrasi Nöbeti sürüyor

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine yönelik kayyum darbesi sonrası başlatılan demokrasi nöbetleri üç kentte de devam ediyor

HDP’nin kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine yönelik kayyum darbesine karşı başlatılan demokrasi nöbetleri 22 gündür sürüyor.

Üç kentte devam eden nöbetlerin 21. gününde (8 Eylül) Diyarbakır’daki nöbete Türk Tabipler Birliği (TTB) destek verirken, polisler Mardin’deki nöbeti engellenmeye çalıştı, Van’da ise HDP il binasını ablukaya aldı.

Diyarbakır

Kayyum darbesine karşı Demokrasi Nöbeti’nin 21. gününde Diyarbakır Tabip Odası ve KESK Diyarbakır Şubesi üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi üzerinde “İrademe dokunma” yazılı pankartla yürüdükleri sırada polisler tarafından engellenmeye çalışıldı. Tüm engellemelere rağmen kortej, nöbetin gerçekleştiği alana doğru yürüyüşünü tamamladı ve oturma eylemine destek verildi.

Oturma eyleminin ardından açıklama yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylen, kayyum darbesine karşı 21 gündür direndiklerini vurgulayarak, “Kayyumları gönderene kadar buradayız. Durmak yok. Bizi ve halkımızı kirli oyunlarıyla karşı karşıya getiremeyecekler” dedi.

Demokrasi Nöbeti’nin 22. gününde (9 Eylül) Lise Caddesi üzerindeki oturma eylemi devam etti.

“Hırsıza karşı omuz omuza” sloganlarıyla başlayan nöbete, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Remziye Tosun, Semra Güzel, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Iğdır Milletvekili Habip Eksik, HDP Muş Milletvekili Mansur Işık, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Sur Belediye Eş Başkanları ve Silvan Belediye Eş Başkanları destek verdi.

HDP İl Eş Başkanı Hülya Alökmen ise yaptığı açıklamada 22 gündür gösterdikleri mücadelenin sadece kayyum atanan üç kent için değil, “Kürtlerin onur mücadelesi” olduğunu kaydetti. Basın açıklaması sonrası beş dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirildi ve daha sonra eylem sona erdi.

Mardin

Mardin’de Demokrasi Nöbeti’nin 21. gününde (8 Eylül) HDP il binasında toplanan yurttaşların Karayolları Parkı’na yürüyüşüne polis engel oldu ve binayı ablukaya aldı. Bunun üzerine açıklama yapan HDP Siirt Milletvekili Sıddık Daş “Gasp zihniyetini tanımayacağız” diyerek tepki gösterdi.

Daş’ın ardından Batman Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir “Bizi görevden almakla, yerimize kayyum atamakla, tutuklamakla, sürgüne göndermekle asla ve asla taviz koparamayacaklarından emin olsunlar. Biz fikirlerimizi yaşama geçirmek için direniyoruz ve mücadele ediyoruz. AKP’nin yaratmış olduğu talana, uygulamış olduğu ucube sisteme karşı, onu durdurmak için direniyoruz ve yaşıyoruz” dedi.

Bugün de (9 Eylül) Mardin kırsalındaki çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları gerekçe gösterilerek yapılmak istenen eylem polisler tarafından engellenmeye çalışıldı. Buna rağmen kitle, HDP il binası önüne geçti ve burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır’da bulunan HDP il binası önünde oturan ailelere değinildi. Dündar “Devlet kendisini o kadar küçük bir duruma düşürmüştür ki ailelerimiz üzerinden bizlere saldırmaya çalışıyor. Diyarbakır İl Örgütü binamızın önüne gönderdiği ailelerle kendi kayyum politikalarını görünmez kılmaya çalışıyorlar” dedi.

Van

Van’da ise Demokrasi Nöbeti’nin 21. gününe yöre dernekleri destek verdi. Eyleme; HDP milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Ayşe Sürücü, Murat Çepni, Dilşat Canbaz, Hasan Özgüneş ile Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu, İstanbul Amed Dernekleri Federasyonu, Batman Dernekleri Federasyonu, Bitlis Dernekleri Federasyonu, Muş Dernekleri Federasyonu, Van Dernekleri Federasyonu ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan HDP İpekyolu ilçe binasına yürümek isteyen kitle polis tarafından engellendi. Polis ablukası altında yapılan eylemde, yöre dernekleri adına yapılan açıklamada “Seçilmiş belediye eş başkanlarının yanındayız” denildi.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz ise yaptığı açıklamada “21 gündür direniyoruz; kayyumlara karşı, gasplara karşı ama açıklamaları yok. Yaptıkları yalanla, talanla hala bir gerekçe gösteremiyorlar. Atananlar kayyumlarla bütün Türkiye’ye düşmanlık hissi veriliyor. Eş başkanlık sistemi biz kadınların mor çizgimizdir. Eş başkanlık sistemi, emekle, direnişle, mücadeleyle kazanılmıştır. Bundan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından oturma eylemine gerçekleştirildi, slogan ve alkışlar eşliğinde eylem sona erdi.

Kaynak: Sendika.Org

 

İlginizi çekebilir