Kayyum Atanan Kentlerdeki Seçmen Tercihleri Ne Anlama Geliyor?

Kayyum atanan kentlerdeki oy oranlarını değerlendiren SAMER’den Yüksel Genç, Şırnak’ın “kaderini dışarıdan gelen memurların belirlediği” görüşünde.

Doğu ve Güneydoğu’da bulunan toplam 94 belediye, 31 Mart yerel seçimlerine kayyım yönetimi altında giriyor.

94 belediyenin üçü büyükşehir belediyesi olmak üzere 10 il, 74 ilçe ve 10 belde 11 Eylül 2016’dan itibaren İçişleri Bakanlığı’nca atanan kayyumlar tarafından yönetiliyor.

Yerel seçim yarışının başladığı ilk günden bugüne kadar en çok merak edilen konulardan biri, kayyum atanan kentlerdeki seçmenlerin tercihlerini ne yönde kullanacağı konusuydu.

Bugün YSK’nın açıkladığı resmi olmayan sonuçlarına göre, kayyum atanan 10 kentte şu an için durum şöyle:

Diyarbakır, Batman, Hakkari, Mardin ve Van’da HDP, Siirt, Şırnak, Bitlis ve Ağrı’da AKP önde görünüyor. Dersim’de ise TKP’nın adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, seçim yarışının galibi.

Peki, kayyum atanan kentlerdeki seçmen davranışları ne anlama geliyor. Yanıtı, Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER) Koordinatörü Yüksel Genç, HDP seçmeninin “HDP ve karşısında herkes” duygusunda olduğunu ancak şu ana kadar YSK’nın açıkladığı sonuçlara bunun yansımadığını söylüyor.

“Şırnak’ın kaderini dışardan gelen memurlar belirledi”

YSK’nın verilerine göre Şırnak’ta AKP seçimi önde götürüyor. Genç bu durumu, adil olamayan seçim koşullarına ve kente daha önce taşınan oylara bağlıyor:

“Şırnak’la ilgili bizim saha çalışmalarımızda gözlemlediğimiz ve dile getirdiğimiz kaygıların gerçekleştiğini görüyoruz. Kentteki kamu ve asker gücünün fazla olması ve seçmen taşıma meselesi oylara etki etti diye düşünüyorum.

“Sahada, ‘HDP’ye oy vereceğim ama kazanmasa’ diye bir kaygı vardı. Halkın bize ilettiği bu kaygılar gerçekleşmiş görünüyor.  Şırnak’ta seçmenler kendisini güvende hissetmiyordu. Buna tanık olmuştuk sahadaki çalışmalarımızda.  Şırnak’ta kaderi dışardan gelen memurların belirlendiğini tahmine diyoruz.

“Kent kuşatmaları döneminde kentte HDP’ye yönelik kırgınlıklar olmuştu. Ama bunu seçim yansıması olarak okumak ya da halk, ‘HDP’yi cezalandırdı’ diye okumak diğer maddi gerçekliği ötelemek anlamına gelir. Sonuçları Şırnaklılar HDP’yi cezandırdı diye okumuyorum. Şırnak’taki Şırnaklılar’ın Adana, Antalya’ya gibi kentlerde olduklarını, kuşatmalar döneminde oraya gittiklerini biliyoruz.

“Antalya, Adana’daki HDP oyları Şırnaklılar’ın”

“Diyarbakır’da bizim de tahmin ettiğimiz gibi HDP yüzde 60 oy oranında bir oy aldı” diyen Genç, kırsaldan gelen oy sandıklarının Diyarbakır’da henüz açıklanmamış olduğuna dikkat çekiyor.

“Mardin’de AKP’nin önce olduğu yerler var ancak merkez HDP’nin”

Mardin’de Artuklu gibi bazı ilçelerde AKP’nin önde gideceğini kendilerinin de daha önceki saha çalışmalarında gözlemlediklerini belirten Genç, Mardin merkezde HDP’nin yüzde 56’nın altına düşmeyeceğini belirtti.

Saha çalışmasında Bitlis, Ağrı, Siirt ve Şırnak’ta AKP’nin önde olacağına dair izlenim elde ettiklerini belirten Genç, şu ana kadar YSK’nın açıkladığı sonuçların da bunu doğrular nitelikte olduğunu söyledi.

“Dersim’de CHP Maçoğlu’nu destekledi”

Dersim’de ise TKP’nın adayı Maçoğlu’na CHP’den çok fazla oy gittiğini söyleyen Genç, bunu da tahmin ettiklerini belirtti.

Seçim sonuçlarını okumak için henüz erken olduğunu söyleyen Genç, son olarak şunları söyledi:

“Sonuçları, HDP merkezi siyasi olarak okuyacaktır. Bütün olumsuzluklarına rağmen herkese bir mesaj olacaktır bu sonuçlar. Ancak ortada olan gerçeklik çok sağlıklı bir şekilde eşit, adil olmayan bir durumda olduğunu söylemek gerekir.

“Bir çok seçmenin taşındığına dair haberler yansıdı. Urfa Halfeti’de Şırnak’ta seçmen taşındığına dair haberler yansıdı. Zaten çok gerilimli olan bir ortamda yapılan seçimler, eşit olmayan koşullarda başlayan seçim süreci var. Yine de HDP’nin kaybettiği kentlerde ciddi bir sorgulama sürecine gireceğini, politikalarını gözden geçireceğini düşünüyorum. “

“HDP seçmenin partisine eleştirisi de olsa ‘HDP’nin karşısında devlet ve bütün herkes var’ gibi düşünüyordu. Henüz YSK’nın açıklamaları şu anda bunu doğrulamıyor.”

Kaynak: Bianet-Evrim Kepenek

 

İlginizi çekebilir