Kayyımlara karşı ses çıkarma eylemleri devam etti

HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Saliha Aydeniz, Garo Paylan da Sur’da yurttaşlarla birlikte ilçenin tarihi sokaklarında gruplar halinde dolaşıp, eyleme katıldı.

HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevlerinden uzaklaştırılıp, yerlerine kayyım atanmasına karşı başlatılan ses çıkarma ve ışık söndürme eylemleri sürdü. Her akşam saat 20.00 itibariyle başlayan eylemlerde yurttaşlar, kayyımları protesto etti.

Diyarbakır’daki eylemlerde özellikle merkez Sur ilçesinde yaşayan yurttaşlar, kayyıma yönelik tepkilerini güçlü şekilde ses ve gürültü çıkarma eylemi ile gösterdi.

MİLLETVEKİLLERİ SUR’UN SOKAKLARINDA DOLAŞTI

O anlarda HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Saliha Aydeniz, Garo Paylan da yurttaşlarla birlikte ilçenin tarihi sokaklarında gruplar halinde dolaşıp, eyleme katıldı. Evlerinin balkın ve pencelerine çıkan yurttaşlar “Amed uyuma iradene sahip çık”, “AKP kayyumu belediyeden defol” ve “Amed ya me ye” sloganları atarken, milletvekillerinin de yer aldığı gruplar ise düdük çalıp, kapalı dükkanların kepenklerine vurarak ses çıkarttı.

İlçenin en işlek caddelerinden olan Melih Ahmet Caddesi üzerinde de eylemler vardı. Yurttaşlar düdük çalarak ses çıkartırken, araç sürücüleri ise korna çalarak eyleme katıldı.

Kentin yine Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde de yurttaşlar evlerinin balkonlarına çıkıp, tabak ve tencerelere vurarak, gürültü çıkardı. Aynı anlarda evlerin ışıkları yakıp söndürülürken, yoldan geçen araç sürücüleri de eyleme kornalarını çalarak katılmaktan geri durmadı.

SOKAKLARA ÇIKTILAR 

Kayapınar’da kimi yurttaşlar kayyımlara dönük tepkisini sokaklara inerek gösterdi. Celal Aksoy adlı bir yurttaş kayyım atamasına dair şunları dile getirdi: “Erdoğan’ın amacı Kürdü bitirmek, kuru ekmeğe muhtaç etmektir. Erdoğan zülüm yapıyor ve derdi savaştır. Ne kadar yaparsa Kürt bitmiyor. Diyarbakır halkı kendi barışını, zaferini, işini ve ekmeğini istiyor. Halkın parasını çalıyor. Yeter artık diyoruz.”

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde ses ve gürültü çıkarma eylemleri yapıldı. Cizre’de balkonlara çıkan birçok yurttaş, uzun bir süre ellerindeki tava ve tencerelere vurup, düdük öalarak ses çıkardı. Yine kentin farklı noktalarında ışık açıp kapama eylemi yapıldı.

Silopi’de de birçok yurttaş sokaklarda ses çıkarma eylemi ile kayıumları protesto etti. Uzun süre devam eden ses çıkarma eylemi sırasında evlerin ışıkları yakılıp, söndürüldü.

POLİS SOKAK DÜĞÜNLERİNE GAZ BOMBASI ATTI

Yine Van’da birçok mahallede zılgıt, alkış ve düdük çalınarak ses çıkarma ve gürültü eylemi yapıldı. Sokaklara yürüyüş yapılıp, havai fişekler de patlatıldı. Kentin Karşıyaka Mahallesi’nde ise, polisler bir çok düğüne gaz bombası attı. Polislerin attığı gazdan çok sayıda çocuk ve kadın olumsuz etkilendi. Düğün sahipleri duruma tepki gösterdi.

Kaynak:MA

İlginizi çekebilir