Kayyımlara karşı 27 barodan ortak açıklama: Bir arada yaşama fikrine darbe

‘Barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz.’

27 baro Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasına tepki gösterdi. Barolar tarafından yapılan açıklamada, “Bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz. Bizler; barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz” denildi. Açıklamada, kayyım atamaları için ‘idari darbe’ ifadesi kullanıldı.

Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Artvin Diyarbakır, Hakkari, Şırnak barolarının da olduğu 27 baro tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandı. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine bu illerin valileri kayyım olarak atanmıştır. İçişleri Bakanlığının verilerine göre 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim de kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur.

Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanlarının yerine kayyım atanmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi.

31 Mart 2019 seçimleri arifesinde, ‘seçilirlerse kayyım atarız’ tehdidi hayata geçirildi. YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir ‘idari karar’ ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır.

‘İDARİ BİR DARBEDİR’

Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul ve Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, açıkça bir çifte standarttır, bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.

Bizler; barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz.”

Ortak açıklamaya imza atan barolar şöyle:

– Adana Barosu

– Adıyaman Barosu

– Ağrı Barosu

– Ankara Barosu

– Antalya Barosu

– Artvin Barosu

– Batman Barosu

– Bingöl Barosu

– Bitlis Barosu

– Bursa Barosu

– Denizli Barosu

– Diyarbakır Barosu

– Düzce Barosu

– Gaziantep Barosu

– Hakkari Barosu

– Hatay Barosu

– İstanbul Barosu

– İzmir Barosu

– Kars-Ardahan Bölge Barosu

– Mardin Barosu

– Mersin Barosu

– Muş Barosu

– Siirt Barosu

– Şanlıurfa Barosu

– Şırnak Barosu

– Tunceli Barosu

– Van Barosu

– Yalova Barosu

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir